Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka?
Jesteś eko? Postaw na kominek w domu pasywnym lub modułowym
Już trzy lata temu 90% Polaków decydowało się na budowę domu energooszczędnego. Nowoczesne rozwiązania, stawiające na oszczędność energii cieplnej, są nie tylko trendem, ale koniecznością. Efektywność energetyczna budynków stała się centrum uwagi także Unii Europejskiej, która dąży do redukcji zużycia energii i emisji CO2 w budownictwie. Nowe standardy energetyczne, obowiązujące od 2021 r., zakładają jeszcze lepszą izolację przegród budowlanych, zapobiegającą stratom ciepła. Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka? Zdecydowanie.
Technologia domów pasywnych jest zaawansowanym rozwiązaniem, które zyskało popularność przede wszystkim dzięki doskonałej izolacji cieplnej. Już sama konstrukcja jest stworzona z systemów zapobiegających utracie energii. Nie wymaga także stosowania aktywnych instalacji grzewczych. Dom pasywny w sposób bierny czerpie ciepło z odnawialnych źródeł energii, np. z instalacji solarnych, oraz wykorzystuje ciepło wytwarzane przez działające w domu urządzenia elektryczne, wentylację mechaniczną czy pochodzące z nadwyżek ciepła, które wytwarzają sami mieszkańcy. Energia cieplna, która wpada do domu, zostaje odzyskana wprost ze słońca. Wydawało by się, że kominek w domu pasywnym staje się zbędny. Nic bardziej mylnego.
Dlaczego kominek w domu pasywnym się opłaca?
Zastosowanie energooszczędnego wkładu kominkowego w domu pasywnym jest doskonałym rozwiązaniem. Dlaczego? - Kominek w domu pasywnym nie stanowi głównego źródła ciepła, lecz pełni dodatkową funkcję. – tłumaczy Tomasz Kostecki, ekspert w UNICO, polskiej firmie produkującej wkłady kominkowe klasy premium. - Można go zastosować na kilka sposobów, w zależności od wyboru rodzaju wkładu. Co więcej, wiele rodzin nie wyobraża sobie swojego wymarzonego domu bez kominka. I słusznie – stanowi on zwykle istotny element aranżacji wnętrza. – dodaje ekspert.
Względy estetyczne to nie wszystko. Kominek w domu pasywnym jest także kolejnym sposobem na odzyskiwanie ciepła. Stosując odpowiedni wkład kominkowy i właściwą izolację zewnętrzną, np. osłonę akumulacyjną, możemy ograniczyć emisję ciepła na zewnątrz. Ta jest bowiem wyprowadzana na zewnątrz dopiero po wygaśnięciu kominka, co oznacza, że dzięki zastosowaniu technologii pasywnej, ciepło nie ucieka z domu. Właśnie dlatego połączenie obu tych rozwiązań ma ogromny sens i generuje znaczne oszczędności na ogrzewaniu.
Co z kominkiem w domu modułowym?
Domy modułowe zyskały spore grono zwolenników m.in. z uwagi na szybkość, z jaką się je buduje. Wszystko za sprawą prefabrykatów, które gotowe dostarcza się na plac budowy, gdzie następnie są ze sobą łączone. Nie dość, że powstają naprawdę szybko, to jeszcze w energooszczędnej technologii. Dla tych, którzy szukają dodatkowych oszczędności na ogrzewaniu, świetnym rozwiązaniem będzie kominek w domu modułowym. Mimo, że tego rodzaju budynki nie są tak dobrze izolowane, jak domy pasywne, lecz oszczędność energii jest absolutnie odczuwalna. Czy jest coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę, planując kominek? Jak podpowiada ekspert z UNICO, ze względu na wysoką energooszczędność budynku i odzysk ciepła z rekuperacji, powinien to być kominek z zamkniętą komorą spalania.
Kominek w domu modułowym to opcja, którą należy przemyśleć jeszcze zanim powstanie nasz wymarzony dom. Wielu wykonawców budujących w tej technologii posiada gotowe projekty i elementy konstrukcyjne. Część z nich uwzględnia także kominek. Jest także wielu producentów, którzy realizują projekty inwestora – także te, w których zaplanowano kominek. W domu pasywnym takie rozwiązanie oznacza oszczędność energii. Jest także doskonałym pomysłem na aranżację wnętrza.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.