Komunikaty PR

150 lat Geberit: Historia ukrytej technologii

2024-11-27  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

W 1964 roku Geberit zrewolucjonizował projektowanie łazienek, wprowadzając pierwszą spłuczkę podtynkową. Technologia, która dotąd była widoczna, została ukryta w ścianie, odsłaniając jedynie elegancki czarny przycisk na białej płytce. Dzięki pierwszej plastikowej spłuczce do montażu ściennego firma zmieniła nie tylko wygląd łazienek na całym świecie, ale również sposób myślenia o ich funkcjonalności. Ten przełomowy moment zapoczątkował innowacyjną drogę rozwoju, którą Geberit kontynuuje, świętując 150-lecie jako lider rynku artykułów sanitarnych.

Dwanaście lat po wprowadzeniu na rynek pierwszej natynkowej spłuczki z tworzywa sztucznego, w 1964 roku Geberit po raz kolejny zaskoczył branżę hydrauliczną. Stworzenie plastikowej spłuczki przeznaczonej do montażu na ścianie było strzałem w dziesiątkę. Oficjalnie nazwana „spłuczką naścienną nr 15 000”, miała być „niezawodnym i cicho działającym systemem WC do ciasnych przestrzeni”, jak stwierdzono w pierwszej broszurze. W połączeniu z montowaną na ścianie toaletą, spłuczka podtynkowa oferowała najmniejszy w tamtym czasie wymiar, zaledwie 54 cm.

Początkowe wątpliwości

Choć pomysł był genialny, branża hydrauliczna początkowo sceptycznie podchodziła do tych innowacyjnych spłuczek. Instalacja produktu w ścianie zrywała z tradycyjnymi metodami instalacji i była postrzegana przez wielu hydraulików jako wymagająca znacznie więcej wysiłku. Spłuczki podtynkowe wyprzedzały swoje czasy i dlatego początkowo znalazły niszę rynkową.

Geberit zdawał sobie z tego sprawę, co skłoniło firmę w latach 60. do zastanowienia się, w jaki sposób można uprościć instalację spłuczek automatycznych za pomocą tak zwanych „bloków instalacyjnych”: metalowych ram zaprojektowanych, aby pomóc instalatorom w łatwym i szybkim montażu rur i armatury na miejscu. W 1975 roku wprowadził pierwszy taki produkt, Montagefix. W kolejnych latach natomiast wdrożył na rynek kolejne produkty instalacyjne, koncentrując się na koncepcji systemu: wszystko zostało zaprojektowane tak, aby współpracowało ze sobą w jak najprostszy sposób.

Czynnik sukcesu: systemy instalacyjne

Dopiero z rozpowszechnieniem montażu suchej zabudowy, szczególnie dzięki wprowadzeniu technik suchej konstrukcji w latach 80., nastąpił przełom. W 1996 r. roku Geberit wprowadził na rynek ramę Duofix. Te uniwersalne, szybko instalowane elementy montażowe w tradycyjnym niebieskim kolorze są obecnie najbardziej rozpowszechnionymi elementami instalacyjnymi w branży wodno-kanalizacyjnej.

Nowe możliwości w projektowaniu łazienek

Płyty gipsowo-kartonowe nie tylko zyskały na popularności dzięki szybkiemu montażowi i elastycznemu zastosowaniu, ale także poprawiły izolację przeciwpożarową i akustyczną. Dodatkowo, pozwoliły one na bardziej atrakcyjne wizualnie projekty pomieszczeń. Dzięki ukrytym spłuczkom i towarzyszącej im technologii instalacyjnej, wygląd łazienek na całym świecie uległ zmianie: dawny, prosty pokój to już przeszłość – łazienka stała się coraz bardziej przytulnym miejscem.

Dalszy rozwój

Sama spłuczka w ścianie to za mało: w 2019 roku Geberit wyznaczył nowe standardy w rozwiązaniach podtynkowych do łazienek dzięki serii Geberit ONE. Rozwiązania z tej serii to dalszy rozwój instalacji podtynkowych w całej łazience. Oprócz toalety, umywalka i strefa prysznica również wykorzystują stelaż podtynkowy. Syfon przy umywalce jest przeniesiony do przestrzeni podtynkowej, przestrzeń do przechowywania przy szafce z lustrem, a odpływ ścienny lub schowek przy prysznicu znikają w ścianie.

www.geberit.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Stylowa przestrzeń do czytania Biuro prasowe
2024-11-27 | 15:44

Stylowa przestrzeń do czytania

Każdy miłośnik książek wie, że zajęcie wygodnej pozycji to duża część przyjemności płynącej z lektury. Doskonałym miejscem będzie duża ciemnoszara sofa z aksamitnym obiciem i
Dom Ciepło i cicho w domu
2024-11-27 | 11:00

Ciepło i cicho w domu

Podłogi też zasługują na dobrą izolację termiczną. A konkretnie, my, mieszkańcy zasługujemy na to, by wszystkie elementy domu, także te wewnętrzne, były właściwie docieplone. Na
Dom Meble Bizzarto uhonorowane w konkursach German Design Award oraz Dobry Wzór IWP
2024-11-27 | 09:00

Meble Bizzarto uhonorowane w konkursach German Design Award oraz Dobry Wzór IWP

Kolekcje foteli Bofii oraz stolików Tondo otrzymały prestiżową German Design Award 2025. Te same stoliki Tondo i z kolei łóżka Aztec znalazły się w ekskluzywnym gronie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Beata Tadla: Ludziom się wydaje, że na wizji wkładamy jakąś maskę, żeby nie pokazywać swojego stosunku do tego, o czym mówimy

Gospodyni „Pytania na śniadanie” bardzo ceni sobie to, że w porannym formacie nie trzeba przyjmować sztywnej pozy i karmić widza sztucznym uśmiechem, tylko można zachowywać się spontanicznie i naturalnie. Jak zapewnia, ona sama przed kamerami nie ukrywa emocji, czasem się wzrusza, a innym razem śmieje do łez. Zdaniem Beaty Tadli widzowie wyczują każdy fałsz, dlatego nie warto udawać i posługiwać się maskami. Trzeba być szczerym i otwartym. Ważna jest przy tym nić porozumienia ze swoim partnerem ekranowym, bo wtedy można sobie pozwolić na więcej.

Uroda

Wiktor Dyduła: W listopadzie wąsy są szczególnym symbolem dbania o zdrowie. Ale na nowy rok może je już zgolę

Co prawda charakterystyczny wąs od dłuższego czasu jest jego znakiem rozpoznawczym, ale wokalista nie chce się przywiązywać do takiego image’u. Już nawet był bliski zmiany, jednak postanowił jeszcze się wstrzymać, chociażby ze względu na to, że trwa listopad, który jest miesiącem solidarności z mężczyznami walczącymi z rakiem prostaty i rakiem jąder. Artyści, dziennikarze i sportowcy zapuszczają w tym czasie wąsy i tym samym zachęcają do badań profilaktycznych.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.