Co na schody zewnętrzne zamiast naturalnego kamienia?
Tok Tok
Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl
Schody są nieodłącznym elementem każdego budynku i jego otoczenia. Poza walorem użytkowym, często podnoszą rangę i dodają miejscu splendoru. Mogą być proste lub finezyjne. Najstarsze schody znajdują się w Hallstatt i mają już ponad 3 tysiące lat.
Dowodem na to, jakim są ważnym elementem założenia architektonicznego, jest wiele przykładów znanych schodów, które stały się celem turystycznym samym w sobie. Każdy słyszał o słynnych Schodach Hiszpańskich prowadzących z placu Hiszpańskiego do kościoła Trinità dei Monti w Rzymie lub Schodach Potiomkinowskich w Odessie. W obydwu przypadkach zastosowanie konstrukcji schodowej pozwoliło podkreślić znaczenie tych miejsc w obrębie przestrzeni publicznej.
Tę właściwość schodów, choć na mniejszą skalę, można z powodzeniem wykorzystać w przestrzeni przydomowej: w strefie wejściowej do domu lub przed wejściem na taras od strony ogrodu. Pozwoli to optycznie wynieść taras ponad powierzchnię reszty ogrodu, uwypuklając jego rangę jako głównego miejsca spotkań w tej przestrzeni. Przy wyborze takiej koncepcji aranżacyjnej, warto dobrze przemyśleć kwestię materiału do wykonania schodów. Dawniej budowano je głównie z naturalnego kamienia, ale obecnie znacznie bardziej ekonomicznym, a jednocześnie równie trwałym i estetycznym rozwiązaniem, jest zastosowanie prefabrykowanych, wielkoformatowych stopni betonowych. Zwłaszcza, że doskonale potrafią one oddać piękno i fakturę naturalnego kamienia.
Wielkie możliwości funkcjonalne
Schody wykonane z bloków betonowych mają wiele zalet. Spośród cech stricte użytkowych, po pierwsze należy wymienić to, że są łatwe w montażu i wygodne w eksploatacji. Wynika to z ich wielkości i ciężaru. Stopnie schodowe Polbruk Grando, które są doskonałym przykładem takiego rozwiązania, posiadają wymiar 46x100 lub 40x100 cm (w zależności od faktury) i wysokość 15 cm. Dzięki temu „na styku” tarasu i ogrodu nie potrzebują podkonstrukcji (jest ona jednak konieczna wtedy, gdy zniwelowania wymaga większa wysokość). Nie trzeba też czekać na ich wylanie, tak jak w przypadku schodów betonowych, a także wykańczać ich na przykład ceramiką. Schody buduje się ze spójnych, monolitycznych bloków, które nie są podatne na uszkodzenia, a czynności związane z ich utrzymaniem ograniczają się do mycia oraz impregnacji raz na kilka lat. Schody ze stopniami z bloków betonowych są jednak nie tylko wygodne w montażu, ale również w użytkowaniu. Stopnie Grando posiadają wysokość 15 cm, która jest niezwykle przyjazna dla użytkowników. Spacer po takich schodach to przyjemność, która nie obciąża nóg, gdyż nie trzeba ich wysoko podnosić.
Design naturalnego kamienia
Olbrzymią zaletą bloków betonowych jest również ich wygląd, gdyż doskonale imitują naturalny kamień. Grando są dostępne w dwóch fakturach: łamanej i gładkiej. Pierwsza z nich swoją estetyką przypomina tradycyjny łupany kamień, a druga nadaje się do realizacji o prestiżowym charakterze, gdyż wygląda niczym tafla granitu. Faktura i kolorystyka schodów zawsze powinna być dobrana do stylu otoczenia. Obydwie wersje Grando występują w czterech odcieniach – dwóch tonacjach zimnych (nerino, grafitowy) oraz dwóch tonacjach ciepłych kolorów (latte i hawaii). Jeśli teren przy domu i ogród jest urządzony w stylu nowoczesnym lub skandynawskim, to warto wybrać stopnie schodowe utrzymane w neutralnych szarościach, takie jak nerino lub nieco ciemniejszy grafitowy. W przypadku stylu śródziemnomorskiego lub rustykalnego, aranżację strefy wejściowej lub tarasu doskonale uzupełnią stopnie schodowe w kolorze latte lub hawaii, najlepiej o łamanej fakturze imitującej łupany kamień. Stopnie zawsze powinny tworzyć spójną całość z nawierzchnią.
Dobierz odpowiednią nawierzchnię
Styl nowoczesny i skandynawski w aranżacji przestrzeni kojarzą się przede wszystkim z minimalizmem oraz elegancją i taki charakter powinny mieć elementy nawierzchni przed domem oraz tarasu. Doskonale do tej roli nadają się wielkoformatowe płyty Polbruk Magna o gładkiej fakturze i wymiarach 50x75 i 75x100 cm. Płyta ta ze względu na grubość 8 i 10 cm może być stosowana zarówno na tarasie, jak i na podjeździe. Kolor nerino idealnie pasuje do stylu skandynawskiego i nowoczesnego.
W przypadku aranżacji wymagających nawierzchni z mniejszych i bardziej podłużnych elementów, ciekawą propozycją, doskonale komponującą się ze stopniami schodowymi w odcieniach szarości, będą kostki o gładkiej fakturze, takie jak Metrik czy Oland. Posiadają one prostokątny kształt i są dostępne w kolorach: białym, stalowym, nerino oraz bazaltowym, świetnie pasujących do nowoczesnych aranżacji.
Oryginalnym rozwiązaniem polecanym na alejki i ścieżki w ogrodzie są płyty ogrodowe Linea, które fakturą przypominają trawertyn czyli naturalną wapienną skałę. Cechują się dużym formatem i występują w kolorze jasnoszarym i beżowym. Płyty te można układać metodą step by step czyli pojedynczo, a przestrzenie pomiędzy nimi zazwyczaj wypełnia grysem lub trawą. Mogą być one idealnym dopełnieniem aranżacji, w której główną rolę grają schody.
Do stopni schodowych Grando w barwach hawaii czy latte, doskonale wpisujących się w styl śródziemnomorski i rustykalny, również można dobrać spójną kolorystycznie nawierzchnię. Jeśli zależy nam na nawierzchni w takim stylu, ale z dużych płyt, idealna będzie Magna w kolorze latte. Z innych produktów, które wpasują się w aranżacje tego typu, warto wymienić również kostkę MultiComplex w takim samym kolorze.
Schody wykonane z wielkoformatowych stopni betonowych to praktyczne rozwiązanie oraz sposób na reprezentacyjną strefę wejściową i wyróżnienie tarasu z przestrzeni ogrodu, a także podniesienie jego rangi. Przy projektowaniu tego typu założeń należy jednak zawsze pamiętać o dobraniu odpowiednich elementów, aby tworzyły spójną kompozycję.
Polbruk S.A. – to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Styl, Klasyka, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.