Komunikaty PR

150 lat Geberit: Historia ukrytej technologii

2024-11-27  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

W 1964 roku Geberit zrewolucjonizował projektowanie łazienek, wprowadzając pierwszą spłuczkę podtynkową. Technologia, która dotąd była widoczna, została ukryta w ścianie, odsłaniając jedynie elegancki czarny przycisk na białej płytce. Dzięki pierwszej plastikowej spłuczce do montażu ściennego firma zmieniła nie tylko wygląd łazienek na całym świecie, ale również sposób myślenia o ich funkcjonalności. Ten przełomowy moment zapoczątkował innowacyjną drogę rozwoju, którą Geberit kontynuuje, świętując 150-lecie jako lider rynku artykułów sanitarnych.

Dwanaście lat po wprowadzeniu na rynek pierwszej natynkowej spłuczki z tworzywa sztucznego, w 1964 roku Geberit po raz kolejny zaskoczył branżę hydrauliczną. Stworzenie plastikowej spłuczki przeznaczonej do montażu na ścianie było strzałem w dziesiątkę. Oficjalnie nazwana „spłuczką naścienną nr 15 000”, miała być „niezawodnym i cicho działającym systemem WC do ciasnych przestrzeni”, jak stwierdzono w pierwszej broszurze. W połączeniu z montowaną na ścianie toaletą, spłuczka podtynkowa oferowała najmniejszy w tamtym czasie wymiar, zaledwie 54 cm.

Początkowe wątpliwości

Choć pomysł był genialny, branża hydrauliczna początkowo sceptycznie podchodziła do tych innowacyjnych spłuczek. Instalacja produktu w ścianie zrywała z tradycyjnymi metodami instalacji i była postrzegana przez wielu hydraulików jako wymagająca znacznie więcej wysiłku. Spłuczki podtynkowe wyprzedzały swoje czasy i dlatego początkowo znalazły niszę rynkową.

Geberit zdawał sobie z tego sprawę, co skłoniło firmę w latach 60. do zastanowienia się, w jaki sposób można uprościć instalację spłuczek automatycznych za pomocą tak zwanych „bloków instalacyjnych”: metalowych ram zaprojektowanych, aby pomóc instalatorom w łatwym i szybkim montażu rur i armatury na miejscu. W 1975 roku wprowadził pierwszy taki produkt, Montagefix. W kolejnych latach natomiast wdrożył na rynek kolejne produkty instalacyjne, koncentrując się na koncepcji systemu: wszystko zostało zaprojektowane tak, aby współpracowało ze sobą w jak najprostszy sposób.

Czynnik sukcesu: systemy instalacyjne

Dopiero z rozpowszechnieniem montażu suchej zabudowy, szczególnie dzięki wprowadzeniu technik suchej konstrukcji w latach 80., nastąpił przełom. W 1996 r. roku Geberit wprowadził na rynek ramę Duofix. Te uniwersalne, szybko instalowane elementy montażowe w tradycyjnym niebieskim kolorze są obecnie najbardziej rozpowszechnionymi elementami instalacyjnymi w branży wodno-kanalizacyjnej.

Nowe możliwości w projektowaniu łazienek

Płyty gipsowo-kartonowe nie tylko zyskały na popularności dzięki szybkiemu montażowi i elastycznemu zastosowaniu, ale także poprawiły izolację przeciwpożarową i akustyczną. Dodatkowo, pozwoliły one na bardziej atrakcyjne wizualnie projekty pomieszczeń. Dzięki ukrytym spłuczkom i towarzyszącej im technologii instalacyjnej, wygląd łazienek na całym świecie uległ zmianie: dawny, prosty pokój to już przeszłość – łazienka stała się coraz bardziej przytulnym miejscem.

Dalszy rozwój

Sama spłuczka w ścianie to za mało: w 2019 roku Geberit wyznaczył nowe standardy w rozwiązaniach podtynkowych do łazienek dzięki serii Geberit ONE. Rozwiązania z tej serii to dalszy rozwój instalacji podtynkowych w całej łazience. Oprócz toalety, umywalka i strefa prysznica również wykorzystują stelaż podtynkowy. Syfon przy umywalce jest przeniesiony do przestrzeni podtynkowej, przestrzeń do przechowywania przy szafce z lustrem, a odpływ ścienny lub schowek przy prysznicu znikają w ścianie.

www.geberit.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.