Czy rodzina w Warszawie może liczyć na wsparcie? Kluby dla rodzin w stolicy
Jest ich w mieście ponad 20, działają w prawie każdej dzielnicy i od ponad 10 lat niosą pomoc potrzebującym rodzinom. Warszawskie kluby dla rodzin to miejsca, które wspólnie tworzą rodzice, dzieci, opiekunowie, prowadzący i miasto. Już 16 czerwca odbędzie się konferencja „Do jednej bramki” – #razemdlarodzin, podczas której kluby opowiedzą o swoich dobrych praktykach oraz poinformują, jak pracować z rodziną i małymi dziećmi oraz dlaczego warto do nich zajrzeć.
Każdy rodzic czy opiekun zmaga się z trudnością wychowania młodego człowieka. Na różnych etapach tego wyzwania potrzebujemy niekiedy wsparcia – czy to w korepetycjach, konsultacji z psychologiem albo zajęć rozwijających. Nie zawsze jednak rodziców czy opiekunów mogą pozwolić sobie na takie zajęcia lub znaleźć odpowiednich specjalistów. I wtedy z pomocą przychodzą warszawskie kluby dla rodzin.
Zajęcia ogólnorozwojowe, spotkania ze specjalistami, konsultacje psychologiczno-pedagogiczne, warsztaty umiejętności wychowawczych oraz wydarzenia rodzinne – to tylko niektóre z zajęć, na które można uczęszczać bezpłatnie w warszawskich klubach dla rodzin. Te miejsca to przestrzeń do spotkań wzmacniających więzi społeczne i pobudzająca do aktywności społecznej. Użytkownicy klubów na zajęciach uczą się nowych rzeczy, bawią się oraz otrzymują wsparcie. Wszystkie są współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawę.
Łączy nas od wielu lat wspólny cel – Rodzina. Rodzina silna, stabilna, odporna na kryzysy, rodzina otwarta, kreatywna i bezpieczna – tak ją widzimy i ku takiej zmierzają nasze wszystkie działania. Warszawskie Kluby dla Rodzin to nie tylko wspólny cel to również stałe miejsca – bezpieczna przystań, przyjazne wnętrza o charakterze klubowym. To ponad wszystko ludzie i oczywiście również rodziny. Tysiące już osób, którym w różnych momentach życia towarzyszyliśmy i towarzyszymy. Mamy nadzieję, że konferencja Do Jednej Bramki przybliży warszawiakom i warszawiankom nasze zajęcia, specjalistów i ofertę! – mówi Robert Smyczyński, Przewodniczący Branżowej Komisji Dialogu Społecznego do spraw Dzieci Młodzieży i Rodziny
#razemdlarodzin
Z jakimi problemami zmagają się rodzice i opiekunowie? Jak najlepiej pomagać rodzinom w potrzebie? Co to tak właściwie znaczy „szczęśliwa rodzina”? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas pierwszej konferencji organizowanej wspólnie przez kluby dla rodzin 16 czerwca online na Facebooku www.facebook.com/razemdlarodzin/ w godz. 12-15. Wykład inauguracyjny wygłosi dr Aleksandra Piotrowska – doktor psychologii, pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, konsultant dla rodziców i nauczycieli. Współdziała również jako społeczny doradca z Komitetem Ochrony Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Dziecka. Co oprócz wykładu? Warszawskie kluby dla rodzin przedstawią wyniki ewaluacji swojej działalności oraz porozmawiają również o wyzwaniach w rodzicielstwie. Konferencja będzie również świetną okazją do poznania oferty warszawskich klubów dla rodzin, zapoznania się z bezpłatnymi zajęciami i porozmawiania o rozwiązaniach problemów współczesnych rodziców i opiekunów. Wydarzenie jest finansowane przez miasto stołeczne Warszawę.
Konferencja warszawskich klubów dla rodzin
Do jednej bramki – #razemdlarodzin
16 czerwca, godz. 12:00-15:00
Wydarzenie online – Facebook Do Jednej Bramki
www.facebook.com/razemdlarodzin/
Organizatorem wydarzenia jest Branżowa Komisja Dialogu Społecznego ds. dzieci, młodzieży i rodziny.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.