Komunikaty PR

Instalacje wodne i grzewcze w starych domach – modernizacja od podstaw

2020-10-27  |  11:00
Biuro prasowe

Indywidualny charakter i niepowtarzalny klimat – kilkudziesięcio- a nawet kilkusetletnie budynki to gratka dla wielu inwestorów, którzy doszukują się w nich wielopokoleniowych tradycji, historii i duszy. Jednak, żeby stary dom spełniał funkcje nowoczesnych kwater, powinien przejść gruntowną rewitalizację. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jakie rozwiązania w zakresie modernizacji instalacji oferuje rynek?

Chociaż liczba nowopowstałych obiektów jest duża (w okresie styczeń-czerwiec 2020 inwestorzy indywidualni przekazali do użytku 32,8 tys. mieszkań), coraz więcej osób poszukuje nieruchomości na rynku wtórnym. Wybór podyktowany jest między innymi potrzebą szybkiej przeprowadzki, korzystną ceną czy atrakcyjną lokalizacją. Ponadto, dzięki dostępnym możliwościom, sama przebudowa przebiega znacznie sprawniej i efektywniej niż jeszcze kilka lat temu.

Nowoczesna technologia w służbie starych budynków

Według badania przeprowadzonego przez firmę Zillow, aż 76% ankietowanych Amerykanów wolałaby przeznaczyć środki na modernizację starego niż kupno nowego domu. Czy Polacy podobnie podchodzą do kwestii związanych z remontami i modernizacją istniejących budynków?

Już od kilku lat zauważamy w branży instalacyjnej nie tylko rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów i instalatorów systemami przeznaczonymi do renowacji starych obiektów, ale także zwiększającą się świadomość w tym zakresie. Do tej pory modernizacje kojarzono z dużymi nakładami finansowymi, organizacyjnymi i remontem na szeroką skalę, którego niewielu specjalistów chciało się podjąć. Obecnie, dzięki nowoczesnej technologii i innowacyjnym rozwiązaniom, jesteśmy w stanie wykonać większość prac bez konieczności ingerencji w całą konstrukcję budynku – wyjaśnia Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor, producenta instalacji wodociągowych i grzewczych oraz ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego.

Zakres prac, jaki czeka nas w starym budownictwie, jest duży. Przed przystąpieniem do szacowania kosztów powinniśmy przeprowadzić audyt budynku lub zatrudnić do tego wykwalifikowaną firmę. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na jakość konstrukcji domu, stan dachu, rodzaj ocieplenia czy szczelność okien i drzwi. Jednak częścią zwykle pochłaniającą największe zaangażowanie i budżet inwestora są instalacje wewnętrzne – elektryczne oraz wodne, a także przestarzały system ogrzewania.

Bezpieczna i higieniczna instalacja wodociągowa to podstawa nowoczesnego budownictwa, którą teraz możemy bardzo łatwo przenieść do modernizowanych obiektów. Zastąpienie istniejącego rurociągu nowoczesnym systemem rur wielowarstwowych zapewni przyszłym domownikom zdrowszą wodę. Ponadto dostępne na rynku systemy monitorowania stanu jakości wody, a także jej wycieku umożliwiają ekonomiczne i bezpieczne korzystanie z jej zasobów zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa – podkreśla Piotr Serafin.

Wymiana systemu instalacji wodociągowej zapewni nie tylko efektywne działanie, ale przede wszystkim uchroni lokatorów przed przeciekami i zalaniem, o które nietrudno w przypadku przestarzałych rurociągów. Żeby stary dom stał się energooszczędny i przyjazny środowisku pod lupę powinniśmy wziąć również zamontowany w nim system ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe w starym domu – czy to możliwe?

Zmiana źródła ciepła w istniejącym budynku, z tradycyjnych piecyków na nowoczesne rozwiązania wysokoenergetyczne, wiąże się często z dużym remontem. Jednak dzięki nowoczesnym, technologicznym rozwiązaniom możemy znacznie ograniczyć jego rozmiar.

Do tej pory najbardziej efektywne rozwiązanie grzewcze, czyli ogrzewanie podłogowe było zarezerwowane jedynie dla nowych budynków. W takich warunkach koszt inwestycji był niższy, podłogówka pracowała lepiej, a właściciel mógł cieszyć się przyjemnym komfortem cieplnym. Jednak na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zauważyliśmy rosnącą potrzebę dostosowania systemów grzewczych właśnie do rynku wtórnego. Stąd w ofercie Uponor pojawiły się pozycje dedykowane obiektom poddawanym modernizacjom. Tego typu systemy charakteryzuje przede wszystkim minimalna wysokość, której całość konstrukcji nie przekracza 1,5 cm, a także możliwość instalacji systemu na istniejącym jastrychu. Dzięki temu nie musimy skuwać podłogi czy podwyższać pomieszczeń, ponieważ jedynie nieznacznie podnosimy ich poziom – wyjaśnia Piotr Serafin.

Ogrzewanie podłogowe w starym domu będzie najefektywniej współpracowało z pompą ciepła. Jego wydajność poprawi dobra izolacja budynku, a także szczelna stolarka okienna. Na wydajną pracę „podłogówki” ma również wpływ zastosowana automatyka.

Zautomatyzowanie pracy instalacji ogrzewania podłogowego znacząco zwiększy jego skuteczność, ale także podniesie komfort użytkowania. Jest to szczególnie ważne w starym budownictwie, które narażone jest na większe straty ciepła. Automatyka pomoże domownikom w racjonalnym i komfortowym sterowaniu temperaturą w mieszkaniu, z uwzględnieniem ich preferencji oraz harmonogramu dnia. Ponadto, jeżeli w modernizowanym budynku jest zamontowane ogrzewanie podłogowe, a sama instalacja jest sprawna i położona w odpowiedni sposób, możemy do niej dopasować nowoczesny moduł sterowania, który usprawni jej pracę – dodaje Piotr Serafin.

Odnowione budynki poprawiają jakość życia, a także pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Nowoczesna technologia i systemy odpowiadające potrzebom modernizowanych obiektów usprawniają oraz optymalizują koszty związane z rozległymi pracami budowlanymi, które do tej pory odstraszały większość inwestorów stających przed zakupem nieruchomości na rynku wtórnym.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024 Biuro prasowe
2024-07-09 | 11:00

Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024

Firma Purmo znalazła się wśród laureatów w ogólnopolskim badaniu konsumenckim zdobywając Konsumencki Lider Jakości 2024 w kategorii „Grzejniki”. Badanie
Dom Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit
2024-07-08 | 16:25

Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit

Choć Europa wciąż zdominowana jest przez lata używania mało ekologicznego papieru toaletowego, z pomocą przychodzą zrywające z tradycją toalety myjące. Kiedy Geberit wprowadził na rynek
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

Media i PR

Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.