Art in Architecture Festival – znamy laureatów drugiej edycji konkursu
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
11 grudnia poznaliśmy laureatów drugiej edycji konkursu Art in Architecture Festival, promującego wykorzystanie sztuki w przestrzeni prywatnej, publicznej i w obiektach komercyjnych. Spośród licznie zgłoszonych prac, jury pod przewodnictwem arch. Witolda Dudka z pracowni APA Wojciechowski, wyłoniło zwycięzców w czterech konkursowych kategoriach.
Celem festiwalu jest zachęcenie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami przy realizacji wystroju wnętrz prywatnych i przestrzeni publicznych. W konkursie nagradzani są zarówno autorzy projektów, jak i inwestorzy. W tym roku jury, w skład którego obok Witolda Dudka weszli: Aleksander Jankowski, Aleksander Roszkowski, Piotr Kroenke i Józef Chwedorowicz, wybrało cztery najlepsze projekty, których integralną częścią są dzieła sztuki. Zgłoszone do konkursu realizacje zostały zaprezentowane jurorom bez ujawniania danych biur architektonicznych. O ocenie prac świadczył jedynie ich poziom.
Mieszkanie / Dom
W kategorii „Mieszkanie / Dom” jurorzy nagrodzili wnętrze domu z obrazami Grzegorza Worpusa-Budziejewskiego oraz rzeźbami Willy’ego Verginera i Marcina Rząsy. Złote Statuetki z wizerunkiem Leonarda da Vinci przyznano autorce projektu arch. Katarzynie Kuo Stolarskiej z pracowni KUOO Architects oraz prywatnemu inwestorowi. Jury doceniło doskonałe zestawienie nastrojów wnętrza, w którym zachowawcza kolorystyka stanowi dobre tło dla prezentowanej rzeźby i obrazów. Sztuka jest w tej realizacji równie oszczędna, a przy tym mocna w wyrazie jak reszta wystroju. W przestrzeni hallu oraz sali kinowej architektka wyeksponowała zamówione specjalnie do tego projektu wielkoformatowe obrazy Grzegorza Worpusa-Budziejewskiego. W salonie na tle ściany pokrytej stalą stanęły dwie rzeźby Willy’ego Verginera, a w hallu na tle obrazu znakomita rzeźba Marcina Rząsy. Jak przyznaje Katarzyna Kuo Stolarska: „Sztuka jest tu kropką nad “i”, która powoduje, że dom jest spersonalizowany i bardziej „charakterny”. Cenny jest fakt, że została wymieszana sztuka polskich twórców i zagranicznych. Wszystkie elementy są ze sobą spójne, mimo tego, że pochodzą z tak odległych sobie miejsc.”
Przestrzeń publiczna
W kategorii „Przestrzeń publiczna” jury zdecydowało o przyznaniu głównej nagrody Bartoszowi Haduchowi i Łukaszowi Marjańskiemu z pracowni NarchitekTURA, a także Muzeum Narodowemu w Krakowie za aranżację wystawy monograficznej Stanisława Wyspiańskiego. Architektom udało się w niej zachować równowagę między neutralnym tłem dla eksponatów, a unikalną scenografią podkreślającą geniusz artysty.
„Możliwość konfrontacji naszych wizji projektowych z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich artystów była dla nas wielkim zaszczytem, a zarazem wyzwaniem. W naszym projekcie staraliśmy się wykreować scenariusz przestrzeni, w której role drugoplanowe – aranżacji, oświetlenia czy etalażu, pomagają zaistnieć w pełni roli głównej – multidyscyplinarnej twórczości Stanisława Wyspiańskiego. To architektura, która pozostając w cieniu genialnego artysty, jest jednak widoczna, stymulując dialog między dziełami sztuki i ich otoczeniem a widzami” – mówi arch. Bartosz Haduch.
„To odważne, rzadko spotykane podejście do przestrzeni wystawienniczej. Tło dla prezentowanej sztuki stało się jednocześnie sztuką. Wnętrze jednak nie konkuruje z wystawą, a znakomicie ją uzupełnia. Różnorodność zastosowanych form przestrzennych, skala wnętrza, zastosowana kolorystyka i światło, stwarzają doskonały klimat do kontestowania zarówno zbiorów, jak i samego wnętrza” – uzasadnił decyzję przewodniczący jury Witold Dudek.
Biuro
W kategorii „Biuro” laureatem tegorocznej edycji konkursu Art in Architecture Festival została pracownia JEMS Architekci. Jurorzy nagrodzili wnętrza warszawskiej siedziby biura, w których wyeksponowano obrazy Tomasza Trzupka. Wykorzystując swoje zarówno architektoniczne jak i artystyczne wykształcenie, artysta stworzył własny, malarski język, w wyrazisty sposób ilustrujący charakter projektów tworzonych przez JEMS Architekci. Seria obrazów eksponowanych w siedzibie pracowni powstała dla uczczenia trzydziestolecia działalności biura, otwartego na różnorodne idee i poglądy, ale zachowującego własny, rozpoznawalny język, który charakteryzuje racjonalizm i umiarkowanie.
„Surowa przestrzeń wnętrza koresponduje z surową formą elementów wystroju architektonicznego, w co doskonale wpisują się prace graficzne. Spójna kolorystyka wnętrza i prac stwarza wrażenie jednorodności. Światło dzienne dopełnia stworzoną kompozycję poprzez ciekawą grę światłocieni” – powiedział Witold Dudek.
Hotel
Za najlepszą realizację w kategorii „Hotel” jurorzy uznali wnętrza Hotelu Nobu w Warszawie z pracami m.in. Anny Bimer, Piotra Uklańskiego. Złotą Statuetkę przyznano architektom Przemo Łukasikowi i Łukaszowi Zagale z pracowni Medusa Group oraz inwestorowi – Tacit Investment Polska S.A. W uzasadnieniu werdyktu jury zwróciło uwagę na wyrafinowaną kompozycję architektury i sztuki zamkniętej w eleganckiej przestrzeni. Surowy beton i szkło w zestawieniu z miękkim drewnem stwarza doskonałe tło – przestrzeń dla delikatnych w wyrazie prac malarskich.
“Sztuka, wypełniająca wnętrza Nobu Hotel, jest łącznikiem pomiędzy japońskim DNA hotelu a polskim kontekstem miejsca. Do pokoi wybrane zostały eleganckie, niemal biżuteryjne prace Anny Bimer, przywołujące skojarzenia z japońskimi drzeworytami. Prace Piotra Uklańskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, użytymi elementami odnoszą się do ważnych w kulturze Japonii materiałów, jakimi są ceramika i tkanina. Naturalne techniki prac oraz ich organiczność ocieplają delikatnie surowe wnętrza hotelu” – powiedziała Katarzyna Wąs, odpowiedzialna na zlecenie inwestora i w porozumieniu z architektami za dobór dzieł sztuki do nowej części hotelu.
Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią, wszystkie statuetki z wizerunkiem Leonarda da Vinci trafią do laureatów z początkiem roku.
Organizatorem konkursu Art in Architecture Festival jest Fundacja Innowacji Społeczno-Kulturalnych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Elle Decoration, Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, Dobre Wnętrze, Czas na Wnętrze, Artinfo.pl, Exspace.pl, Designteka.pl, Magazif.com, WhiteMAD, Foorni.pl, Law Business Quality, Architektura & Biznes, Hotelarz, OKK! PR.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.