Dynia - królowa jesiennych dekoracji
Dynia jest prawdziwą królową jesieni. To niesamowicie różnorodne warzywo stało się już wręcz symbolem tej pory roku - nie tylko w kuchni, ale przede wszystkim jako element dekoracyjny. Nic dziwnego, jej soczyste kolory, ciekawe kształty i rozmiary sprawiają, że szarobura aura dosłownie nabiera cieplejszych barw.
Mieszkania urządzone w modnych neutralnych barwach stanowią wprost idealne tło dla kolorowych dyniowych motywów. - Ciepły pomarańcz, czerwień, zieleń czy nawet brąz takich dyni fantastycznie komponuje się z beżowymi i kremowymi odcieniami. Dodaje wnętrzom ciepła i przytulności - tak bardzo pożądanej podczas deszczowych i chłodnych jesiennych miesięcy. Pomarańczowe dynie są też świetnym wyborem, kiedy chcemy nieco ożywić wnętrza utrzymane w stonowanych szarościach lub kolorach ziemi - podpowiada dekoratorka wnętrz związana z marką KiK.
Dyniowe wariacje
Dynie mogą być świetnym elementem dekoracyjnym w różnych stylach wnętrz. Jeśli intensywny pomarańczowy kolor nie odpowiada naszym gustom, wybór alternatywnych materiałów i kolorów może wprowadzić pożądany klimat.
- Ratanowe dynie wprowadzą naturalny, ciepły akcent, idealny do wnętrz rustykalnych lub skandynawskich. Figury szklane lub srebrne doskonale sprawdzą się w nowoczesnych przestrzeniach, dodając im elegancji i stylu. Ceramiczne dynie w białym kolorze są z kolei niezwykle uniwersalne i mogą harmonijnie współgrać z różnorodnymi aranżacjami, od boho po industrialne. Dzięki temu każdy może w łatwy sposób wprowadzić elementy dyniowe do swojego wnętrza, niezależnie od preferowanego stylu – podpowiada dekoratorka.
Prawdziwa piękność
Nie tylko motywy w kształcie dyni są świetną jesienna dekoracją. Ekspertka przekonuje, że samo warzywo również może nią być.
- Dynie są trwałe i odporne na zmiany temperatury, a nawet wilgoć. Do tego występują w wielu ciekawych kształtach, kolorach i rozmiarach - od potężnej zwyczajnej dyni, przez zgrabną hokkaido oraz pastelową piżmową o formie gruszki, po zieloną japońską i stricte dekoracyjne odmiany uroczych maleńkich białych i brązowych dyni - wylicza ekspertka. - Te większe odmiany to świetna dekoracja tarasu, schodów wejściowych do domu czy balkonu, mniejsze będą się pięknie prezentować na przykład na parapecie czy w misie z sezonowymi owocami ustawionej na stole - wyjaśnia.
Współczesna aranżacja
Poduszki, plakaty, figurki i inne elementy dekoracyjne z motywem dyni, a także prawdziwe warzywa świetnie wyglądają solo, ale jeśli mamy ochotę, możemy potraktować je jako część jesiennej aranżacji naszych czterech kątów. Czym najlepiej uzupełnić taką dekorację, by całość prezentowała się stylowo i współcześnie? Dekoratorka wnętrz związana z marką KiK doradza umiar i klasyczne dodatki. - We wnętrzu, w którym już jest dużo odcieni i wzorów, obok naszych dyni możemy ustawić proste jednokolorowe świece. Z kolei w bardziej surowych i stonowanych wnętrzach możemy „podkręcić” dyniowy akcent np. łańcuchem ze sztucznego bluszczu o liściach w kolorach jesieni albo poduszkami i kocem w takich barwach. Doskonałym i uniwersalnym dodatkiem są też doniczki z wrzosami lub wazony z suszonymi kwiatami - np. hortensjami lub gałązkami jakiegoś krzewu, to świetny sposób na prostą, ale ciekawą i wysmakowaną aranżację.
Jesień z dynią to prawdziwa uczta dla zmysłów! Możliwości są niemal nieograniczone, a kreatywność w kuchni i dekoracji wnętrz daje ogromną radość. Można eksperymentować z różnymi przepisami i stylami dekoracyjnymi, tworząc niezapomniane chwile z rodziną i przyjaciółmi.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.