Instalacja wodna w budynkach jednorodzinnych – o czym należy pamiętać?
Jakość wody dostarczanej do naszych domów jest ściśle regulowana nie tylko przez polskie prawo, ale także rozporządzenia Unii Europejskiej. Jednak, żeby z kranu leciała higienicznie czysta i bezpieczna woda, niezbędny jest projekt i technicznie sprawna instalacja wewnętrzna. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas montażu nowej lub modernizacji istniejącej instalacji wodnej w domu.
Kluczowy jest projekt
Poprawnie przygotowany projekt pełni rolę drogowskazu dla instalatora oraz jest zabezpieczeniem dla właściciela budynku. Instalacja realizowana zgodnie z jego wytycznymi przebiega sprawnie, ponieważ uwzględnia specyfikę nieruchomości i nie wymaga „improwizacji”, ale także wyznacza trasy przebiegu rur i ich średnice, których wielkość determinuje zapotrzebowanie obiektu na wodę oraz sposób odprowadzania ścieków. W przypadku nowego budownictwa projekt instalacji wodnej powinien zostać uwzględniony w projekcie głównym, natomiast w modernizowanych obiektach przygotowanie dokumentu warto zlecić doświadczonej firmie, która uwzględni niezbędne wartości, dzięki czemu instalacja będzie pracowała efektywnie i niezawodnie przez lata, minimalizując przy tym zużycie wody. – Projekt instalacji jest niestety często pomijany nie tylko przez inwestorów, ale także wykonawców. O ile w przypadku nowych budynków jest niezbędny, o tyle w modernizowanych obiektach wręcz rekomendowany i zalecany. Na etapie projektowania przewiduje się ewentualne zagrożenia, na które możemy natknąć się podczas instalacji. Mogą to być np. stare, nieregularnie poprowadzone pozostałe elementy instalacji czy zwiększone zapotrzebowanie na wodę ze względu na zastosowanie nieefektywnych przyborów sanitarnych – podkreśla Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor, producenta wewnętrznych instalacji wodnych oraz systemów ogrzewania podłogowego. Projekt uwzględnia rozwiązania dopasowane do potrzeb danego budynku i wymagań jego mieszkańców.
Bez zatrzymywania
Higienicznie czysta woda jest istotna dla zdrowia i wysokiego komfortu życia domowników. Instalacja miejska poddawana jest regularnym i szczegółowym kontrolom, przez co woda dostarczana do naszych domów jest często wysokiej jakości. Jeżeli jednak w instalacjach wewnętrznych panują dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów, to mogą się szybko namnażać i nawet najczystsza woda docierająca do nas z miejskich rurociągów straci swoje walory. – Jednym z najbardziej sprzyjających czynników do rozwoju bakterii i wirusów w instalacjach wodnych jest stagnacja wody, do której dochodzi w wyniku niepoprawnie zaprojektowanych systemów oraz ich złego stanu technicznego. W Uponor opracowaliśmy dedykowane U-kształtne złączki, które zapewniają stały i regularny obieg wody w systemie wodociągowym, dzięki czemu nie występują przestoje. W innych przypadkach instalacja musiałaby być płukana po okresach bezruchu wody – wyjaśnia Piotr Serafin.
Bezawaryjnie pracująca instalacja wodna umożliwia komfortowe korzystanie z zasobów ciepłej i zimnej wody użytkowej, dlatego jej instalację należy powierzyć sprawdzonym i doświadczonym instalatorom, którzy będą przestrzegać wytycznych uwzględnionych w projekcie i wybiorą rozwiązania na miarę potrzeb realizacji.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły
Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.
Podróże
Damian Janikowski: Po ostatniej walce muszę porządnie odpocząć i wyleczyć kontuzje. Zazwyczaj na wakacje wybieram Egipt albo Turcję

Sportowiec przyznaje, że jego ulubionymi kierunkami na wakacje są Egipt i Turcja. Lubi odpoczywać w egzotycznych kurortach i cieszy się, kiedy cała rodzina ma wreszcie czas dla siebie. Damian Janikowski zaznacza, że teraz przede wszystkim chce wyleczyć kontuzje i naładować akumulatory, a kolejne walki na ringu stoczy dopiero pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.