Hipnotyzująca głębia skąpanych w szarościach wnętrz
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Szary to kolor, który we wnętrzach może odgrywać główną rolę, ale też sprawdzi się jako bohater drugiego planu. Nie zawłaszcza przestrzeni, ale bez niego historia nie byłaby kompletna. Oto kilka pomysłów aranżacyjnych marki Tikkurila z różnymi wcieleniami szarości z palety kolorystycznej Deco Grey.
Aksamitna głębia ciemnej, niemal wpadającej w grafit, szarości 1954 nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów wnętrzarskich, by zrobić wrażenie. W myśl zasady, że mniej znaczy więcej, ściana w tym hipnotyzującym kolorze bez żadnych dekoracji będzie przyciągać wzrok. Padające na nią z okna światło wydobędzie intrygujące tony szaorści, a naścienne panele w tym samym odcieniu efektownie wykończą całość. Deski podłogowe rozjaśnią pomieszczenie, podobnie jak fotel z jasnoszarym obiciem na drewnianych nóżkach. Soczyste akcenty kolorystyczne wprowadzą rośliny, a połyskująca lampa sufitowa nada aranżacji odrobinę blasku.
Dla osób preferujących jaśniejsze szarości interesującą propozycję może stanowić odcień 1952 z palety Tikkurila Optiva Matt 5. Pokój o ścianach pomalowanych tym kolorem dodatkowo można rozjaśnić za pomocą dużego szykownego stołu z blatem z białego marmuru. Miękko tapicerowane krzesła podkreślają elegancki wystrój, a zieleń roślin, także tych przedstawionych na grafice wprowadzi do pomieszczenia świeżą energię.
Ciemne kolory potrafią wydobyć szyk każdego pomieszczenia. Na tle ścian pomalowanych farbą Tikkurila Optiva Matt 5 w odcieniu 1970 wyjątkowo korzystnie zaprezentują się proste w formie drewniane meble osadzone na smukłych nóżkach. Wykonane z tego naturalnego surowca stolik, fotel, szafka oraz rama lustra zachwycą pięknym rysunkiem drewna, tworząc wysoce elegancki, efektowny zestaw. Drewniane żaluzje, ciemna ceramika o obłych kształtach i szkliwione naczynia, w roli użytecznych dekoracji, wprowadzą kolonialny sznyt. Atmosferę leniwego popołudnia w tropikach podkreślą rośliny doniczkowe o rozłożystych zielonych liściach.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.