Dekoracyjna magia pokoju za otwartymi drzwiami
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Pokoje przechodnie były powszechnym elementem dawnego budownictwa. Obecnie, kiedy na ograniczonym metrażu często próbujemy wygospodarować możliwie dużo funkcji, korzystamy z podobnych rozwiązań. Warto wtedy pomyśleć o takich sposobach urządzenia przestrzeni, które sprawią, że wnętrze będzie stanowić spójną kompozycję, zaś zamykanie drzwi dzielących pomieszczenia będzie jedynie możliwością, a nie koniecznością.
Otwarty widok na pokój buduje perspektywę, której tak często nam brakuje. Jaśniejsze barwy za drzwiami będą dodatkowo rozświetlać wnętrze i optycznie powiększać przestrzeń. W koncepcjach kolorystycznych odnoszących się do dwóch sąsiednich pomieszczeń niezwykle gustownym rozwiązaniem będzie łączenie różnych pastelowych tonacji. Dla przykładu ściany pomalowane farbą Tikkurila Optiva Matt 5 w kolorze delikatnego różu H480 w zestawieniu z ciepłymi kremowymi barwami będą tworzyć klimat przytulności i elegancji. Świetnie skomponują się także z drewnianą podłogą oraz białymi klasycznymi drzwiami i ozdobami na ścianach typu listwy czy kasetony.
Jeśli chcemy uzyskać nowoczesny charakter wnętrza w jasnej tonacji, trafionym rozwiązaniem będzie zastosowanie na ścianach delikatnej, a przy tym niezwykle szykownej szarości 1959 z palety Tikkurila Deco Grey. Odcień ten zagra perfekcyjnie z bielą sypialni, która zadziała rozświetlająco niczym kolejne okno. Oprócz kolorystyki mających funkcjonować w dekoracyjnej symbiozie wnętrz, warto przemyśleć także, co będzie widoczne w tle i do obu pomieszczeń wprowadzić spójne elementy ozdobne - mogą to być np. obrazy czy grafiki w ciekawych ramach.
Nieszablonowe i niebywale efektowne będzie postawienie na ciemniejsze duety kolorystyczne. Sypialnia, pomalowana farbą Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt 3 w odcieniu S500, widoczna przez drzwi z szarego salonu będzie potęgowała głębię aranżacyjną, tworząc jednocześnie atmosferę tajemniczości. Aby takie wnętrze nie przytaczało i nie powodowało optycznego zmniejszenia przestrzeni, warto zadbać o odpowiedni balans kolorystyczny. W tej roli idealnie sprawdzą się duże białe drzwi oraz szerokie listwy przysufitowe.
Osoby lubiące niestandardowe triki w aranżacji wnętrz mogą pokusić się o zawieszenie w obu sąsiadujących pokojach – przeciwlegle do siebie – widocznych przez drzwi luster. Zwielokrotnią one wrażenie przestrzeni i zapewnią nietuzinkową ozdobę, zwłaszcza gdy w lustrach w różnych stylach odbiją się dwa piękne kolory ścian: Y487 oraz K444 z palety Tikkurila Symphony. Ciekawym pomysłem będzie też wykorzystanie niezwykłych efektów kolorystycznych. Z pewnością całkowitym zaskoczeniem aranżacyjnym będzie kryjąca się za drzwiami miętowa podłoga jadalni, którą możemy uzyskać dzięki farbie Tikkurila Betolux Aqua w kolorze X375. Jeśli w takim pomieszczeniu zestawimy różnorodne krzesła, zyskamy unikatowe i zachwycające wnętrze w stylu Eclectic. A przy okazji nasza stara podłoga zyska nowe życie w zgodnie z ideą „less waste”.
Więcej pomysłów na inspirujące wnętrza można znaleźć na stronie: https://tikkurila.pl/
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.