Komunikaty PR

Łazienka w mieszkaniu PRS: jak stworzyć przestrzeń wygodną, trwałą i stylową

2024-11-12  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

W mieszkaniach przeznaczonych na wynajem, takich jak te w segmencie PRS, kluczowe jest znalezienie równowagi między trwałością materiałów a wygodą użytkowania. Architekt Agata Mika, manager ds. projektów PRS w pracowni Decoroom, opowiada, jak przemyślany dobór materiałów, funkcjonalne rozwiązania i odpowiednie rozplanowanie przestrzeni stają się fundamentem dobrze zaprojektowanych mieszkań i łazienek, które odpowiadają na potrzeby użytkowników.

Jakie materiały zazwyczaj stosuje się w mieszkaniach z segmentu PRS?

Agata Mika: Przede wszystkim, ważne są dla nas atesty i normy przeciwpożarowe, gwarantujące bezpieczeństwo. Sięgamy więc po materiały trudnopalne, z odpowiednimi certyfikatami. Ważna jest również ich trwałość – dlatego często stosujemy między innymi takie rozwiązania jak metalowe ościeżnice czy podłogi o podwyższonej odporności na zarysowania.

Czego zatem nie powinno zabraknąć w mieszkaniu na wynajem?

Agata Mika: Słowo-klucz to funkcjonalność. Na pewno ważne jest odpowiednie rozplanowanie stref przechowywania. Nie może też zabraknąć komfortowego sypialnianego łóżka z wygodnym materacem. W sypialni obowiązkowo powinny się znaleźć zasłony, aby odciąć dopływ światła. Osobiście nie wyobrażam sobie też mieszkania bez dekoracyjnych dodatków i żywych, zielonych roślin.

Jak urządzić łazienkę w mieszkaniu na wynajem, która będzie funkcjonalna, trwała i jednocześnie estetyczna? Na jakie produkty i materiały należy zwrócić szczególną uwagę?

Agata Mika: Warto postawić na najwyższą jakość i trwałość rozwiązań. Ważne, aby taka łazienka była łatwa w utrzymaniu czystości – wiszące toalety bezkołnierzowe, wielkoformatowe płytki i brak trudno dostępnych zakamarków ułatwią sprzątanie. Kolejnym elementem, który ma znaczenie jest również stosowanie produktów, które można łatwo wymienić w przypadku ewentualnych usterek – dlatego zwykle w inwestycjach PRS rezygnujemy z wszelkich rozwiązań podtynkowych czy propozycji z limitowanych, krótkich serii. Ważne jest także światło o odpowiednich parametrach (IP44). Projektując łazienki, staramy się maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jednocześnie nie rezygnując z estetyki. Przykład? Jeśli istnieje taka możliwość – umieszczamy pralkę w zabudowie pod blatem umywalkowym, nad którym zwykle znajduje się duże lustro i dekoracyjny kinkiet, wpisując w ten sposób sprzęt, który zwykle stanowi aranżacyjne wyzwanie w całą kompozycję.

Na czym powinniśmy się skupić projektując poszczególne strefy w łazience – WC czy umywalkową?

Agata Mika: W strefie WC do wyboru mamy dwie miski ustępowe: tradycyjną stojącą oraz podwieszaną miskę ustępową. To drugie rozwiązanie jest obecnie stosowane w projektach. Jego przewaga to przede wszystkim lekka forma i łatwość w zachowaniu czystości. Wielkość sedesu powinna być dostosowana do metrażu pomieszczenia. Odpowiedni rozmiar miski daje komfort z korzystania z toalety. Decydując się na podwieszaną miskę ustępową, montowaną na stelażu, możemy zabudować ją tylko do momentu, do którego jest to koniecznie, tworząc półkę do przechowywania rożnego rodzaju przyborów toaletowych. Równie dobrze możemy zaprojektować nad ścianką instalacyjną zabudowę meblową, tworząc dodatkowe miejsce do przechowywania. Wybierając miskę WC istotne jest to, aby miska była bezkołnierzowa, a deska miała funkcję wolnego opadania. Warto postawić na sprawdzone i kompleksowe rozwiązania takie jak Geberit WC System, czyli połączenie produktów Geberit z gamy stelaży podtynkowych i dopasowanych do nich misek WC.

Umywalka w łazience natomiast to jeden z najbardziej kluczowych elementów aranżacji. Korzystamy z niej znacznie częściej niż z natrysku czy wanny, musi więc być absolutnie funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu.  Umywalka powinna być solidna, wykonana z trwałych materiałów, zamontowana na szafce umywalkowej, blacie, stelażu czy postumencie. Dobra umywalka powinna łączyć style i funkcjonalność z wymiarami łazienki, zapewniając komfort użytkowania bez nadmiernego zajmowania przestrzeni.  Rozmiar i kształt umywalki powinny być więc ściśle dostosowane do potrzeb oraz metrażu pomieszczenia. Wygodna przestrzeń pomiędzy sanitariatami to konieczność. Dostosowanie wysokości szafek i umywalki do wzrostu użytkowników minimalizuje ryzyko dyskomfortu podczas codziennego użytkowania. Rynek oferuje bardzo wiele modeli umywalek, my najczęściej stawiamy na produkty ceramiczne, które są wykonanego z bardzo trwałego materiału a jeśli pochodzą z tej samej linii co WC (np. Geberit ONEGeberit AcantoGeberit iCon), stanowią spójne wykończenie łazienki.

W mieszkaniach przeznaczonych na PRS zazwyczaj inwestorzy wybierają prysznic, zamiast wanny. Jak zaprojektować taką przestrzeń i na jakie produkty warto postawić?

Agata Mika: Strefa prysznica to serce każdej łazienki. Kabina prysznicowa powinna być dostosowana rozmiarem i kształtem do układu oraz powierzchni całego pomieszczenia.  Wejście i wyjście spod prysznica powinno być przede wszystkim komfortowe i wygodne. Ważnym elementem przy projektowaniu jest przestrzeń na zamontowanie haczyka  na ręcznik.

W mieszkaniach inwestycyjnych projektujemy kabiny prysznicowe z brodzikami wykonanymi z akrylu, które zapewniają nam powierzchnię wytrzymałą i łatwą w utrzymaniu. Akryl jest trwały, szybko nagrzewający się. Alternatywą dla tradycyjnych brodzików są odpływy liniowe, które zyskują coraz większą popularność, rozwiązanie to w pełni wtapia się w aranżację. Przykładem takiego rozwiązania jest odpływ liniowy z portfolio marki Geberit, dostępny w szerokiej gamie kolorów i wzorów, możliwy do pokrycia także płytkami ceramicznymi.

Porównując prysznic z brodzikiem i bez, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych różnic. W przypadku kabiny prysznicowej z brodzikiem, mamy do czynienia z tradycyjnym rozwiązaniem, gdzie brodzik pełni funkcję zbierania wody i odprowadzania jej do kanalizacji. W prysznicu bez brodzika, ta funkcja przypada na odpowiednio przygotowaną podłogę. W praktyce, zarówno tradycyjna kabina prysznicowa, jak i prysznic bez brodzika, spełniają swoje podstawowe funkcje, jednak różnią się estetyką oraz wymaganiami dotyczącymi montażu i konserwacji. Prysznic bez brodzika jest bardziej nowoczesny i minimalistyczny, co może być atutem w przypadku aranżacji łazienek o współczesnym charakterze. Z kolei tradycyjna kabina prysznicowa może być łatwiejsza w montażu oraz bardziej przystępna cenowo.

Tworzenie przestrzeni łazienkowej to nie tylko wyzwanie projektowe, ale również sztuka tworzenia funkcjonalnego miejsca, które spełni oczekiwania wszystkich domowników. Czy chodzi o funkcjonalną łazienkę, strefę relaksu czy praktyczne pomieszczenie, projektowanie łazienki wymaga przemyślenia każdego detalu. Od wyboru lokalizacji, przez odpowiednie wyposażenie, aż po detale wykończeniowe – wszystko ma znaczenie.

www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.