Komunikaty PR

Human Centric Lighting – światło dopasowane do naturalnych potrzeb

2024-02-13  |  11:00
Biuro prasowe

Trudno jest wyobrazić sobie codzienność pozbawioną światła. Ma ono ogromny wpływ nie tylko na komfort poruszania się, ale także na samopoczucie, koncentrację oraz efektywność. Dostosowanie go do indywidualnych potrzeb to klucz do stworzenia bezpiecznych przestrzeni sprzyjających pracy oraz odpoczynkowi. W myśl tego założenia powstała koncepcja Human Centric Lighting, wyznaczająca kierunek rozwoju branży oświetleniowej.

Dziś rola światła nie ogranicza się wyłącznie do oświetlania przestrzeni. Coraz częściej kreuje ono nastrój i stanowi główną dekorację wnętrza. Ma również dbać o dobre samopoczucie użytkowników, szczególnie, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające i zakłócają wydajność codziennego funkcjonowania. I tu do gry wkracza Human Centric Lighting, koncepcja skoncentrowana na indywidualnych potrzebach człowieka, która z pomocą światła pomaga budować poczucie równowagi każdego dnia.

Potrzeby w centrum działania

Nurt Human Centric Lighting to dziś jeden z najważniejszych kierunków, w jakim podąża branża oświetleniowa. Kryją się pod nim zaawansowane technologicznie rozwiązania, które pomagają tworzyć wnętrza przyjazne naturalnym potrzebom człowieka. Zoptymalizowane parametry świetlne, mnogość ustawień i temperatur barwowych, a także możliwość sterowania oświetleniem i personalizacji wyznaczają nowe standardy.

Rozwiązania z zakresu Human Centric Lighting są niezwykle zróżnicowane. Pozwalają na kreowanie przestrzeni doskonale współgrających z naturalnym oświetleniem, docierającym z zewnątrz. Technologie Clue oraz Tunable White są świetnymi przykładami tego typu rozwiązań. To intuicyjne systemy kontroli światła z poziomu dedykowanych aplikacji mobilnych, zapewniające możliwość zdalnego sterowania oświetleniem z dowolnego miejsca z dostępem do sieci globalnej.

Dzięki Clue oraz Tunable White użytkownicy są w stanie stworzyć optymalne dla siebie warunki w każdym pomieszczeniu, zarówno w miejscach, gdzie niezbędne jest światło do pracy czy nauki, jak i w przestrzeniach przeznaczonych do odpoczynku, rekonwalescencji albo rozrywki. Tym samym pozwalają na zachowanie naturalnego biorytmu i utrzymanie samopoczucia użytkowników na optymalnym poziomie.

Rozwiązania, które wydłużą dzień

Naturalne światło zmienia swoją barwę w ciągu dnia. Rano przyjmuje ciepły odcień, który wraz z czasem ulega modyfikacji, osiągając maksymalne natężenie oraz barwę białą w okolicach południa. O zachodzie powraca do ciepłych odcieni, a jego natężenie spada. Jesienią i zimą cykl ten jest nieco inny, co może powodować spadek energii i koncentracji, obniżony nastrój czy senność. Zastosowanie systemu Clue lub Tunable White pomoże zminimalizować negatywne skutki ciemniejszych i „krótszych” dni, dzięki zaawansowanym opcjom dostosowywania sztucznego oświetlenia do natężenia naturalnego światła.

Tunable White zapewnia sterowanie barwą oraz natężeniem światła w zależności od warunków świetlnych panujących na zewnątrz. Na podobnej zasadzie działa autorski system Lena Lighting Clue, który nie tylko dostosowuje poziom natężenia światła do docierającego do pomieszczenia światła naturalnego, ale też pozwala na uruchamianie lamp wyłącznie w przypadku wykrycia ruchu. W ten sposób ogranicza zużycie energii elektrycznej.

Szerokie możliwości

Lampy Lena Lighting dostarczają światło w szerokim zakresie temperatur barwowych: od 2700 do nawet 6500 K. Są to barwy neutralne, które odwzorowują naturalne oświetlenie. W połączeniu z inteligentnym systemem Clue, stwarzają przyjazne warunki, niezależnie od wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. Modele kompatybilne z systemem Clue to m.in. lampy architektoniczne Messaggio, Colline x Terrano oraz  Sizzano. 

Równie istotną kwestią co barwa światła jest jego natężenie. Wersje Multi (np. w lampie Solanto), które pozwalają użytkownikowi na wybór ustawienia wartości mocy i strumienia świetlnego, dają większą swobodę dostosowywania światła do potrzeb chwili.

Niezwykle istotnym zagadnieniem w obszarze oświetlenia pozostają energooszczędność i neutralność klimatyczna. System Clue od Lena Lighting pozwala na optymalizację kosztów związanych z poborem energii elektrycznej, a w rezultacie generowanie widocznych oszczędności i dbałość o środowisko naturalne. Podobnie wykorzystywane w lampach moduły LED, które bazują na minimalnych ilościach energii, a przy tym dostarczają najwyższej jakości światło.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Delektuj się latem z Fiskars Biuro prasowe
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie
Dom LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT
2024-06-26 | 16:10

LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT

Duńska marka meblowa BoConcept zaprasza na jedno z największych wydarzeń promocyjnych tego roku - Letnią Wyprzedaż. W dniach 15 czerwca – 31 lipca 2024 roku, znaczną część kolekcji
Dom Lodówki Candy o pojemności XXL – w sam raz na upały
2024-06-26 | 13:00

Lodówki Candy o pojemności XXL – w sam raz na upały

Candy wprowadziła na rynek nowe chłodziarko-zamrażarki z rodziny Fresco 300, które przy standardowej szerokości 60 cm, charakteryzują się imponującą pojemnością nawet 409

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.