Komunikaty PR

Ciepło od dachu

2024-07-25  |  08:30
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska@forestor.pl
609192635
www.forestor.pl

Chociaż w sezonie letnim bardziej myślimy o chłodzeniu wnętrz, w perspektywie mamy kolejny sezon grzewczy. Przy systematycznych wzrostach cen energii i opału, będzie kosztowny dla właścicieli źle ocieplonych domów. Mając w zapasie jeszcze kilka ciepłych miesięcy, warto więc przeprowadzić termomodernizację. Wystarczy docieplenie dachu, aby odczuć poprawę. W przypadku starych budynków bardzo dobrym rozwiązaniem będą materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych.


 

Wiele użytkowanych obecnie domów wybudowano w okresie, kiedy nie przykładano tak dużej wagi do efektywności energetycznej, a skutki tego ponoszone są w postaci ogromnych rachunków za energię grzewczą. Jednym z powodów wysokich kosztów eksploatacji są źle docieplone dachy, przez które może uciekać do otoczenia nawet 25% ciepła wytwarzanego wewnątrz. To duży problem zwłaszcza przy stromych dachach, które mają większą powierzchnię przenoszenia ciepła w stosunku do objętości kubatury.

Nie zmienimy ich konstrukcji, ale możemy poprawić termoizolacyjność. Dodając dodatkową warstwę termoizolacji, zimne i energochłonne budynki można doprowadzić do takiego poziomu użytkowania energii, jak nowe. Warto również wziąć pod uwagę, że to dach jest najbardziej wyeksponowany na działanie promieni słonecznych, a jego docieplenie ograniczy przenikanie do wnętrz letnich upałów.

Czy termomodernizacja dachu jest w ogóle opłacalna i czy niemały nakład pracy oraz poniesione koszty przyniosą odczuwalne korzyści? Dobrze docieplony dach może zredukować zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania o ponad 90%. Tego rzędu oszczędności odczuje domowy budżet już przy zamontowaniu na krokwiach płyt STEICOspecial dry o grubości 120 mm, a pomiędzy nimi mat termoizolacyjnych z włókien drzewnych STEICOflex 036 o grubości 140 mm.


 

Pora naprawić błędy

Uzyskanie obowiązujących od 2021 roku norm, według których odpływ ciepła przez dach i stropy nad nieogrzewanym poddaszem powinien wynosić maksymalnie 0,15 W/(m2·K), nie jest już dzisiaj ogromnym wyzwaniem. Dzięki systemom dostosowanym do różnych standardów budynku oraz oczekiwanych efektów, prace remontowe można wykonać szybko i wygodnie, trwale poprawiając barierę termiczną i temperaturę panującą w pomieszczeniach.

To, ile centymetrów docieplenia powinniśmy zastosować, aby odczuć korzyści finansowe i zapewnić mieszkańcom całoroczny komfort temperaturowy, zależy od tego, jak wybrany materiał izoluje. Informuje o tym deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła, określany parametrem ƛ. Najlepsze są materiały o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, ponieważ takie najskuteczniej zatrzymują wytworzone wewnątrz budynku ciepło. Im ten współczynnik jest wyższy, tym straty ciepła są większe.

- Materiały termoizolacyjne o bardzo korzystnym, czyli niskim współczynniku przenikania ciepła są bardziej efektywne, dlatego, aby uzyskać wymagane parametry, możemy zastosować mniejszą grubość warstwy docieplenia. Nie tylko przekłada się to na niższe koszty prac modernizacyjnych, ale jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku docieplania dachów w starych budynkach, gdzie często nie ma wystarczająco miejsca na grubszą warstwę - wyjaśnia Michał Komorowski z firmy STEICO, która oferuje systemy do termomodernizacji z naturalnych włókien drzewnych.


 

Dwuwarstwowy układ od zewnątrz

Termomodernizację można przeprowadzić na dwa sposoby. Jeżeli poddasze jest już zagospodarowane i nie chcemy niszczyć pomieszczeń od środka, prace remontowe najlepiej wykonać od zewnątrz. Metoda jest niekłopotliwa dla mieszkańców i pozwala wykorzystać krokwie starego dachu. Po jego otwarciu od zewnątrz, ponad starą warstwą wykończeniową (np. z płyty cementowo-wiórowej pokrytej tynkiem wapiennym), wykonuje się nową termoizolację w układzie dwuwarstwowym. Przestrzeń między krokwiami wypełnia się w całości sprężystymi matami z włókien drzewnych STEICOflex 036, które po prostu wystarczy pomiędzy nie wcisnąć. Ich zaletą, obok łatwego montażu, jest najniższa wartość deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła ze wszystkich znanych naturalnych produktów do termoizolacji λD=0,036 [W/(m*K)].

Termoizolację wzmocni druga warstwa z płyt STEICOspecial dry, które montuje się bezpośrednio na krokwiach. Ponieważ są dostępne w wielu grubościach (60–200 mm), można ją optymalnie dobrać do założonych wartości izolacyjnych. Płyty również mają bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła - 0,040 [W/(m*K)] i dodatkowo chronią przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Pomiędzy tymi dwiema warstwami układa się membranę wiatroizolacyjną STEICOmulti UDB uszczelniającą dach.


 

Dwie warstwy od wewnątrz

Termomodernizację dachu możemy przeprowadzić również od wewnątrz, jeżeli chcemy, aby pozostał on zamknięty. Zaletą tej metody jest uniezależnienie prac od warunków pogodowych, a dodatkową korzyścią jest możliwość ich wykonania samodzielnie. Usuwamy jedynie wewnętrzną warstwę poszycia dachu, jeżeli takowa w ogóle istnieje, a przestrzeń między krokwiami wypełniamy matami STEICOflex 036. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości dokładnie przylegają do izolowanych powierzchni i nie ma obawy, że źle je zamontujemy albo wypadną. To materiał o dużej gęstości, która zapewnia stabilność, a to oznacza, że warstwa termoizolacyjna nie osiądzie z upływem lat, wymagając ponownych działań naprawczych.

Tutaj również zalecany jest układ dwuwarstwowy, który zwiększa izolacyjność połaci dachu i zapewnia skuteczniejszą ochronę przed ucieczką ciepła. Pierwszą warstwę docieplenia układa się z mat STEICOflex 036 pomiędzy krokwiami, do poziomu dolnej krawędzi. Kolejną pod nimi w stelażu, wykonanym z łat poprzecznie montowany do krokwi, o wysokości przekroju odpowiadającej planowanej grubości izolacji.

Zastosowanie mat z włókien drzewnych rozwiązuje także problem różnych wysokości krokwi, napotykany często podczas docieplania. Im starsze budynki, tym krokwie są zazwyczaj niższe. Dlatego STEICOflex 036 są dostępne w różnych grubościach, od 40 do 240 mm, a dzięki poręcznemu formatowi 1.22 x 575 mm przegrody można łatwo i wygodnie wypełnić.


 

Szczelna warstwa z sypkich włókien

Jeżeli musimy docieplić duże powierzchnie lub miejsca, w których montaż płyt i mat jest utrudniony, najlepszym rozwiązaniem będzie izolacja z sypkich włókien STEICOzell. Docieplenie nadmuchowe sprawdzi się zwłaszcza przy stropodachach wentylowanych lub w przypadku trudno dostępnych zakamarków poddasza nieużytkowego. Chociaż ten sposób wiąże się z koniecznością wynajęcia wyspecjalizowanej ekipy wykonawczej, pozwala bardzo szybko przeprowadzić prace termomodernizacyjne, a niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,038 włókien zapewni optymalną ochronę cieplną. Sprasowany materiał jest rozdrabniany a następnie podawany za pomocą maszyny nadmuchującej. STEICOzell szczelnie i równomiernie wypełniają całe izolowane przestrzenie, nie pozostawiając mostków termicznych ani pustych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło.

- Mostki termiczne to bardzo ważne zagadnienie, na które również powinniśmy zwrócić uwagę wybierając metodę docieplenia dachu. To miejsca, w których najszybciej się wychładza, co wpływa niekorzystnie na bilans energetyczny budynku – tłumaczy ekspert. - Szczelne wypełnienie całej izolowanej powierzchni sypkimi włóknami drzewnymi lub bezpośrednie połączenie płyt STEICOspecial dry z elementami konstrukcyjnymi dachu, to sposoby, aby ograniczyć powstanie liniowych mostków termicznych.


 

Bezpieczeństwo domu z dopłatą

Dobrze zaizolowany dach zapewni komfort temperaturowy niezależnie od pory roku, bez potrzeby nadmiernej eksploatacji urządzeń grzewczych i chłodzących. Przełoży się to na niższe rachunki za energię, ale to nie jedyna korzyść z ciepłego dachu. Równe ważnym powodem jest trwałość jego konstrukcji. Jednym z poważnych dla niej zagrożeń jest wilgoć, którą włókna drzewne absorbują, a jej nadmiar odprowadzają na zewnątrz przegrody dachowej.

Pamiętajmy również, że stosując produkty wpisane na "Listę zielonych urządzeń i materiałów", na której znajdują się maty STEICOflex 036 oraz płyt STEICOspecial dry, otrzymamy dofinansowanie do prac dociepleniowych z krajowego programu „Czyste Powietrze”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Spektakularne metamorfozy z Beckers Designer Universal Biuro prasowe
2024-07-25 | 13:00

Spektakularne metamorfozy z Beckers Designer Universal

Gdy potrzeba zmiany we wnętrzu ściera się z niechęcią do większego remontu, można postawić na kompromisowe rozwiązanie, jakim będzie metamorfoza jednego z mebli. Czy to ascetyczna
Dom KRISHOME FEN 78N - Okno z idealną proporcją
2024-07-25 | 11:00

KRISHOME FEN 78N - Okno z idealną proporcją

KRISHOME FEN 78N - Okno z idealną proporcją W erze, gdy design czerpie inspirację z funkcjonalności, dobrze doświetlone domy i mieszkania stają się kluczem do codziennego komfortu.
Dom Przydomowe „aquaparki” zyskują na popularności wśród Polaków - dane ERLI
2024-07-25 | 09:00

Przydomowe „aquaparki” zyskują na popularności wśród Polaków - dane ERLI

Polscy konsumenci coraz chętniej inwestują w swoje ogrody, co widać wyraźnie w najnowszych danych drugiej największej platformy marketplace w Polsce, ERLI. Wynika z nich, że w drugim

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Firma

Polki są przedsiębiorcze. Wciąż mają jednak mniej wiary w swoje kompetencje i pewności siebie niż kobiety biznesu na świecie

Według danych PIE na koniec 2023 roku do kobiet należało 34 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce. To więcej niż średnio w skali całej UE, ale i tak kobiety wciąż rzadziej niż mężczyźni decydują się na prowadzenie własnej firmy. Powstrzymuje je przed tym głównie strach przed porażką, brak wiary w swoje umiejętności i wiedzy na temat narzędzi niezbędnych w prowadzeniu biznesu. Według danych przytaczanych przez Fundację LBC Business Women Foundation tylko 11 proc. przedsiębiorczych Polek uważa się za ekspertki w technologiach, a aż 60 proc. kobiet biznesu ocenia, że poziom ich kompetencji w tym zakresie jest niewystarczający. Kampania społeczna GO digital – realizowana przez Fundację LBC przy wsparciu Mastercard Strive, globalnej inicjatywy Caribou Digital i Mastercard Center for Inclusive Growth – ma zachęcić do sprawdzenia poziomu cyfryzacji firmy oraz testowania i wdrażania narzędzi cyfrowych, niezbędnych do rozwoju własnego przedsiębiorstwa.

Media

Katarzyna Pakosińska: Uwielbiam programy na żywo i nieprzewidziane sytuacje. Duże doświadczenie dała mi praca na estradzie

Gospodyni „Pytania na śniadanie” przekonuje, że zarówno występując na scenie, jak i prowadząc program realizowany „na żywo”, jest w swoim żywiole. I choć w obu przypadkach może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych rzeczy, to absolutnie się tym nie stresuje. Zawsze ma w zanadrzu jakiś komentarz czy ripostę i potrafi wybrnąć z każdej sytuacji. Katarzyna Pakosińska zauważa, że widzowie lubią autentyczność, dlatego zamiast udawać, że nic się nie dzieje, ona sama woli odpowiednio zareagować i  w ten sposób rozładować napięcie.