Komunikaty PR

Dobrze trzyma dachówkę i ciepło

2024-09-25  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Do pobrania Zalecenia ( 0.12 MB )

Kształt dachu nie zawsze zależy wyłącznie od gustu inwestora, czasami jest już określony przez miejscowe warunki zagospodarowania terenu. Kąty nachylenia połaci dachowych będą warunkowały natomiast wybór pokrycia zasadniczego, szczególnie jeżeli tym wymarzonym jest dachówka ceramiczna. Najmniejsze zalecane pochylenie dachu pod dachówki ceramiczne wynosi 22 stopnie, pod warunkiem, że są to dachówki płaskie. Dzięki zastosowaniu płyt wstępnego krycia STEICO płaską dachówkę ceramiczną możemy układać na dachu o nachyleniu już od 10 stopni!


 


W polskiej architekturze jednorodzinnej nadal dominuje dachówka ceramiczna. Chociaż jest najbardziej popularnym rodzajem wykończenia połaci dachowych, nie może być stosowana na każdym budynku. Już na etapie projektu warto wziąć pod uwagę, że dachówka jest zaliczana do pokryć ciężkich, a to determinuje określone wymagania odnośnie kształtu konstrukcji dachu, a szczególnie minimalnego dopuszczalnego kąta jego nachylenia. Według obowiązującej normy i zaleceń producentów, dachówki ceramiczne mogą być stosowane od kąta nachylenia krokwi od 22 stopni (płaska dachówka ceramiczna/betonowa). Przy mniejszym stopniu istnieje zagrożenie, że dach będzie przeciekać.

- W praktyce problem ten można rozwiązać stosując dodatkowe zabezpieczenie w postaci tzw. dachu spodniego, montowanego bezpośrednio na krokwiach. Może to być na przykład dobrej jakości membrana wiatroizolacyjna, albo otwarta dyfuzyjnie płyta wstępnego krycia STEICO – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO, producenta materiałów budowlanych i termoizolacyjnych z włókien drzewnych. - Dzięki zastosowaniu płyty wstępnego krycia, już przy kącie nachylenia krokwi 10 stopni można na dachu zastosować dachówkę ceramiczną.

Takie minimalne nachylenie dachu w połączeniu z płytami wstępnego krycia STEICO jest dopuszczalne w przypadku dachówek ceramicznych lub betonowych zgodnie z najnowszymi, zaktualizowanymi zaleceniami niemieckiego związku dekarzy (ZVDH), opublikowanymi w kwietniu br.

- Firma STEICO zareagowała na nowe wytyczne i systemowa konstrukcja dachu została dopasowana do najnowszych zaleceń dekarskich na rynku niemieckim. Od września również w Polsce dostępne są nowe zalecenia dla płyt nakrokwiowych. Każdy, kto chce się zapoznać z tymi zasadami, może bezpłatnie pobrać katalog zaleceń wykonawczych, udostępniony na naszej stronie internetowej – informuje Michał Komorowski.

Dlaczego zmiany na rynku niemieckim mogą mieć znaczenie dla rodzimych dekarzy i warto się z nimi zapoznać? To wzorzec wypracowany przez związek niemiecki stał się podstawą reguł układania pokryć dachowych zalecanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (PSD). Ponieważ w swojej pracy dekarze bazują na doświadczeniach kolegów z Niemiec, można się spodziewać, że podobna aktualizacja zaleceń wykonawczych pojawi się również w Polsce. To dobra wiadomość, ponieważ zasady te zostały znacznie uproszczone.

- W poprzednich zaleceniach dekarskich, które są aktualne w Polsce, wymaganych jest bardzo dużo zasad, aby spełnić daną klasę szczelności dachu. W związku z tym dekarze musieli czasami niepotrzebnie dodatkowo uszczelniać płyty, albo stosować folie dachowe. Teraz to się zmieniło na korzyść wykonawcy i inwestora – tłumaczy ekspert. - Wykonanie dachu jest łatwiejsze, dzięki czemu ograniczone zostały nakłady pracy oraz koszty budowy dachu. Chociaż jego ułożeniem zajmą się specjaliści, to ważna informacja również dla inwestorów planujących budowę domu.

 

Zatrzymują ciepło i chronią przed deszczem

Dach ma kolosalne znaczenie dla trwałości i komfortu użytkowania domu, ponieważ chroni konstrukcję całego budynku. Jest narażony na zmienne i często niesprzyjające warunki pogodowe, dlatego aby dobrze spełniał swoje zadanie przez wiele lat, musi być prawidłowo wykonany. Ponieważ jest złożoną konstrukcją wielowarstwową, każda z nich ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całej powłoki. Układane pod zasadnicze pokrycie dachowe płyty wstępnego krycia nie tylko osłaniają konstrukcję i stanowią warstwę podkładową pod dachówki ceramiczne czy inny rodzaj wykończenia połaci dachowych, ale pełnią rolę termoizolacji, ochrony przed deszczem, słońcem i wiatrem.

Płyty nakrokwiowe z naturalnych włókien drzewnych STEICOuniversal, STEICOspecial dry czy STEICOsafe posiadają wyprofilowane krawędzie, które po wzajemnym połączeniu zapewniają ochronę przed wiatrem oraz przed przenikaniem wody opadowej. Oznacza to, iż nie jest wymagany montaż membrany wysokoparoprzepuszczalnej na powierzchni płyt lub dodatkowe uszczelnianie połączeń na profil pióro-wpust.

Hydrofobizowane płyty nie przepuszczają wody, a jednocześnie pozwalają na swobodne odparowanie nadmiaru wilgoci poza budynek, w przeciwieństwie do stosowanej często w tradycyjnej konstrukcji dachu papy. Ponieważ są otwarte dyfuzyjnie nie wymagają stosowania tzw. pustki wentylacyjnej pomiędzy płytą a izolacją cieplną wkładaną pomiędzy krokwie, co jest pracochłonne i kosztowne. Płyty są dostępne w grubościach aż do 240 mm, co pozwala optymalnie dopasować ich grubość do wymaganego współczynnika przenikania ciepła U.

Ze względu na bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i dużą sztywność płyty wstępnego krycia są mocowane bezpośrednio do krokwi dachowych poprzez kontrłaty. Bezpośrednie połączenie płyty z elementami konstrukcyjnymi dachu minimalizuje liniowe mostki termiczne, będące źródłem ucieczki ciepła wytwarzanego w pomieszczeniach.

Zaraz po ułożeniu na krokwiach zaczynają pełnić funkcję tymczasowej warstwy ochronnej zabezpieczającej przed warunkami atmosferycznymi. Ostateczne pokrycie dachu powinno zostać wykonane w przeciągu 4 tygodni od ich ułożenia.

Wykonanie warstwy wstępnego krycia dachu z płyt STEICOuniversal, STEICOspecial dry lub STEICOsafe pozwala wyeliminować również problem hałasu. Dzięki specjalnej strukturze i dużej gęstości objętościowej – w przypadku STEICOuniversal jest to aż 270 kg/m3, płyty chronią przed dźwiękami uderzeniowymi, jak opady deszczu oraz ograniczają przenikanie niechcianych hałasów, np. miejskich.

Multifunkcyjne płyty termoizolacyjne z włókien drzewnych STEICOuniversalSTEICOspecial dry mogą być stosowane również pod elewacje wentylowane.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.