Bezpieczny dom podczas urlopu
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Zajęci planowaniem podróży i wizją wymarzonego odpoczynku często zapominamy o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć nasze domy, które gromadzą dorobek naszego życia. Jak zatem zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na upragniony urlop, żeby po powrocie nie zastała nas żadna przykra niespodzianka?
Zacznijmy od podstaw
Istnieje wiele podstawowych reguł, które zastosowane, pozwolą zmniejszyć ryzyko włamania. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby przed wyjazdem sprawdzić, czy na pewno zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe). Zabezpieczmy też garaż oraz pomieszczenia gospodarcze. Na pewno warto również zastanowić się, czy gotówka i biżuteria podczas naszej nieobecności nie będą bezpieczniejsze na koncie lub w skrytce bankowej.
Technologia, która dba o Twój dom
Wiele osób zaczyna i kończy zabezpieczanie domu na zamontowaniu alarmu. Należy jednak pamiętać, że z dzisiejszymi umiejętnościami włamywaczy często nie spełnia on swojej funkcji. Warto więc zwrócić się w kierunku rozwiązań smart home, które w dużej mierze skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu domownikom. Nowoczesne kamery służące jako monitoring wyposażone są w wiele przydatnych funkcjonalności. Przeanalizujmy możliwości takich urządzeń na przykładzie C8C od firmy Ezviz. Wspomniany model zapewnia pole widzenia 360°, dzięki czemu możemy mieć oko na całą posesję, a rozbudowany tryb obserwacji nocnej umożliwia widzenie w zasięgu nawet 30 metrów w ciemności. Dzięki możliwości sparowania urządzenia z aplikacją Ezviz kamera zapewnia bieżący podgląd na ekranie smartfona z każdego miejsca na świecie. To również na aplikację przychodzi powiadomienie natychmiast po wykryciu ruchu na naszej parceli. Co więcej, zapisane na karcie pamięci lub w chmurze nagrania mogą przydać się na policji czy w sądzie jako dowód w sprawie.
A jak ochronić mieszkanie?
Rozwiązania smart home są dostępne również dla tych, którzy nie posiadają domu wolnostojącego i nie muszą martwić się o ochronę całej posesji wraz z garażem. Nie oznacza to jednak, że mieszkania w bloku są bezpieczne. Tam również dochodzi do wielu włamań. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych wychodzą z założenia, że złodziej nie zaryzykuje dostania się na wyższe piętro lub odstraszy go możliwość zauważenia przez wielu sąsiadów na klatce. Zdarza się, że przez tę ufność ludzie w żaden sposób nie zabezpieczają swoich czterech kątów.
Ciekawym rozwiązaniem dla zwiększenia ochrony mieszkania może być na przykład montaż inteligentnego wizjera do drzwi. DP1C wspomnianej już firmy ezviz, to model, który wysyła alerty po wykryciu ruchu osób przed drzwiami, a także wyświetla obraz wideo w czasie rzeczywistym. Jego posiadacze mogą więc spokojnie spędzać urlop, wiedząc, że urządzenie powiadomi ich, gdy tylko wykryje coś podejrzanego.
Przezorny i ubezpieczony
Pamiętajmy, że nawet mimo największych zabezpieczeń, to właśnie my możemy paść ofiarą włamania i rabunku. Warto pamiętać więc o ubezpieczeniu, które nie zawsze zrównoważy wartość (szczególnie sentymentalną) rzeczy, ale w pewnym stopniu pokryje ewentualne szkody.
Dzisiejsza technologia to coś więcej niż gadżety. Polegamy na urządzeniach, bo są wygodnie, kompleksowo chronią nasze mienie i ostrzegają przed zagrożeniem. Mogą też oszczędzić nam wielu zmartwień podczas wymarzonego urlopu. Nie zapominajmy jednak nigdy o zdrowym rozsądku.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.