Komunikaty PR

Energooszczędność domu ważna dla 90% Polaków

2021-02-22  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
HK
Hill+Knowlton Strategies

Plac Konesera
03-736 Warszawa
biuroprasowe|hkstrategies.com| |biuroprasowe|hkstrategies.com
+48 22 536 38 00
hkstrategies.pl
Do pobrania IP ( 0.06 MB )

Od wielu już miesięcy dom to dla Polaków opcja 4 w 1: miejsce zdalnej nauki, pracy, rozrywki i relaksu. Spędzanie większości doby w domu zweryfikowało ich podejście w kwestii komfortowego i nowoczesnego domu. „Powinien być przede wszystkim energooszczędny” – deklaruje 59% osób*, które w najbliższym czasie planują rozpoczęcie budowy. To zmiana o tyle istotna, że od początku 2021 roku wymagania dotyczące termoizolacyjności budynków są jeszcze wyższe. Już od dawna spełniają je nowoczesne pustaki ceramiczne Porotherm.

Ilość ciepła „uciekającego” z domu zależy od wielu decyzji podejmowanych na początkowych etapach budowy. Liczy się kształt bryły (im prostszy, tym zwykle mniejsze straty ciepła), wybór i ocieplenie dachu (najlepiej jedno- lub dwuspadowy), parametry okien (te od strony południowej powinny być możliwie największe) i drzwi (koniecznie z warstwą termoizolacyjną). Ważna pozostaje też kwestia materiałów murowych.

Ceramika jak zawsze na czele

Najbardziej energooszczędnym, a jednocześnie korzystnie wpływającym na zdrowie i samopoczucie mieszkańców materiałem do murowania ścian są pustaki ceramiczne, mówią Polacy planujący w najbliższym czasie budowę domu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research w październiku 2020 roku. Wg badanych są też najbardziej naturalne i ekologiczne (49% wskazań)* a w obliczu tego budowa domu z ceramiki wydaje się oczywistym i przemyślanym pomysłem. Tym bardziej, że w najbliższej przyszłości co trzeci polski dom ma być domem z ceramiki – pokazują wyniki zrealizowanego badania.

Mniej strat ciepła

Współczesne pustaki ceramicznych bardzo skutecznie chronią dom przed utratą ciepła. Te najbardziej zaawansowane technologicznie, jak Porotherm T firmy Wienerberger są pod tym względem bardziej efektywne niż drewno czy inne materiały murowe, z których można budować ściany. Ich parametry termoizolacyjne (współczynnik U ściany na poziomie = 0,16 Wm2K jeszcze przed otynkowaniem) są na tyle wysokie, że ze sporym zapasem spełniają wymogi budowlane obowiązujące od początku 2021 roku.

Wypełnienie ciepłych pustaków ceramicznych wełną mineralną, zajmującą w badaniu pierwsze miejsce wśród najbardziej naturalnych i ekologicznych materiałów (59% wskazań), pozwala na murowanie ciepłych i suchych ścian bez konieczności dokładania dodatkowej warstwy ocieplenia. Połączenie tych dwóch materiałów – pustaków ceramicznych i wełny mineralnej –  określanych przez respondentów mianem najbardziej naturalnych, jest więc rozwiązaniem niezwykle ekologicznym, zdrowym i gwarantującym bardzo dobre właściwości termoizolacyjne.

To dzięki wykorzystaniu do budowy technologii murowania na sucho - Porotherm Dryfix parametry ściany mogą osiągać tak wysokie wartości termoizolacyjne, co 10 lat temu stanowiło prawdziwy przełom w budownictwie a dziś jest już standardem stosowanym z powodzeniem przez wielu Polaków. Zaprawa Porotherm Dryfix jest zupełnie pozbawiona wody, jej kolejne warstwy łączące pustaki bardzo cienkie (zaledwie 1 mm) a im mniej mokrej zaprawy, tym ściana jest cieplejsza i bardziej energooszczędna.

Więcej korzyści dla zdrowia

Pozytywny wpływ ceramiki na zdrowie i samopoczucie mieszkańców to w dużej mierze zasługa gliny – naturalnego i bezpiecznego surowca, z którego powstają pustaki ceramiczne oraz samego procesu produkcji. Ceramika jako jedyny materiał do budowy jest wypalana, a wypalanie odbywa się w bardzo wysokich temperaturach, dzięki czemu pustaki są całkiem suche. Te cechy zapobiegają namnażaniu się grzybów i pleśni. Mieszkańcy domów z pustaków ceramicznych murowanych w suchej technologii nie są narażeni na negatywne skutki przebywania wśród zagrzybionych ścian: przemęczenie, alergie, bóle głowy, problemy żołądkowe czy kłopoty ze swobodnym oddychaniem.

Oferta Porotherm firmy Wienerberger jest bardzo szeroka. Inwestorzy znajdą w niej ceramiczne pustaki podstawowe, uzupełniające, a także wyjątkowo ciepłe pustaki poryzowane wypełnione wełną mineralną (Porotherm typu T). Porotherm to jednak przede wszystkim cały system, na który składają się też stropy ceramiczne, belki nadprożowe, zaprawy oraz narzędzia. System, którego idealne dopasowanie elementów i produktów niezbędnych do wykonania elementu bądź całości domu przekłada się na jeszcze lepsze parametry termoizolacyjne budynku – mówi Mirosław Rzeszutko menedżer produktu ds. rozwiązań ściennych w firmie Wienerberger.

Planując budowę jak najbardziej energooszczędnego domu, nie bójmy się zadawania dużej liczby pytań. Kierujmy je jednak do ekspertów w dziedzinie budownictwa, np. przedstawicieli producentów, a nie anonimowych „specjalistów” z forów internetowych i grup. W przypadku tych pierwszych mamy pewność, że posiadają kilkudziesięcioletnie doświadczenie w branży i są na bieżąco z najnowszymi i najbardziej korzystnymi dla inwestorów rozwiązaniami budowlanymi.

 

*Na podstawie badania nt. budowy energooszczędnego, komfortowego, zdrowego domu, SW Research dla Wienerberger, październik 2020

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Hill+Knowlton Strategies
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.