Daj się zainspirować: sosna w aranżacjach kuchennych
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Sosna znów jest modna i zaskakuje bardziej wysublimowanym charakterem. To zasługa odświeżonego wizerunku dekoru i efektownych kompozycji, które tworzy w połączeniu z odważnymi kolorami. Najwyższa pora zapomnieć o prostych, surowych meblach sosnowych, ponieważ odsłania ona nowe oblicze w aranżacjach kuchennych.
Sosna może być równie atrakcyjnym dekorem w urządzaniu kuchni, jak bardziej topowe szlachetne gatunki drewna. Dlaczego warto się nią zainteresować i na nowo odkryć jej naturalny urok? Jednym z powodów może być rosnąca popularność, którą ten dekor zyskuje. Ważniejsze jednak, że jest niesztampowa, a przy tym posiada naturalny urok, a to nadal jeden z głównych atutów przy wyborze frontów meblowych. Cenimy prosty styl i funkcjonalność, dzięki którym łatwiej osiągnąć wrażenie harmonii i porządku, najchętniej jednak łączymy je z elementami, dzięki którym kuchnia jest przytulna i ciepła w odbiorze.
Sosna nie jest przypisana wyłącznie do wnętrz urządzonych w swojskim stylu, a jej wzór nie przypomina już dawnych komód czy regałów, które kilka dekad temu zdobiły nasze domy. W nowej interpretacji, nawet znana już sosna bielona, ma odświeżony i bardziej dekoracyjny wizerunek. Dobrze komponuje się z modnymi, ciemnymi kolorami i nowoczesnym stylem zabudowy meblowej.
- Warto dać się przekonać, że sosna może mieć nowoczesny charakter i sprawdzi się nie tylko w prostej zabudowie inspirowanej stylem skandynawskim czy meblach w stylu vintage z postarzanymi frontami - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – To dekor o dużym potencjale wzorniczym. Możemy całkowicie zmienić jego oblicze, jeżeli odważnie połączymy go z bardziej wyrazistymi elementami dekoracyjnymi. Sosna zaskoczy wówczas nowymi, ciekawymi kreacjami.
Dekor sosnowy, który jest punktem wyjścia aranżacji, wystarczy zestawić z jednolitymi frontami w ciemnym, wyrazistym kolorze w modnym matowym wykończeniu. Dzięki takiemu połączeniu zabudowa meblowa nabierze eleganckiego i bardziej reprezentacyjnego charakteru. Zestawienie kontrastowych dekorów wpisuje się również w modny nadal trend na odmienną kolorystykę szafek stojących i wiszących.
Interesujący efekt daje także połączenie dekoru sosny w jasnym wybarwieniu (jak popularny dekor dostępny pod nazwą sosna Andersen) z oryginalnym elementem ozdobnym w postaci obrzeża w kontrastowym, czarnym kolorze. To nowa koncepcja architektury frontu, zaproponowana przez firmę KAM w prestiżowych systemach mebli kuchennych. Jasna tonacja sosny stanowi kontrapunkt dla okalającego ją, niczym ramka obrzeża. Tak zaaranżowana zabudowa meblowa ma nowoczesny charakter i z pewnością nie będzie wydawała się monotonna.
Dekor sosny w jasnym wybarwieniu to interesująca alternatywa dla bieli, z którą nie wszyscy użytkownicy kuchni chcą się pożegnać i zastąpić frontami w ciemnym wybarwieniu. Pozwala zachować jasną stylistykę wnętrza, a jednocześnie wnosi do niego subtelny urok i delikatny element zdobniczy w postaci inspirowanego usłojeniem drewna rysunku, który ozdobi fronty mebli.
Chociaż dekor ten jest najchętniej wybierany przez zwolenników aranżacji spod znaku skandynawskiej prostoty, pora aby został zauważony również przez poszukiwaczy bardziej wyrazistych kreacji meblowych. Nowoczesnego charakteru dodadzą akcenty błyszczącego złota, które efektownie łączą się z matowymi frontami mebli. W złotej oprawie nawet swojska sosna bielona wyda się bardziej wyrafinowana i gustowna.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.