Komunikaty PR

Czyste powietrze: rekuperacja sprzymierzeńcem w walce z grzybami

2020-07-29  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Odkurzamy, regularnie wycieramy kurze i wietrzymy pomieszczenia. Mimo to, grzyby, bakterie i wirusy wciąż rozprzestrzeniają się w wilgotnych i ciepłych zakamarkach naszych domów. Jak możemy je powstrzymać? Czy regularne sprzątanie wystarczy, aby zadbać o czyste powietrze? Rekuperacja może nam to ułatwić.

Wilgotność powietrza a bakterie i wirusy

Do rozwoju pleśni, pierwotniaków, grzybów, bakterii czy roztoczy kurzu domowego przyczynia się w dużej mierze nieprawidłowa wilgotność w domu. W konsekwencji wzrasta stężenie tych patogenów, które negatywnie wpływają na stan zdrowia i samopoczucie mieszkańców. Oddychanie takim powietrzem może podrażniać drogi oddechowe, powodować katar, blokadę nosa oraz nasilać alergie. Aby temu zapobiec należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Latem jej poziom nie powinien przekraczać 70% (przy zalecanej temperaturze 20-23 stopni), zimą natomiast optymalna wilgotność powietrza to 40-60% (przy zalecanej temperaturze 18-20 stopni). W tym celu powinniśmy unikać suszenia prania w domu i pamiętać o otwieraniu okien po kąpieli w łazience. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, powinniśmy ją wyposażyć w czujniki wilgotności, które automatycznie będą kontrolować poziom wilgotności powietrza.

Dom bez bakterii i wirusów

Dbanie o czystość to podstawowy krok do tego, aby zwalczyć bakterie i wirusy. Regularne mycie podłóg, wynoszenie śmieci, wyparzanie naczyń kuchennych i sztućców może w znacznym stopniu zmniejszyć ilość drobnoustrojów. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu często dotykanych powierzchni, takich jak klawiatura komputera, telefon czy pilot od telewizora.

Roztocza kurzu domowego

Ciepłe i wilgotne powietrze to idealne warunki do rozprzestrzeniania się roztoczy, które są elementem kurzu domowego. Można je znaleźć w kanapie, materacach, poduszkach, pościeli czy pluszowych zabawkach naszych pociech. To właśnie one są najczęstszą przyczyną alergii. Aby zminimalizować ich obecność, najlepiej raz w tygodniu prać pościel i ręczniki w temperaturze min. 60 stopni, a zimą najlepiej je wietrzyć na świeżym powietrzu. Osoby cierpiące na alergie wywołane przez roztocza powinny ograniczyć ilość zasłon, firanek i wykładzin w swoich domach.

Czyste powietrze, rekuperacja i jej działanie

Bakterie i wirusy, roztocza kurzu domowego oraz drobnoustroje nieustannie krążą w powietrzu, którym oddychamy. Aby je oczyścić otwieramy okna i wietrzymy mieszkania co najmniej dwa razy dziennie. W ten sposób niestety wpuszczamy do naszych domów zanieczyszczone powietrze z zewnątrz. Istnieje jednak, co raz bardziej popularny, inny sposób, aby pozbyć się tych niepożądanych lokatorów i zadbać o czyste powietrze. Rekuperacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby zawsze oddychać świeżym i oczyszczonym powietrzem.

Jeśli chcemy mieć czyste powietrze rekuperacja, a dokładnie rekuperator, czyli serce systemu, pozwoli usunąć zanieczyszczone, zużyte, pełne dwutlenku węgla i roztoczy powietrze, dając w zamian świeże, o niskim poziomie dwutlenku węgla. Co więcej, nowoczesne systemy rekuperacji, takie jak np. VASCO SILENT VENTILATION wyposażone w rekuperatory z filtrem o wysokiej efektywności, są w stanie zatrzymywać cząsteczki smogu, które przedostają się do naszych domów.

Codziennie nawyki i przemyślane decyzje podjęte na etapie projektowania budynku to najlepsze sposoby, aby stworzyć zdrowy dom, w którym bakterie i wirusy nie będą chciały się rozprzestrzeniać. A dla tych, którzy cenią sobie czyste powietrze, rekuperacja jest jednym ze sprawdzonych rozwiązań, które skutecznie je oczyści.

Więcej to na: https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.