Funkcjonalny okap odzwierciedleniem funkcjonalnej kuchni
Każdy chce, aby jego kuchnia była wygodna i odpowiednio zagospodarowana. Zbyt wysoko podwieszone szafki, za mało miejsca do przechowywania, blat roboczy z dala od kuchenki, brak odpowiedniej wentylacji redukującej kuchenne zapachy – to tylko część problemów, których należy wystrzegać się przy planowaniu kuchni.
Podstawowa zasada – funkcjonalność
Kuchnia to miejsce, w którym nie tylko powstają posiłki, ale również toczą się rozmowy, spotkania ze znajomymi i uroczystości. Kuchnia zatem, to przestrzeń wielozadaniowa, ale jej podstawowym przeznaczeniem jest wygodne i sprawne przygotowywanie posiłków. Przy rozplanowywaniu kuchni należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej metraż oraz warunki wentylacyjne. Mała przestrzeń będzie wymagała zastosowania sprytniejszych rozwiązań meblowych – podwieszanych szafek, mniejszych sprzętów AGD – w tym lodówki, kuchenki czy okapu. W otwartej lub dużej kuchni świetnie sprawdzi się, na przykład wyznaczona strefa robocza poprzez umiejscowienie wyspy kuchennej. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że potrzebne będą inne zastosowania sprzętów AGD – na przykład okap powinien być specjalnie przeznaczony do tego rodzaju wyposażenia i znajdować się tuż nad wyspą. Bez względu na to, z jakim metrażem kuchni mamy do czynienia – rozplanowanie przestrzeni i dostosowanie jej do funkcjonalnych rozwiązań jest kluczowe.
Styl kuchni i dodatki do niej – czy są ważne?
Styl kuchni powinien odzwierciedlać nasze indywidualne preferencje i pasować do reszty pomieszczeń. Klasyczne kolory i wzory są zawsze pewnym i sprawdzonym rozwiązaniem, a dzięki dodatkom możemy stworzyć niepowtarzalną przestrzeń, w której będziemy miło spędzać czas. Ostatnio modnym rozwiązaniem jest stosowanie wyróżniających się kolorystycznie sprzętów AGD – lodówki w pastelowych kolorach, odznaczające się stylem kuchenki lub płyty indukcyjne, okapy wyróżniające się na tle szafek – to tylko część rozwiązań, które mogą odświeżyć klasyczny wygląd kuchni.
Wisienkę na torcie stanowi odpowiednio dobrany okap kuchenny
Gdy kuchnia urządzona jest w preferowanym przez nas stylu oraz gdy zawiera dodatki, które nie tylko urozmaicają całe wnętrze, ale są również praktyczne i funkcjonalne, od razu lepiej pracuje nam się w takim pomieszczeniu. Kulinarne wyzwania, których nie raz się podejmujemy wymagają dobrego sprzętu, który nie tylko pomoże w przygotowaniu posiłków, ale również upora się z intensywnymi zapachami.
„Na rynku jest wiele modeli okapów kuchennych, które będą doskonałym uzupełnieniem naszej kuchni. Wszystko zależy od naszych preferencji, miejsca, w którym chcemy go zamontować czy chociażby zasobności naszego portfela. Można wybierać spośród okapów kominowych, podszafkowych czy np. wyspowych. W większości mogą one pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania i oczywiście możliwości aranżacyjnych naszej kuchni. Dodatkowo mogą być one wyposażone np. w pilota lub w opcję sterowania gestem. Dzięki temu gotowanie staje się jeszcze bardziej przyjemne” – podkreśla Michał Kołakowski – przedstawiciel handlowy AKPO.
Odpowiednio mocny okap z funkcją wentylacji może skutecznie wesprzeć w oczyszczeniu powietrza oraz w nieosiadaniu tłuszczu na meblach kuchennych. Filtry, które powinny znajdować się w każdym okapie, dodatkowo chronią nas przed szkodliwymi substancjami oraz pomagają w jeszcze efektywniejszym odświeżaniu powietrza w kuchni podczas gotowania. Jeśli zdecydujemy się na funkcjonalny okap, który będzie dobrze spełniał swoje funkcje – w każdej kuchni zapanuje ład i porządek, a wszelkie kuchenne czynności staną się czystą przyjemnością.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.