Bezpieczny dom podczas urlopu
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Zajęci planowaniem podróży i wizją wymarzonego odpoczynku często zapominamy o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć nasze domy, które gromadzą dorobek naszego życia. Jak zatem zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na upragniony urlop, żeby po powrocie nie zastała nas żadna przykra niespodzianka?
Zacznijmy od podstaw
Istnieje wiele podstawowych reguł, które zastosowane, pozwolą zmniejszyć ryzyko włamania. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby przed wyjazdem sprawdzić, czy na pewno zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe). Zabezpieczmy też garaż oraz pomieszczenia gospodarcze. Na pewno warto również zastanowić się, czy gotówka i biżuteria podczas naszej nieobecności nie będą bezpieczniejsze na koncie lub w skrytce bankowej.
Technologia, która dba o Twój dom
Wiele osób zaczyna i kończy zabezpieczanie domu na zamontowaniu alarmu. Należy jednak pamiętać, że z dzisiejszymi umiejętnościami włamywaczy często nie spełnia on swojej funkcji. Warto więc zwrócić się w kierunku rozwiązań smart home, które w dużej mierze skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu domownikom. Nowoczesne kamery służące jako monitoring wyposażone są w wiele przydatnych funkcjonalności. Przeanalizujmy możliwości takich urządzeń na przykładzie C8C od firmy Ezviz. Wspomniany model zapewnia pole widzenia 360°, dzięki czemu możemy mieć oko na całą posesję, a rozbudowany tryb obserwacji nocnej umożliwia widzenie w zasięgu nawet 30 metrów w ciemności. Dzięki możliwości sparowania urządzenia z aplikacją Ezviz kamera zapewnia bieżący podgląd na ekranie smartfona z każdego miejsca na świecie. To również na aplikację przychodzi powiadomienie natychmiast po wykryciu ruchu na naszej parceli. Co więcej, zapisane na karcie pamięci lub w chmurze nagrania mogą przydać się na policji czy w sądzie jako dowód w sprawie.
A jak ochronić mieszkanie?
Rozwiązania smart home są dostępne również dla tych, którzy nie posiadają domu wolnostojącego i nie muszą martwić się o ochronę całej posesji wraz z garażem. Nie oznacza to jednak, że mieszkania w bloku są bezpieczne. Tam również dochodzi do wielu włamań. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych wychodzą z założenia, że złodziej nie zaryzykuje dostania się na wyższe piętro lub odstraszy go możliwość zauważenia przez wielu sąsiadów na klatce. Zdarza się, że przez tę ufność ludzie w żaden sposób nie zabezpieczają swoich czterech kątów.
Ciekawym rozwiązaniem dla zwiększenia ochrony mieszkania może być na przykład montaż inteligentnego wizjera do drzwi. DP1C wspomnianej już firmy ezviz, to model, który wysyła alerty po wykryciu ruchu osób przed drzwiami, a także wyświetla obraz wideo w czasie rzeczywistym. Jego posiadacze mogą więc spokojnie spędzać urlop, wiedząc, że urządzenie powiadomi ich, gdy tylko wykryje coś podejrzanego.
Przezorny i ubezpieczony
Pamiętajmy, że nawet mimo największych zabezpieczeń, to właśnie my możemy paść ofiarą włamania i rabunku. Warto pamiętać więc o ubezpieczeniu, które nie zawsze zrównoważy wartość (szczególnie sentymentalną) rzeczy, ale w pewnym stopniu pokryje ewentualne szkody.
Dzisiejsza technologia to coś więcej niż gadżety. Polegamy na urządzeniach, bo są wygodnie, kompleksowo chronią nasze mienie i ostrzegają przed zagrożeniem. Mogą też oszczędzić nam wielu zmartwień podczas wymarzonego urlopu. Nie zapominajmy jednak nigdy o zdrowym rozsądku.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.