Komunikaty PR

AKPO radzi: pielęgnacja i czyszczenie okapów

2021-02-11  |  15:53
Biuro prasowe

Jedną z podstawowych funkcji okapów kuchennych jest pochłanianie zapachów oraz wilgoci. Od tego, ile czasu spędzamy w kuchni na przygotowywaniu posiłków, zależy regularność z jaką okap i wszystkie jego elementy będą wymagały czyszczenia lub wymiany.  Zabrudzenia, osiadanie tłuszczu czy kurzu to naturalne następstwa eksploatowania sprzętów kuchennych. Istnieją jednak metody, dzięki którym czyszczenie okapu staje się szybsze i łatwiejsze, a my możemy cieszyć się dłużej z jego funkcjonalności i nieskazitelnego wyglądu.

Regularność kluczem do sukcesu

Regularne dbanie o czystość okapu niesie za sobą szereg zalet. Przede wszystkim, im częściej będziemy czyścili jego powierzchnię, tym łatwiej i szybciej pozbędziemy się zabrudzeń. Pozostawione na całe dnie lub tygodnie zabrudzenia będą w końcu trudne, a może i niemożliwe, do usunięcia. Mogą na stałe pozostać na okapie, niszcząc jego powłokę i powodując trwałe uszkodzenia, które w dalszej perspektywie czasu, przełożą się na funkcjonowanie sprzętu. Jeśli regularnie, choćby po każdym gotowaniu, przetrzemy powierzchnię okapu, zneutralizujemy możliwość osadzenia się na niej, np. oparów z tłuszczu, praktycznie do zera.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest regularne wymienianie filtra węglowego. Pochłaniają one nie tylko opary czy wilgoć, ale również cząsteczki tłuszczu. Przyjęło się, że filtr powinien być wymieniony co 3 do 6 miesięcy, w zależności od intensywności używania okapu. Jeśli nie zadbamy o ten element, okap nie będzie prawidłowo pochłaniał wszelkich zapachów i okaże się z czasem mniej skuteczny. Filtry metalowe, czyli ta siateczka lub kratka pod spodem okapu, również powinna być regularnie czyszczona, ponieważ na niej także osiadają tłuszcz i drobnoustroje.

„Jeśli wprowadzimy do domowej rutyny regularne dbanie o okap i jego części, możemy być pewni, że dłużej będziemy cieszyli się jego nieskazitelnym wyglądem i sprawnym funkcjonowaniem przez wiele lat. Warto zatem zapoznać się z informacjami na temat czyszczenia i pielęgnacji zakupionego przez nas okapu, który znajdziemy w instrukcji dołączonej do urządzenia. Stosowanie się do zawartych w niej informacji jest gwarantem sukcesu.” – podkreśla Michał Kołakowski- przedstawiciel handlowy AKPO.

Im mniej detergentów, tym lepiej

Jak wspomnieliśmy wyżej, jeśli będziemy regularnie pielęgnowali okap, do utrzymania jego czystości wystarczy nam w zupełności delikatna gąbka lub ściereczka, ciepła woda i płyn do mycia naczyń. Na początku czyszczenia, okap należy odłączyć z zasilania i dowiedzieć się z jakiego materiału został wykonany. Trzeba również upewnić się, czy żarówka, która może być zamontowana w okapie jest zimna i ją również na czas czyszczenia odkręcić z gwintu.

Mimo upływu lat wciąż niezastąpiony w swoich działaniach jest ocet. Roztwór z octu i wody sprawdzi się świetnie do czyszczenia np. metalowego filtra. Odradzamy używania żrących środków lub takich, których drobinki zawarte w płynie mogą porysować powierzchnię okapu. Innym sposobem jest wrzątek i soda – ta propozycja najlepiej sprawdzi się do czyszczenie filtra przeciwtłuszczowego, który znajduje się w większości okapów. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty, których przeznaczeniem jest czyszczenie różnych powierzchni okapów, więc z pewnością każdy wybierze asortyment dostosowany do potrzeb.

Czyść i pielęgnuj

Do utrzymania okapu w idealnym stanie przez wiele lat powinniśmy nie tylko czyścić jego powierzchnię i poszczególne elementy, ale również zadbać o odpowiednią impregnację. W większości przypadków np. okapów wykonanych ze szkła - dobrze sprawdzi się płyn do szyb, który dodatkowo powstrzyma proces powstania smug oraz nabłyszczy okap. Na półkach dostępne są również specjalne środki, które chronią przed upływem czasu i dodatkowo zabezpieczają powierzchnię przed przywieraniem do niej tłustych plam i oparów.

Znajomość podstawowych zasad i regularność to przepis na utrzymanie świetnego wyglądu okapu oraz jego funkcjonowania przez lata.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024 Biuro prasowe
2024-07-09 | 11:00

Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024

Firma Purmo znalazła się wśród laureatów w ogólnopolskim badaniu konsumenckim zdobywając Konsumencki Lider Jakości 2024 w kategorii „Grzejniki”. Badanie
Dom Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit
2024-07-08 | 16:25

Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit

Choć Europa wciąż zdominowana jest przez lata używania mało ekologicznego papieru toaletowego, z pomocą przychodzą zrywające z tradycją toalety myjące. Kiedy Geberit wprowadził na rynek
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.

Handel

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej. Największą barierą pozostaje niska świadomość konsumentów

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie rośnie, podobnie jak wartość rynku ekologicznej żywności, która według szacunków NIQ wynosi już ok. 2 mld zł, stanowiąc prawie 1 proc. wartości całego rynku spożywczego. Dalsze wzrosty utrudnia jednak fakt, że wielu konsumentów wciąż ma problem z rozpoznaniem produktów bio na sklepowych półkach. Według badań tylko co czwarty klient potrafi prawidłowo rozpoznać w sklepie symbol euroliścia, który gwarantuje, że produkt powstał zgodnie z restrykcyjnymi unijnymi wymogami rolnictwa ekologicznego.

Podróże

Klaudia Carlos: Nigdzie nie ma takiego piasku złocistego jak nad Bałtykiem. Mam tam swoje ulubione miejsca, ale lubię też poszukiwać nowych

Wokół wakacji nad polskim morzem przez lata narosło wiele stereotypów. Prezenterka zapewnia jednak, że ją samą nie zniechęcają ani stwierdzenia, że „jest za drogo”, ani że „zazwyczaj jest zła pogoda”. I choć turyści chociażby ze względu na „paragony grozy” coraz częściej omijają łukiem Morze Bałtyckie, to ona jest konsekwentna w swoich wyborach. Każdego roku stawia właśnie na Bałtyk i przekonuje, że nadmorskie miejscowości są bardziej urokliwe niż zagraniczne kurorty, a polskie piaszczyste plaże nie mają sobie równych.