Instalacja wody - co musisz o niej wiedzieć?
Instalacja wody użytkowej to nieodłączny element każdego domu. Na etapie budowy warto dokładnie przemyśleć sposób jej rozprowadzenia oraz zadbać o materiały wysokiej jakości, bo dzięki temu unikniemy nieraz bardzo wysokich kosztów naprawy instalacji w przyszłości. Poprawne jej wykonanie zapewni komfortowe korzystanie z ciepłej oraz zimnej wody użytkowej.
Instalację można wykonać na dwa sposoby. W układzie trójnikowym - woda doprowadzona do budynku zostaje rozprowadzona poprzez układ rur, trójników oraz kolan do poszczególnych punktów czerpalnych woda. Drugim sposobem może być też wykonanie w tzw. systemie rozdzielaczowym. Każdy punkt czerpalny połączony jest rurą z wyjściem na rozdzielaczu. Taki sposób pozwala na odcięcie wybranego punktu czerpalnego bez konieczności zakręcania wody w całym domu.
Jakie rury wybrać?
W przeszłości do wody użytkowej stosowano głównie rury stalowe ocynkowane. Obecnie w zabudowie jednorodzinnej najcześciej stosuje się rury z tworzyw sztucznych. Do ich wytwarzania służą różne tworzywa - polipropylen (PP), odmiany polietylenu (PE lub PEX) oraz polibutylen (PB). Rury wykonane z wymienionych tworzyw nie korodują, są lekkie i nie występuje w nich wytrącanie się osadów na ściankach. Ich montaż jest szybki i łatwy.
Rury wielowarstwowe zbudowane są z trzech warstw - w środku znajduje się wkładka aluminiowa, a od wewnątrz i zewnątrz chronią ją warstwy polietylenu sieciowanego. Ich zaletą jest niska wydłużalność termiczna, wytrzymałość i giętkość.
- Polecamy, aby rury wielowarstwowe wybierać od renomowanych producentów - zaleca pracownik firmy Bolesta. - Te tanie mają nieraz naprawdę złą jakość.
Do wody użytkowej nadają się również rury miedziane. Są one odporne na temperaturę i korozję. Nie powstaje w nich osad i kamień. Dzięki bakteriostatycznym właściwościom miedzi, nie rozwijają się w nich bakterie. Jednak instalacja wykonana z miedzi jest zazwyczaj droższym rozwiązaniem.
Szczelność instalacji
Przed wykończeniem ścian i stropów, należy przeprowadzić próbę ciśnieniową. Ciśnienie podczas próby powinno być około 1,5 raza wyższe od przewidzianego podczas pracy (ciśnienia roboczego), jednak nieprzekraczające ciśnienia maksymalnego dla poszczególnych elementów instalacji.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.