Komunikaty PR

Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i nie tylko. Co trzeba o nim wiedzieć?

2022-09-01  |  09:40
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Stachulska
Home Sweet Home PR

Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl

Zacznijmy od odpowiedzi na fundamentalne pytanie o to, co kryje się pod określeniem drewno konstrukcyjne. – Jest to wysokiej klasy drewno suszone komorowo oraz czterostronnie strugane, produkowane i selekcjonowane według ścisłych reguł i norm, dzięki czemu może być przeznaczone do wykonywania elementów konstrukcyjnych w budownictwie szkieletowym oraz w obiektach małej architektury ogrodowej, jak altany, pergole czy tarasy – wyjaśnia Andrzej Domeradzki, ekspert firmy DLH.

Jednocześnie warto zauważyć, że w katalogu marki znaleźć można trzy rodzaje drewna konstrukcyjnego: KVH, BSH oraz lite C24. Sprawdźmy, co się kryje pod tymi symbolami.

KVH – dyskretny sprzymierzeniec

KVH to czterostronnie strugane drewno konstrukcyjne, suszone do wilgotności na poziomie 15%. Belki łączone są ze sobą na mikrowczepy, co daje możliwość tworzenia dłuższych elementów, a zarazem pozwala na ekonomiczne gospodarowanie odpadami. Każda belka kontrolowana jest pod względem jakości i wytrzymałości. – Drewno KVH spełnia normę EN 1912 w klasie C24 oraz posiada znakowanie CE. Jest to gwarancja jakości i bezpieczeństwa produktu – wyjaśnia Andrzej Domeradzki.

Omawiany rodzaj drewna wyróżnia się wytrzymałością i stabilnością kształtu, a to wszystko dzięki specjalnemu procesowi obróbki, na który składa się: suszenie komorowe, czterostronne struganie oraz odpowiednie fazowanie krawędzi.

Oprócz wysokiej stabilności wymiarowej KVH charakteryzuje się także niską podatnością na skręcanie oraz niewielką skłonnością do pęknięć. Wynika to zarówno z profesjonalnego procesu suszenia, jak i ze specjalnego sposobu cięcia. – Surowiec jest cięty w taki sposób, aby drewno KVH nie zawierało w sobie rdzenia. W rezultacie gotowy produkt jest mniej podatny na pęknięcia – tłumaczy ekspert. – Gdy dodamy do tego ekonomiczność oraz tłumienie dźwięków i wibracji, to otrzymamy materiał budowlany o wyjątkowych zaletach – podkreśla.

Dzięki zastosowaniu nośnych elementów z drewna KVH w konstrukcjach ścian zewnętrznych lub dachów, jesteśmy w stanie skutecznie zredukować występowanie mostków cieplnych, co umożliwia nam wznoszenie budynków bardziej efektywnych energetycznie. Istotne jest też czterostronne struganie materiału, który dzięki temu zyskuje większą odporność ogniowa i biologiczną.

Drewno klejone KVH jest dostępne w postaci belek o standardowej długości 13m oraz w wysokościach od 50 do 160 mm i szerokościach od 80 do nawet 320 mm. Można je kupić w dwóch klasach jakości: wizualnej SI – dla konstrukcji widocznych (ma min. mniejszą ilość sęków) oraz przemysłowej NSI – dla konstrukcji niewidocznych.

Drewno klejone BSH – zalety, które widać

Drewno BSH to drewno konstrukcyjne klejone warstwowo. Składa się z pojedynczych lamel o wilgotności ok. 12%, które łączone są na długości, a następnie dodatkowo sklejane ze sobą jedna na drugiej. Klei się je za pomocą specjalnych ekologicznych i odpornych na warunki atmosferyczne żywic melaminowych. Ten rodzaj drewna charakteryzuje się zatem wysoką stabilnością wymiarową oraz wytrzymałością, nie odkształca się i nie pęcznieje pod wpływem wilgoci czy niekorzystnych warunków atmosferycznych.

– Klejenie daje możliwość uzyskania większych przekrojów i długości. Za jego sprawą drewno konstrukcyjne BSH jest również stabilniejsze oraz wytrzymalsze od drewna litego. W rezultacie klejenia spada m.in. ryzyko powstawania pęknięć, które spotykamy przy drewnie litym – objaśnia Andrzej Domeradzki. – W praktyce pęknięcia w drewnie BSH zdarzają się rzadko i na ogół są drobne oraz powierzchniowe, co przekłada się także na wysokie walory estetyczne – podkreśla ekspert.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Home Sweet Home PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Przed nami upalne dni – koniecznie zadbaj o przesłony na okna! Biuro prasowe
2024-07-02 | 13:00

Przed nami upalne dni – koniecznie zadbaj o przesłony na okna!

Utrzymanie komfortowej temperatury w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, lepiej się czujemy, jesteśmy bardziej wydajni w pracy. Skutecznym sposobem na osiągnięcie właściwej
Dom Wyznania miłosne w architekturze
2024-07-01 | 08:00

Wyznania miłosne w architekturze

W świecie architektury, za fasadami monumentalnych budowli, kryją się niezwykłe historie miłości, pasji i zawiści. Jedną z nich jest życie ikonicznej Eileen Gray - kobiety bez formalnego
Dom Delektuj się latem z Fiskars
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.