ArmaFlex ACE Plus – rozwiązania izolacyjne do systemów HVAC
ArmaFlex ACE Plus to otuliny nowej generacji, wykonane z elastomerowej pianki FEF, charakteryzujące się podwyższoną klasą reakcji na ogień. Pozwala to na ich użycie w szerokiej gamie obiektów budowlanych, w tym wymagających zastosowania materiałów zaliczanych do nierozprzestrzeniających ognia.
Materiały izolacyjne to rozwiązania, które w ostatnich latach przyczyniły się do znacznej poprawy efektywności energetycznej budynków i instalacji technicznych, wydłużenia ich żywotności poprzez zmniejszenie zjawiska skraplania pary wodnej na powierzchni rur i przewodów, czy wreszcie zwiększenia komfortu użytkowania pomieszczeń np. poprzez redukcję hałasu. Rewolucja technologiczna pozwoliła też ograniczyć ryzyko pożarowe i stworzyć nową generację produktów, które nie biorą udziału w rozprzestrzenianiu się ognia, czy nie wytwarzają płonących kropli mogących stanowić bezpośrednie zagrożenie dla osób znajdujących się w pomieszczeniach objętych pożarem.
Europejskie standardy bezpieczeństwa
Wymagania dotyczące bezpieczeństwa w zakresie ochrony pożarowej określone zostały normą EN 13501-1. Wszystkie wyroby ArmaFlex ACE Plus na podstawie jej wytycznych klasyfikowane są jako materiały nie biorące udziału w rozprzestrzenianiu się ognia, a więc mogące być bezpiecznie stosowane w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, lub wymagających podniesienia standardu bezpieczeństwa ze względu na swoje przeznaczenie czy ochronę znajdujących się wewnątrz przedmiotów.
Wchodzące w skład ArmaFlex ACE Plus Armacell role i taśmy spełniają wymagania oznaczenia B-s3, d0. W przypadku pożaru nie dochodzi zatem do wytwarzania tak zwanych płonących kropli, które z jednej strony mogą przyczyniać się do jego rozwoju, z drugiej stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ewakuowanych osób. Otuliny ArmaFlex ACE Plus zostały z kolei sklasyfikowane jako BL-s2, d0 co potwierdza wytwarzanie mniejszej ilości dymu podczas spalania. Przekłada się to na lepszą widoczność, a co za tym idzie lepsze warunki do prowadzenia akcji ratunkowej, w porównaniu do niżej sklasyfikowanych wyrobów.
Bez kompromisu dla właściwości izolacyjnych
Elastomerowa pianka FEF na bazie syntetycznego kauczuku, z której produkowane są izolacje ArmaFlex ACE, wpływa na bezpieczeństwo pożarowe, ale również posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne w zakresie ochrony termicznej i przed przenikaniem pary wodnej.
Niska przewodność cieplna materiału (λ=0,035W/[m*K]) w połączeniu z możliwością stosowania w temperaturze roboczej od -50 do maksymalnie aż +110°C pozwala na jej montaż na wszystkich najczęstszych rodzajach instalacji, zapobieganie zmianie temperatury czynnika i powstawania strat energetycznych na przesyle.
W przypadku czynników chłodzących lub instalacji o temperaturze niższej niż otoczenie ArmaFlex ACE Plus zapobiega także przedostawaniu się do wnętrza pary wodnej ograniczając do minimum efekt pogorszenia właściwości izolacyjnych. Zmniejsza się także ryzyko korozji rur co wpływa na wydłużoną żywotność całej instalacji.
Co istotne również, w przeciwieństwie do wielu tradycyjnych rodzajów izolacji, ArmaFlex ACE Plus nie ulega namakaniu, co eliminuje także zjawisko powstawania nieestetycznych zawilgoceń na ścianach i potencjalnego rozwoju grzybów lub innych szkodliwych organizmów mikrobiologicznych.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.