Komunikaty PR

Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka?

2021-05-28  |  13:00
Biuro prasowe

Jesteś eko? Postaw na kominek w domu pasywnym lub modułowym

Już trzy lata temu 90% Polaków decydowało się na budowę domu energooszczędnego. Nowoczesne rozwiązania, stawiające na oszczędność energii cieplnej, są nie tylko trendem, ale koniecznością. Efektywność energetyczna budynków stała się centrum uwagi także Unii Europejskiej, która dąży do redukcji zużycia energii i emisji CO2 w budownictwie. Nowe standardy energetyczne, obowiązujące od 2021 r., zakładają jeszcze lepszą izolację przegród budowlanych, zapobiegającą stratom ciepła. Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka? Zdecydowanie.

Technologia domów pasywnych jest zaawansowanym rozwiązaniem, które zyskało popularność przede wszystkim dzięki doskonałej izolacji cieplnej. Już sama konstrukcja jest stworzona z systemów zapobiegających utracie energii. Nie wymaga także stosowania aktywnych instalacji grzewczych. Dom pasywny w sposób bierny czerpie ciepło z odnawialnych źródeł energii, np. z instalacji solarnych, oraz wykorzystuje ciepło wytwarzane przez działające w domu urządzenia elektryczne, wentylację mechaniczną czy pochodzące z nadwyżek ciepła, które wytwarzają sami mieszkańcy. Energia cieplna, która wpada do domu, zostaje odzyskana wprost ze słońca. Wydawało by się, że kominek w domu pasywnym staje się zbędny. Nic bardziej mylnego.

Dlaczego kominek w domu pasywnym się opłaca?

Zastosowanie energooszczędnego wkładu kominkowego w domu pasywnym jest doskonałym rozwiązaniem. Dlaczego? - Kominek w domu pasywnym nie stanowi głównego źródła ciepła, lecz pełni dodatkową funkcję.  – tłumaczy Tomasz Kostecki, ekspert w UNICO, polskiej firmie produkującej wkłady kominkowe klasy premium. - Można go zastosować na kilka sposobów, w zależności od wyboru rodzaju wkładu. Co więcej, wiele rodzin nie wyobraża sobie swojego wymarzonego domu bez kominka. I słusznie – stanowi on zwykle istotny element aranżacji wnętrza. – dodaje ekspert.

Względy estetyczne to nie wszystko. Kominek w domu pasywnym jest także kolejnym sposobem na odzyskiwanie ciepła. Stosując odpowiedni wkład kominkowy i właściwą izolację zewnętrzną, np. osłonę akumulacyjną, możemy ograniczyć emisję ciepła na zewnątrz. Ta jest bowiem wyprowadzana na zewnątrz dopiero po wygaśnięciu kominka, co oznacza, że dzięki zastosowaniu technologii pasywnej, ciepło nie ucieka z domu. Właśnie dlatego połączenie obu tych rozwiązań ma ogromny sens i generuje znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Co z kominkiem w domu modułowym?

Domy  modułowe zyskały spore grono zwolenników m.in. z uwagi na szybkość, z jaką się je buduje. Wszystko za sprawą prefabrykatów, które gotowe dostarcza się na plac budowy, gdzie następnie są ze sobą łączone. Nie dość, że powstają naprawdę szybko, to jeszcze w energooszczędnej technologii. Dla tych, którzy szukają dodatkowych oszczędności na ogrzewaniu, świetnym rozwiązaniem będzie kominek w domu modułowym. Mimo, że tego rodzaju budynki nie są tak dobrze izolowane, jak domy pasywne, lecz oszczędność energii jest absolutnie odczuwalna. Czy jest coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę, planując kominek? Jak podpowiada ekspert z UNICO, ze względu na wysoką energooszczędność budynku i odzysk ciepła z rekuperacji, powinien to być kominek z zamkniętą komorą spalania. 

Kominek w domu modułowym to opcja, którą należy przemyśleć jeszcze zanim powstanie nasz wymarzony dom. Wielu wykonawców budujących w tej technologii posiada gotowe projekty i elementy konstrukcyjne. Część z nich uwzględnia także kominek. Jest także wielu producentów, którzy realizują projekty inwestora – także te, w których zaplanowano kominek. W domu pasywnym takie rozwiązanie oznacza oszczędność energii. Jest także doskonałym pomysłem na aranżację wnętrza.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.