AKSAMITNY BEŻ
Total look to trend naszych czasów. Stylowy i efektowny, blisko spokrewniony z eleganckim stylem quiet luxury czy hamptons, niezmiennie robi furorę na wybiegach mody oraz na czerwonych dywanach wielkich imprez. Zdobywa również wnętrza, które w jego wydaniu nabierają niezwykłego, ponadczasowego smaku i nieszablonowego szlifu. Sprawdza się również w niedużych mieszkaniach, które wręcz potrzebują stonowanych stylizacji z wyważonym, nieprzytłaczającym wizualnie zdobnictwem.
Przykładem jest realizacja pracowni KODO – 45-metrowe warszawskie mieszkanie urządzone na potrzeby pary z małym dzieckiem. Na jego oryginalną aranżację złożyły się zarówno wprowadzone zmiany w układzie pomieszczeń oraz ich funkcjonalności, jak i doskonale dobrane materiały wykończeniowe i dodatki. Pierwotną kuchnię przeniesiono – i w postaci aneksu połączono z salonem, a w jej miejscu wygospodarowano mały pokój. Powstał układ, w którym znalazło się miejsce nie tylko na stół jadalny w strefie dziennej, lecz również – zamkniętą garderobę w dużym holu, wizualnie stanowiącą przedłużenie kuchni. Spora przestrzeń do gotowania, salon z narożnikiem, funkcjonalna sypialnia oraz praktycznie zorganizowany przedpokój to elementy, które dają efekt mieszkania większego niż jest w rzeczywistości.
Kluczową rolę odgrywa tu także stylistyka. Wnętrze miało być przede wszystkim jasne i eleganckie – do jego aranżacji wybrano więc spójną i stonowaną kolorystykę, która tworzy uniwersalną, ponadczasową bazę. Trio kolorystyczne, złożone z bieli, chłodnych odcieni beżu oraz szczotkowanego złota buduje pomieszczenia w różnych konfiguracjach, w żadnej nie popadając w banalność. Wrażenie robią przede wszystkim wariacje na temat beżu, zamknięte w niestandardowych elementach wykończenia – frontach kuchni na wysoki połysk, tapicerowanych welurem meblach, mięsistej tkaninie wezgłowia łóżka czy zasłon, ryflowanych drzwiach szafek sypialni czy łazienki. Kremowe kreacje zdobi unikatowa biżuteria tego wnętrza – utrzymane w barwie matowego złota elementy, które konsekwentnie goszczą w designerskich oprawach oświetleniowych, uchwytach zabudowy, armaturze, klamkach czy częściach konstrukcyjnych mebli.
Są również dekoracje, które skrupulatnie dopasowano do stylistyki wnętrza. Sztukaterie naścienne i przysufitowe, pionowe linie materiałowych paneli ściennych, lamelowa tafla frontów i okapu, strategicznie rozmieszczone lustra – to elementy, które nie tylko zdobią, lecz również optycznie powiększają pomieszczenia. Całość dopełniają drobiazgi – szkło oraz ceramika w nietypowych wydaniach, kompozycje kwiatowe oraz subtelne tekstylia, które z łatwością budują nienachalną przytulność miejsca. To aranżacja, która przetrwa próbę czasu – stylistycznie wysmakowana daje również ogromny potencjał do uzupełnień i metamorfoz.
Metryczka:
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia mieszkania: 45 m²
Poziom: parter
Pomieszczenia: salon z aneksem kuchennym, hol, sypialnia master, łazienka, pokój dla dziecka
Przeznaczenie: dla pary z niemowlakiem
Wyzwania:
Dewelopersko było to mieszkanie dwupokojowe. Na etapie projektu zaplanowano znaczną przebudowę. Kuchnia została przeniesiona, a w jej pierwotnej lokalizacji został wydzielony mały pokój. W dużym holu wydzielono zamkniętą garderobę, która wizualnie jest przedłużeniem kuchni. Wnętrza miały być jasne i eleganckie.
Interesujące rozwiązania:
Klasyczny z elementami hamptons. Spójna i stonowana kolorystyka, która tworzy ponadczasową bazę. Użyto trzech kolorów: biel, złoto szczotkowane i chłodne odcienie beżu. Drewniana podłoga, beżowe meble, zasłony i firany z widocznym naturalnym splotem. Złote dodatki - elementy lamp, nóżki krzeseł i sof, uchwyty, armatura, dekoracyjny okap. Dekoracje w postaci sztukaterii ściennych i przysufitowych. Dekoracyjne detale w zabudowach stolarskich - ryflowania, frezowania, kuchnia wykonana z błyszczącego MDF. Konglomerat na blacie i ścianie. Tapicerowania na wymiar w holu i sypialni. Duże lustra powiększające optycznie przestrzeń
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.