5 domowych porad, które ułatwią Ci codzienne porządki
Czekoladowe smugi na śnieżno-białym dywanie, zasmolony grill albo koszulka zabrudzona permanentnym markerem… Chyba każdy co jakiś czas staje przed domowym wyzwaniem, które może przysporzyć sporo kłopotu. Jednak zazwyczaj nie samo sprzątanie, ale pytanie „jak się za to zabrać?” wiąże się z największą frustracją. Oto 5 porad, które pomogą uporać się z domowymi wpadkami.
Usuwanie markera permanentnego z ubrań
Dobra wiadomość jest taka, że markery permanentne nie są aż tak permanentne, jak może się wydawać. Stosując się do podanych wskazówek, szybko i łatwo pozbędziesz się niechcianych zabrudzeń. Na początku, połóż ubranie na suchym i czystym ręczniku papierowym, tak aby zabrudzona strona miała z nim bezpośredni kontakt. Następnie, potraktuj plamę niewielką ilością alkoholu lub odplamiacza, delikatnie go wcierając. Teraz za pomocą ręcznika, osusz oczyszczaną strefę – należy pamiętać, że na tym etapie plamę lepiej oklepywać, niż pocierać. Proces należy powtórzyć do czasu, kiedy plama zniknie. Na koniec, włóż ubranie do pralki, dobierając temperaturę prania do wskazówek widocznych na metce i gotowe! Bawełniana koszulka lub ulubione jeansy odratowane!
Czyszczenie klamek – dwa etapy, podwójna skuteczność
Mimo, że klamki i uchwyty należą do jednych z najczęściej dotykanych przedmiotów w naszym domu, przy sprzątaniu nie poświęca się im odpowiednio dużo uwagi – co więcej, często zdarza się, że robiąc domowe porządki, całkiem je pomijamy! Może kiedy stanie się jasne, jak najlepiej i najskuteczniej o nie zadbać, będą lśnić nie tylko od święta. Łatwym sposobem na oczyszczenie wszystkich tego typu uchwytów, będzie przygotowanie w butelce po spryskiwaczu mieszanki wody i mydła w równych proporcjach. Przy nanoszeniu tego specyfiku przyda się miękka ściereczka – świetnym wyborem będzie na przykład ta z mikrofibry. Po dokładnym oczyszczeniu uchwytów czy klamek, przechodzimy do drugiego etapu – dezynfekcji, niezwykle ważnej szczególnie w covidowej rzeczywistości. Aby zdezynfekować klamkę drzwi, potrzebny jest produkt, którego etykieta wyraźnie wskazuje, że jest „środkiem dezynfekującym”. Pamiętajmy również, aby tego typu środki nanosić zgodnie z instrukcjami – jeśli etykieta zaleca 5-minutową dezynfekcję, nie idźmy na skróty, jedynie pobieżnie przecierając wybraną powierzchnie! Dwuetapowe podejście, podzielone na oczyszczanie oraz dezynfekcję nie tylko przywróci klamkom dawny blask, ale pozwoli również zminimalizować ryzyko kontaktu gości i domowników z bakteriami.
Usuwanie tuszu do rzęs – w domu i w podróży
Czasem, a szczególnie w zabiegane poranki, wystarczy chwila nieuwagi, a szczoteczka z tuszem, zamiast na rzęsy, trafia na świeżo wypraną koszulę. Podpowiadamy – to nie koniec świata! Dzięki temu trickowi łatwo pozbędziesz się zabrudzenia, ciesząc się resztą dnia. Jak i w przypadku innych plam, tak i tu, czas gra niezwykle ważną rolę – im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa, że uda się skutecznie odczyścić zabrudzenie. W przypadku tuszu rozpuszczalnego w wodzie, pierwszym krokiem będzie wstępne oczyszczenie plamy odrobiną ciepłej wody. Jeśli mamy jednak do czynienia z tuszem wodoodpornym, sytuacja się nieco komplikuje – takie zabrudzenie należy traktować jak inne tłuste plamy. Na zabrudzoną powierzchnię nanosimy sól, spray lub inny odplamiacz. Po odczekaniu kilku minut (zgodnie z instrukcją na opakowaniu), wrzucamy ubranie do pralki, dodając delikatny proszek lub płyn do prania – idealnie sprawdzi się żel do prania Persil. Jeśli po praniu okaże się, że plama nie znikła całkowicie, należy cały proces ponownie powtórzyć.
Co, jeśli podobna sytuacja przytrafi się w podroży? I na to mamy sposób! Jeśli zabrudzenie spowodował tusz wodoodporny, w oczyszczeniu pomoże chusteczka do demakijażu. Natomiast w przypadku tuszu rozpuszczalnego w wodzie, kluczowe jest zebranie z powierzchni większych pozostałości po tuszu wilgotnym ręcznikiem papierowym, chusteczką lub innym podobnym materiałem.
Sezon na grilla – jak go oczyścić, krok po kroku
Sezon grillowania rozpoczął się już w pełni. Oprócz odpowiednich marynat i przypraw, w przyrządzeniu pysznego, aromatycznego, lekko zadymionego jedzenia z rusztu kluczowe jest jego odpowiednie przygotowanie. Aby uniknąć długiego i pracochłonnego czyszczenia generalnego, grilla warto oczyszczać po każdym użyciu. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest wypalanie – nagrzanie grilla do maksymalnej temperatury oraz pozostawienie go na 30 minut pozwoli wypalić wszystkie resztki jedzenia. Kiedy ruszty ostygną, przez kolejne 30 minut należy moczyć je w wannie napełnionej ciepłą wodą i mydłem. Dla bardziej leniwych, alternatywą będzie spryskanie grilla środkiem czyszczącym. Wtedy wystarczy odczekać jedyne 10 minut. Nadszedł czas na prawdziwe szorowanie. Do tego przyda się druciana szczotka, która pomoże uporać się z osadem i większymi zabrudzeniami. Na koniec całość oczyszczamy miękką ściereczką namoczoną w wodzie z mydłem. Finalnym krokiem będzie natomiast osuszenie całej powierzchni czystą ściereczką z mikrofibry. Na tym etapie, szczególną uwagę warto poświęcić wrażliwym na dłuższy kontakt z wodą kratom żeliwnym.
Dywan vs czekolada – sposób na słodkie zabrudzenia
Dziecięce zabawy nie raz kończą się wpadką, wymagającą pilnej interwencji środków czyszczących. Jednym z klasycznych duetów, które często powstają w wyniku urodzinowych szaleństw jest spotkanie czekolady z dywanem. Widok mało przyjemny, ale przy zastosowaniu kilku prostych kroków, jesteśmy w stanie się go pozbyć w ekspresowym tempie. Na początku nanieś na plamę mieszankę wody z mydłem i pocieraj ją delikatnie przy pomocy ręcznika papierowego. Następnie, przygotuj roztwór rozwodnionego octu z wodą i ponownie pocieraj nim zabrudzony obszar. Kolejnym krokiem będzie zmoczenie plam zimną wodą oraz osuszenie tego obszaru ręcznikiem papierowym. Na tym etapie, zabrudzenie powinno zniknąć. W przeciwnym wypadku, warto sięgnąć po specjalistyczny środek do czyszczenia dywanów.
Więcej porad znajdziesz na bezpłatnej platformie poradnikowo-edukacyjnej Ask Team Clean, która właśnie wystartowała pod adresem www.askteamclean.com/pl. To miejsce, które oferuje szereg sprawdzonych porad i rozwiązań z zakresu prania, sprzątania, DIY oraz ekologii i pomoże każdemu w szerokiej gamie wnikliwych i inspirujących rozwiązań – niezależnie od tego, czy jest to uczeń, emeryt, osoba pracująca zawodowo czy rodzic pozostający w domu. Wszystkie porady Ask Team Clean wykorzystują ogromną bibliotekę wiedzy, popartą wieloletnią ekspertyzą i doświadczeniem firmy Henkel w temacie sprzątania i utrzymania porządku – od usuwania plam z czerwonego wina i tapicerki, po inspiracje domowe i sposoby na zmniejszenie śladu węglowego. Dodatkowo, odwiedzający stronę będą mieli możliwość dostępu do wyjątkowych ofert, promocji, konkursów oraz regularnych testów produktów, dotyczących wiodących marek z portfolio Henkel, takich jak: Persil, E, Perwoll, Silan, Pur, Somat, Bref, Clin, K2r. Co więcej, każdy zarejestrowany użytkownik uzyska dostęp do darmowego e-booka z eksperckimi poradami dotyczącymi dbania o dom.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.