4 pytania, które powinniście zadać przed kupnem pierwszego mieszkania
Kupno pierwszego mieszkania od zawsze wiąże się z pewnym stresem i wątpliwościami. W końcu zakup pierwszego lokum to decyzja wiążąca na co najmniej kilkanaście lat. Dlatego warto się do niej dobrze przygotować i rozpatrzyć kilka niezwykle istotnych kwestii. O co pytać w biurach sprzedaży u dewelopera, zanim zdecydujemy się na konkretną inwestycję?
1. Jakie są plany co do okolicy?
Nie ma co ukrywać – okolice miejsca zamieszkania są równie ważne, co same cztery kąty. W końcu chyba nic nie relaksuje bardziej niż piknik w okolicznym parku, a wizyta w lokalnej restauracji z pewnością może urozmaicić niejedno weekendowe popołudnie. Aby mieć pewność, że nasza okolica będzie w stanie zagwarantować nam wszystko, czego oczekujemy, a w pobliżu nie powstanie nic, czego byśmy nie chcieli – w biurach sprzedaży warto pytać o tak zwany prospekt informacyjny, dzięki któremu poznamy plan na okolicę, w której potencjalnie moglibyśmy zamieszkać. Pomoże nam to rozwiać wiele wątpliwości i uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek, jak na przykład centrum handlowe, które miałoby powstać naprzeciwko naszych okien.
2. Co wchodzi w cenę mieszkania?
To kolejne pytanie, o którym nie możemy zapomnieć. Zdarza się, że natrafimy na atrakcyjne oferty, których koszty wydają się dużo niższe niż inne. Jednak w dużej mierze ceny są zaniżone, ponieważ nie uwzględniają miejsca parkingowego czy komórki lokatorskiej. Co więcej, kolejną ważną sprawą jest kwestia standardu deweloperskiego (np. stan ścian i podłogi lub rodzaj zamontowanych okien) – powinniśmy zainteresować się, co obejmuje. Taka wiedza umożliwi nam dokładniejsze oszacowanie kosztów.
– Standard deweloperski to kwestia, o którą zawsze warto pytać. Głównie ze względu na to, że u każdego dewelopera wygląda on inaczej, względem czego przy wykańczaniu czekają nas inne prace i inne koszty. W naszym przypadku w standardzie są nie tylko antywłamaniowe drzwi zewnętrzne, ale również drzwi wewnętrzne, co nie jest spotykane u każdego dewelopera. Dobrze wiedzieć o tym jeszcze przed podpisaniem umowy, bo przecież zazwyczaj do momentu odbioru kluczy zaczyna się kompletować materiały wykończeniowe – komentuje Jakub Orski z WPBM „Mój Dom" S.A.
3. Jakie są dotychczasowe realizacje dewelopera?
Jeśli inwestycja wciąż jest w budowie i jeszcze nie wiemy, czego spodziewać się od dewelopera, w biurze możemy spytać o wcześniejsze realizacje. Spojrzenie na pozostałe projekty nie tylko da nam szerszą perspektywę na mieszkanie, do którego się przymierzamy, ale również pozwoli lepiej poznać dewelopera. Taką wiedzę warto również czerpać nie tylko z samego biura sprzedaży, lecz także z internetu – grup na Facebooku czy forów internetowych.
4. Opłaty administracyjne – ile nas wyniosą?
Do dodatkowych, regularnych kosztów należy doliczyć wszelkie opłaty administracyjne. Ich wysokość w dużej mierze zależy od lokalizacji budynku czy dodatkowych usług realizowanych, aby utrzymywać części wspólne. Warto dopytać o te kwestie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wszystkie opłaty nie przekroczą naszego budżetu.
Kto pyta nie błądzi – niech to przysłowie towarzyszy nam przez cały okres poszukiwania pierwszego mieszkania. Wszystkie pytania – nawet te z pozoru błahe, umożliwią nam wybór perfekcyjnie dopasowanego do nas lokum.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.
Gwiazdy
Iga Baumgart-Witan: Mama nie pozwoliła mi na udział w programie „Mistrzowskie pojedynki”. Zdecydowałam się i już pierwszego dnia marzyłam, żeby wrócić do domu
Biegaczka nie ukrywa, że miała kilka momentów zwątpienia w kwestii swojego udziału w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”. Po obejrzeniu zajawki zagranicznej edycji zrozumiała bowiem, jak wymagające mogą być konkurencje, i nie była do końca przekonana, czy sobie z nimi poradzi. Oliwy do ognia dolała jej mama, która absolutnie nie godziła się na ten wyjazd. Mimo wątpliwości Iga Baumgart-Witan postanowiła jednak stawić czoła trudnościom i zmierzyć się z wyczerpującymi wyzwaniami, ale jak zaznacza – nic za wszelką cenę.
Media
Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu
Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.