Komunikaty PR

Czas do szkoły!

2023-08-31  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Początek września to spora zmiana w życiu naszych dzieci. Moment, w którym zaczynają kolejny etap swojej edukacji, a przedszkolne zabawy i leżakowanie zastępują nauka i pierwsze obowiązki, bez wątpienia nazwać można przełomowym. Ta zmiana pociąga za sobą nie tylko zakup podręczników i pojemnego plecaka, ale także konieczność zaaranżowania przestrzeni, która ułatwi pociechom kształcenie się i rozwój przez długie lata na drodze ku dorosłości. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem? Poradami dzielą się doświadczeni architekci wnętrz współpracujący z Domoteką.

Pokój dziecka to nie tylko królestwo naszej pociechy, ale też miejsce nauki, zabawy i odpoczynku. Przystępując do jego urządzania powinniśmy więc pamiętać o wszystkich tych funkcjach i starannie je zaplanować. Najlepiej podzielić pomieszczenie na trzy strefy, tak aby nie kolidowały ze sobą, a każda z nich zaspakajała konkretną potrzebę naszego malucha. Kącik do nauki stworzy biurko z wygodnym krzesłem obrotowym i dodatkowym miejscem na przechowywanie szkolnych akcesoriów, które powinny być zawsze pod ręką. Tu warto także urządzić biblioteczkę ucznia z ulubionymi lekturami, po które łatwo będzie sięgać. Komfortowy sen zapewni wygodne łóżko lub tapczan, który w ciągu dnia może służyć do odpoczynku i relaksu, a z upływem lat towarzyskim pogaduchom z przyjaciółmi. Przy nim powinna znaleźć się duża szafa na ubrania. To zapewni, że nasze dziecko od razu po przebudzeniu będzie mogło się przebrać, zachowując przy tym ład i porządek wokół siebie. Pozostałe miejsce przeznaczmy do zabawy. Może ono stanowić wyraz ekspresji młodego człowieka, odzwierciedlając jego pasje i zainteresowania. Zapewnijmy też regały czy półki na zabawki, które z czasem zastąpią kolekcjonerskie gadżety i innej skarby nastolatka. Pamiętajmy bowiem, że pokój dziecka dorasta wraz z nim, nieustannie się zmienia, a my powinniśmy go na te zmiany odpowiednio przygotować – doradzają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Strefa nauki

Ergonomiczny blat wraz z siedziskiem i dobrym oświetleniem to podstawa dla stworzenia komfortowej przestrzeni do pracy dla pilnych uczniów. Biurko powinno być ustawione w miejscu, do którego dochodzi jak najwięcej naturalnego światła, najzdrowszego dla ciągle rozwijającego się u młodych ludzi wzroku. Wbrew pozorom ustawienie mebla naprzeciwko okna wcale nie będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ padające bezpośrednio na twarz promienie słoneczne mogą nieprzyjemnie razić i uniemożliwiać koncentrację. Zdecydowanie lepiej umieścić biurko przy prostopadłej ścianie. Jeżeli nasze dziecko jest leworęczne, biurko powinno stać prawym bokiem w stronę okna, a jeżeli praworęczne – lewym bokiem. Takie ustawienie zapewni optymalny dostęp do światła, a ręka podczas pisania nie będzie rzucać cienia.

Dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa niezbędny jest dobrze dobrany fotel. W trakcie odrabiania prac domowych nogi dziecka powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni i swobodnie opierać się na ziemi. Głębokość siedziska powinna być dopasowana tak, aby między oparciem a plecami nie powstawała szczelina. Wysokości wyposażenia powinny być dopasowane indywidualnie do wzrostu, na podstawie poniższych wskazań:

- 98-112 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm

- 121-127 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 30 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 52 cm od podłogi

- 127-142 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 34 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 58 cm od podłogi

- 142-157 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 38 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 64 cm od podłogi

- 157-172 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 42 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 70 cm od podłogi

Według badań dzieci potrafią urosnąć nawet 7 cm w ciągu roku, dlatego najlepiej postawić na funkcjonalne krzesło i biurko z funkcją regulacji, które posłużą nam przez wiele lat. Takie modele znajdziemy na przykład w ofercie salonu Meblik, polskiej marki od lat tworzącej dobrej jakości meble, także specjalnie dla dzieci. Popularnością cieszą się szczególnie jej profilowane, ergonomiczne krzesła obrotowe Kids Plus z możliwością regulacji wysokości.

Nie mniej ważnym aspektem jest dobre oświetlenie miejsca pracy. Nauka do późnych, wieczornych godzin nie byłaby możliwa bez biurowej lampy. Żarówkę powinniśmy dobrać o barwie raczej chłodnej (ok. 4000K), która sprzyja koncentracji i działa pobudzająco – dodają architekci.

Strefa zabawy

Okres szkolny to oprócz nauki czas na rozwijanie swoich pasji i nawiązywanie nowych przyjaźni. Dlatego ważne jest, żeby zapewnić swojemu dziecku przestrzeń, w której będzie mogło czuć się swobodnie. W przypadku nastolatków dobrym rozwiązaniem będzie wstawienie do pokoju wygodnego fotela lub kanapy. Miękkie siedzisko to idealne miejsce do czytania książek i surfowania po sieci, a kanapa do spotkań i integracji ze znajomymi. Młodsze dzieci powinny móc rozwijać się i realizować w swoich zainteresowaniach. Tutaj już nie ma ograniczeń. Pianino, piłka do odbijania, sztaluga a może globus? Najlepiej pozwolić małemu odkrywcy samemu wybrać w czym chce się realizować.

Pamiętajmy, że pokój dziecka to jego prywatny azyl. Nie urządzajmy go więc według swoich gustów i upodobań, lecz naszej pociechy. Zapewnijmy podstawowe funkcje, a kolorystykę i dekoracje pozwólmy wybrać jego użytkownikowi. Może to być kolorowa tapeta na ścianie za łóżkiem, czy dekoracyjna lampa. Porozmawiajmy z dzieckiem, jak wyobraża sobie swój pokój i pomóżmy zrealizować to marzenie. Wystrój przestrzeni, w której żyjemy ma bowiem ogromny wpływa na nasz nastrój i emocje. Pozwólmy więc dziecku czuć się dobrze we własnym pokoju – podpowiadają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik.

To podejście w myśleniu o przestrzeni dziecięcej coraz częściej reprezentują  także producenci. Choćby marka VOX, która we współpracy z uznanymi polskimi projektantami, Bartłomiejem Pawlakiem i Łukaszem Stawarskim, opracowała serię Stige. To kolekcja modułowych mebli, które dają dzieciom możliwość komponowania i personalizowania własnej przestrzeni. Za rozwiązania sprzyjające rozwojowi młodych użytkowników zdobyła ona nagrodę główną w kategorii Przestrzeń dziecka w prestiżowym konkursie Dobry Design.

Strefa odpoczynku

Po całym dniu nauki, spotkań i dodatkowych aktywności Twoja pociecha potrzebuje odpocząć i nabrać sił na kolejny ekscytujący dzień. To jak śpimy ma wpływ na nasze funkcjonowanie, dlatego strefa relaksu to bardzo ważna część pokoju. Zadbaj o dobrą regenerację swojego dziecka zapewniając mu komfortowe łóżko i materac. Przy wyborze łóżka dla dziecka zalecamy kupno modelu na wyrost, do którego niedługo dorośnie. Lepiej dokonać jakościowego zakupu raz, niż co parę lat nowego. Dodatkowym atutem mebla mogą być liczne szuflady i przegrody na przechowywanie rozmaitych rzeczy. Materac powinien być odpowiednio twardy, według preferencji dziecka oraz dopasowywać się do jego ciała i zapewniać spokojny sen.

Tak więc dobrze zaprojektowany pokój dziecięcy pomoże najmłodszym zarówno w nauce, rozrywce jak i odpoczynku. Pamięć o tych trzech zasadniczych funkcjach może znacząco ułatwić proces planowania i urządzania nowej przestrzeni.

- Faktycznie w ostatnim czasie możemy dostrzec wzmożone zainteresowanie klientów ofertą dedykowaną dzieciom, w tym produktami wyposażenia wnętrz. Dzieci są szczególną grupą użytkowników i mają swoje konkretne potrzeby. W przypadku mebli i dodatków dla dzieci dobry design to przede wszystkim funkcjonalność, wysokiej jakości, wytrzymałe materiały i możliwość dostosowywania do zmieniającej się dynamicznie w tym okresie natury dziecka. To także możliwość personalizacji i wyrażania siebie, która ostatecznie stanowi o komforcie przebywania we własnej przestrzeni. Jako Centrum Designu Domoteka współpracujemy właśnie z takimi markami. Ich obecność w naszej zróżnicowanej ofercie niezwykle cenią nasi klienci - Opowiada Agata Brzezińska Head of CEE z firmy Pradera, właściciela Domoteki.

Po więcej informacji zapraszamy na: https://domoteka.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Finanse

Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne

Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.