Belki nadprożowe H+H – prosty sposób na ciepłe mury i szybką budowę
Belki nadprożowe H+H to idealne uzupełnienie konstrukcji murowej. W porównaniu do wylewanych na miejscu nadproży żelbetowych zastosowanie rozwiązań systemowych oznacza przyspieszenie prac oraz praktyczne wyeliminowanie efektu mostków cieplnych. To również lepsze przygotowanie ścian do późniejszego nakładania warstw wykończeniowych. O zaletach wyboru tego rozwiązania opowiada Robert Janiak - product manager H+H Polska.
Okno na nowe możliwości
System Budowy H+H to gotowe rozwiązania pozwalające w szybki i wygodny sposób wymurować każdy rodzaj przegrody. Jednym z jego elementów są belki nadprożowe. Stanowią one istotny element konstrukcyjny, którego zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji ściany w miejscach otworów okiennych bądź drzwiowych.
Belki nadprożowe z betonu komórkowego z oferty H+H umożliwiają wznoszenie nadproży na zasadzie zwykłej ściany bez konieczności wykonywania szalunku i betonowania. Gotowy element układa się zapewniając wymagane podparcie na obydwu jego krańcach. W związku z tym, iż mamy do czynienia z wyrobem prefabrykowanym, do murowania kolejnych warstw możemy przystąpić niezwłocznie po jego osadzeniu na murze, bez przestojów na czas wiązania betonu, mówi Robert Janiak.
Gotowe nadproża H+H minimalizują efekt występowania w przestrzeniach nadokiennych mostków termicznych, a jednorodna powierzchnia zewnętrzna muru ogranicza ryzyko powstawania odspojeń czy pęknięć w warstwie wykończeniowej w wyniku odmiennej pracy elementów wykonanych z różnych materiałów konstrukcyjnych.
Belki nadprożowe H+H dostępne są w wariantach niezbrojonym – przeznaczonym do wykonywania nadproży w ścianach działowych oraz z wewnętrznym zbrojeniem, umożliwiającym przenoszenie także obciążeń konstrukcyjnych występujących w ścianach nośnych. W ofercie znajdują się belki o szerokościach dostosowanych do wymiarów bloczków z betonu komórkowego H+H i w różnych wariantach długości, co umożliwia przykrycie otworów w murze o świetle nawet do 2,5 metra.
Belki nadprożowe H+H wspierają sprawny i tym samym ekonomiczny przebieg prac montażowych. W zależności od grubości muru można je układać pojedynczo, podwójnie bądź potrójnie używając do ich łączenia zaprawy cienkospoinowej. W prawidłowym ułożeniu nadproży pomaga etykieta zamocowana na końcu każdej belki wskazująca jej właściwą pozycję.
Kształtki U H+H – Ułatwiona praca
W przypadku otworów o większych rozpiętościach lub wymagających zastosowania nadproży o wyższej nośności ze względu np. na nietypowy rozkład obciążeń, do dyspozycji są kształtki U H+H dostępne zarówno w wersji z betonu komórkowego, jak i silikatów. Mogą posłużyć jako szalunek tracony w przypadku nadproży, ale też do konstruowania wszelkiego rodzaju belek, słupów, trzpieni itp. – podpowiada ekspert H+H Polska.
Skorzystanie z gotowych rozwiązań systemowych H+H pozwala na łatwiejszą i szybszą organizację robót zarówno na etapie wykonywania nadproży, jak i w momencie późniejszych prac wykończeniowych. To także cieplejsza ściana na całej swojej powierzchni, a więc również wymierne korzyści w okresie użytkowania obiektu.
Belki nadprożowe, dzięki znakomitym właściwościom izolacji cieplnej są idealnym uzupełnieniem konstrukcji murowej wykonanej z betonu komórkowego H+H, Rozwiązanie takie pozwala na praktyczne wyeliminowanie efektu mostków cieplnych i osiągnięcie jednolitej powierzchni pod warstwę tynku.
Kształtka U – element szalunkowy, który ułatwia wykonanie żelbetowych elementów konstrukcyjnych – nadproży, belek, słupów, trzpieni, tworząc jednolitą powierzchnię zewnętrzną ściany. Ułatwia to nakładanie warstw tynkarskich i zamontowanie dodatkowych izolacji termicznych koniecznych przy żelbetowych elementach konstrukcji budynku.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.