Akcesoria, które musisz mieć
Wybierając meble do domu zazwyczaj kierujemy się względami estetycznymi. W drugiej kolejności sprawdzamy względy praktyczne: specyfikę dostępnych w ramach danej kolekcji szaf i szafek, ich wymiary i warianty.
W obu tych krokach koncentrujemy się na tym, co jest na zewnątrz mebli. Rzadko natomiast zdajemy sobie sprawę, że równie istotne jest to, co kryje się w ich środku. Mamy tu na myśli okucia i akcesoria meblowe, które warunkują komfort użytkowania. Czy drzwiczki i szuflady otworzą się lekko i cicho, czy w pełni wykorzystamy powierzchnię przechowywania, czy wygodnie będzie codziennie korzystać z zabudowy?
Czym są akcesoria meblowe?
- Za akcesoria meblowe uznaje się wszystkie mechanizmy i stelaże, które montuje się wewnątrz mebli. Ich oferta w ostatnich latach uległa olbrzymiej zmianie i obejmuje dziś szereg rozwiązań mających na celu ułatwienie wykonywania codziennych czynności. Dobrym przykładem są szuflady. Od najprostszych form przeszliśmy do dopracowanych systemów oferujących nieporównywalnie większy komfort użytkowania z rozwiązaniami takimi jak: pełny wysuw, miękki dociąg i push to open, z większym udźwigiem oraz z personalizowaną organizacją wewnętrzną. – wyjaśnia Agnieszka Sobocińska, Dyrektor Marketingu REJS.
Jakie akcesoria meblowe?
Na jakie akcesoria meblowe warto zwrócić uwagę i zastosować we własnym domu? Z pewnością m.in. na wspomniane wyżej szuflady, ale również systemy cargo i przeznaczone do szafek narożnych cornery. Ponadto sprawdzą się systemy do segregacji odpadów, kosze na pranie, a także sprawdzone zawiasy i prowadnice.
Warto pamiętać, że akcesoria meblowe najlepiej wybrać już na etapie projektowania zabudowy. Jednakże, nawet w już istniejących meblach wiele z nich z powodzeniem można zastosować, by korzystać z udogodnień jakie oferują.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.