Komunikaty PR

Human Centric Lighting – światło dopasowane do naturalnych potrzeb

2024-02-13  |  11:00
Biuro prasowe

Trudno jest wyobrazić sobie codzienność pozbawioną światła. Ma ono ogromny wpływ nie tylko na komfort poruszania się, ale także na samopoczucie, koncentrację oraz efektywność. Dostosowanie go do indywidualnych potrzeb to klucz do stworzenia bezpiecznych przestrzeni sprzyjających pracy oraz odpoczynkowi. W myśl tego założenia powstała koncepcja Human Centric Lighting, wyznaczająca kierunek rozwoju branży oświetleniowej.

Dziś rola światła nie ogranicza się wyłącznie do oświetlania przestrzeni. Coraz częściej kreuje ono nastrój i stanowi główną dekorację wnętrza. Ma również dbać o dobre samopoczucie użytkowników, szczególnie, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające i zakłócają wydajność codziennego funkcjonowania. I tu do gry wkracza Human Centric Lighting, koncepcja skoncentrowana na indywidualnych potrzebach człowieka, która z pomocą światła pomaga budować poczucie równowagi każdego dnia.

Potrzeby w centrum działania

Nurt Human Centric Lighting to dziś jeden z najważniejszych kierunków, w jakim podąża branża oświetleniowa. Kryją się pod nim zaawansowane technologicznie rozwiązania, które pomagają tworzyć wnętrza przyjazne naturalnym potrzebom człowieka. Zoptymalizowane parametry świetlne, mnogość ustawień i temperatur barwowych, a także możliwość sterowania oświetleniem i personalizacji wyznaczają nowe standardy.

Rozwiązania z zakresu Human Centric Lighting są niezwykle zróżnicowane. Pozwalają na kreowanie przestrzeni doskonale współgrających z naturalnym oświetleniem, docierającym z zewnątrz. Technologie Clue oraz Tunable White są świetnymi przykładami tego typu rozwiązań. To intuicyjne systemy kontroli światła z poziomu dedykowanych aplikacji mobilnych, zapewniające możliwość zdalnego sterowania oświetleniem z dowolnego miejsca z dostępem do sieci globalnej.

Dzięki Clue oraz Tunable White użytkownicy są w stanie stworzyć optymalne dla siebie warunki w każdym pomieszczeniu, zarówno w miejscach, gdzie niezbędne jest światło do pracy czy nauki, jak i w przestrzeniach przeznaczonych do odpoczynku, rekonwalescencji albo rozrywki. Tym samym pozwalają na zachowanie naturalnego biorytmu i utrzymanie samopoczucia użytkowników na optymalnym poziomie.

Rozwiązania, które wydłużą dzień

Naturalne światło zmienia swoją barwę w ciągu dnia. Rano przyjmuje ciepły odcień, który wraz z czasem ulega modyfikacji, osiągając maksymalne natężenie oraz barwę białą w okolicach południa. O zachodzie powraca do ciepłych odcieni, a jego natężenie spada. Jesienią i zimą cykl ten jest nieco inny, co może powodować spadek energii i koncentracji, obniżony nastrój czy senność. Zastosowanie systemu Clue lub Tunable White pomoże zminimalizować negatywne skutki ciemniejszych i „krótszych” dni, dzięki zaawansowanym opcjom dostosowywania sztucznego oświetlenia do natężenia naturalnego światła.

Tunable White zapewnia sterowanie barwą oraz natężeniem światła w zależności od warunków świetlnych panujących na zewnątrz. Na podobnej zasadzie działa autorski system Lena Lighting Clue, który nie tylko dostosowuje poziom natężenia światła do docierającego do pomieszczenia światła naturalnego, ale też pozwala na uruchamianie lamp wyłącznie w przypadku wykrycia ruchu. W ten sposób ogranicza zużycie energii elektrycznej.

Szerokie możliwości

Lampy Lena Lighting dostarczają światło w szerokim zakresie temperatur barwowych: od 2700 do nawet 6500 K. Są to barwy neutralne, które odwzorowują naturalne oświetlenie. W połączeniu z inteligentnym systemem Clue, stwarzają przyjazne warunki, niezależnie od wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. Modele kompatybilne z systemem Clue to m.in. lampy architektoniczne Messaggio, Colline x Terrano oraz  Sizzano. 

Równie istotną kwestią co barwa światła jest jego natężenie. Wersje Multi (np. w lampie Solanto), które pozwalają użytkownikowi na wybór ustawienia wartości mocy i strumienia świetlnego, dają większą swobodę dostosowywania światła do potrzeb chwili.

Niezwykle istotnym zagadnieniem w obszarze oświetlenia pozostają energooszczędność i neutralność klimatyczna. System Clue od Lena Lighting pozwala na optymalizację kosztów związanych z poborem energii elektrycznej, a w rezultacie generowanie widocznych oszczędności i dbałość o środowisko naturalne. Podobnie wykorzystywane w lampach moduły LED, które bazują na minimalnych ilościach energii, a przy tym dostarczają najwyższej jakości światło.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Zapachowa podróż do słonecznych Włoch z limitowaną kolekcją SIDOLUX Biuro prasowe
2024-04-15 | 12:40

Zapachowa podróż do słonecznych Włoch z limitowaną kolekcją SIDOLUX

Włochy – kraina, gdzie oliwki i pomarańcze dojrzewają w blasku słońca, a z okolicznych gajów unosi się zapach aromatycznych cytrusów i kwiatów. SIDOLUX inspirowany
Dom Niespieszna codzienność i ponadczasowe piękno
2024-04-12 | 15:10

Niespieszna codzienność i ponadczasowe piękno

Północne słońce, mozaika kolorów i ponadczasowe piękno skryte pod płaszczem niespiesznej codzienności. Neapol to miejsce, które niezmiennie zachwyca i inspiruje. Tym
Dom Elegancka kuchnia w kamperze
2024-04-12 | 12:00

Elegancka kuchnia w kamperze

Choć kamper zastępuje nam w podróży cały dom - i jednocześnie potrafi być równie komfortowy, jest to jednak mała przestrzeń, która wymaga właściwego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Teatr

Joanna Trzepiecińska: W polskim kinie nie ma już ról dla kobiety w moim wieku. Weszło już inne pokolenie, które ma swoją widownię i są inne oczekiwania

Aktorka podkreśla, że na razie nie widzi dla siebie miejsca w polskich produkcjach. Z jej obserwacji wynika, że reżyserzy skupiają się teraz na innej grupie wiekowej i właśnie dlatego dużo pracy ma młode pokolenie. Joanna Trzepiecińska nie ubolewa jednak z tego powodu, bo choć nie dostaje propozycji od twórców filmów i seriali, to dużo występuje na teatralnych scenach – w spektaklach i recitalach.

Farmacja

Bioinformatyczne narzędzia ułatwiają diagnostykę opartą na danych genetycznych. W Polsce dostęp do niej wciąż jest niewystarczający

Głównie na rynek amerykański trafiają rozwiązania z zakresu diagnostyki genetycznej opracowywane na całym świecie, również w Polsce. Na rodzimym rynku wciąż brakuje spójnych działań na rzecz przeprowadzania takich badań i ich wykorzystywania w praktyce klinicznej. Strategia powinna obejmować m.in. stworzenie ram prawnych, odpowiednią wycenę i kształcenie kadr. Jak się okazuje, choć teoretycznie możemy w leczeniu nowotworów sięgać już po terapie celowane, to nakłady na badania umożliwiające ich odpowiedni dobór stanowią zaledwie ułamek procenta wydatków na onkologię.