Finaliści konkursu Young Design 2024 – teraz w DOMOTECE!
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Young Design 2024 to wyjątkowa inicjatywa, której celem jest wsparcie młodych projektantów na ich drodze do sukcesu zawodowego. Tegoroczni finaliści zaprezentowali niezwykle innowacyjne projekty, które wyznaczą nowe kierunki w polskim wzornictwie. Prace finalistów konkursu, zorganizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, można obejrzeć teraz w przestrzeniach Warszawskiego Centrum Designu DOMOTEKA. 17.edycja konkursu Young Design 2024 odbywała się pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”. 10 października o godz.18:00 w DOMOTECE odbędzie się spotkanie z finalistami konkursu oraz Jadwigą Husarską i przedstawicielami organizatora konkursu IWP.
DOMOTEKA od samego początku istnienia przywiązuje ogromną wagę do tematów związanych z ochroną środowiska i zrównoważonego rozwoju. Wspieranie działań opartych na zasadach ESG oraz promowanie idei re-use i recyklingu są integralną częścią tej misji. Wielu najemców DOMOTEKI oferuje produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Takie podejście odzwierciedla zaangażowanie Centrum Designu w promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań, zarówno w sferze wzornictwa, jak i codziennego życia. Już 10 października Domoteka stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia, podczas którego będzie można spotkać się z finalistami prestiżowego konkursu Young Design 2024. To doskonała okazja do rozmów na temat najnowszych trendów i kierunków w polskim wzornictwie. Wydarzenie będzie również okazją do spotkania z ekspertami Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz Jadwigą Husarską ze znanego studia Husarska Design i partnerami projektu Green Lane.
Hasło tegorocznego konkursu Young Design "REsponsibility" to coś więcej niż odpowiedzialność – to okazja do poszukiwań, redefiniowania i tworzenia nowego podejścia do projektowania. Szansa, by przemieniać projekty w manifest świeżych kierunków, które łamią schematy i przekraczają granice. Poszukiwane były zatem koncepcje, które śmiało odpowiedzą na zmiany współczesnego świata, oferując nowe rozwiązania – od projektów produktowych, przez innowacyjne usługi i aplikacje, aż po nowatorskie podejście do materiałów i cyklu życia produktów.
Główną nagrodę w konkursie zdobyła Karolina Szpakowska za projekt „Gelanteria” – biodegradowalne akcesoria butikowe z bioplastiku. Oliwia Ledzińska została wyróżniona za projekt „Nowo Nowo” – lampy stworzone z odpadów organicznych. Mariusz Śmietana nagrodzony został za system wykorzystujący energię słoneczną, a Weronika Karska - za zestaw do robienia jogurtu „Melu”. Na wystawie w DOMOTECE można też znaleźć namiastkę projektów kuratora wystawy, Husarska Design. Studio Husarska Design projektuje „pomysłowe życie”, przesuwając granice wyobraźni poprzez value design. Wizją projektantki jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które będą inspirować do pozytywnych zmian i wywierać trwały wpływ na nasze codzienne życie. Zobaczymy tu unikalne meble z kolekcji ReHemptation by Husarska, wykonane z nowatorskiego materiału Strumber – ekologicznej alternatywy dla drewna, pozyskiwanej z konopi włóknistych. Materiał ten charakteryzuje się wyjątkową zdolnością do akumulacji CO2, pochłaniając aż 1407 kg CO2 na każdy metr sześcienny. Strumber został opracowany przez zespół The True Green, we współpracy z Husarską. Ławka HempSquare i stół HempDen, będące częścią tej kolekcji, zostały zaprezentowane na Vienna Design Festival oraz Łódź Design Festival, a także wyróżnione w prestiżowym konkursie Seoul Design Award 2023. Każdy mebel z kolekcji ReHemptation posiada unikalny charakter, w którym forma doskonale współgra z funkcją, podkreślając jednocześnie piękno starannie dopracowanych detali.
Centrum Designu DOMOTEKA nie tylko oferuje szeroką i kompletną ofertę produktową (marki światowe, europejskie i polskie), ale poprzez organizację wydarzeń, spotkań czy wystaw prezentuje nowe kierunki w designie, wspierając przy okazji młode talenty.
Wystawa jest dostępna do końca października, a szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych DOMOTEKI.
DOMOTEKA, ul. Malborska 41 w Warszawie.
Wstęp wolny, zapraszamy do rejestracji: domoteka@okkpr.pl
Więcej informacji: domoteka.pl

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.