Jadalnia w stylu industrialnym
Duży stół, drewniany parkiet, tapicerowane krzesła i designerskie oświetlenie – jadalnia w stylu industrialnym zawsze robi wrażenie i sprzyja długim, rodzinnym posiłkom. Jak ją zaaranżować, by była funkcjonalna i piękna? Poznajcie triki ekspertów!
Styl loftowy opiera się na połączeniu naturalnych materiałów, takich jak drewno, z elementami metalowymi – zazwyczaj malowanymi proszkowo na czarny kolor. Do aranżacji tego typu wnętrz chętnie wybiera się także beton, czerwoną cegłę oraz naturalne tkaniny – najczęściej w odcieniach szarości.
Tego typu industrialne zestawienia świetnie odnajdują się w pokojach dziennych, gabinetach, ale także w jadalniach. Nie bez przyczyny – drewniane stoły o grubych blatach to przecież kwintesencja loftów.
– Charakterystyczną cechą stołów w stylu industrialnym jest zachowanie surowości drewna, czasem nawet w samym kształcie nieidealnych desek. Taki blat, o pięknych rysunkach usłojenia, opiera się na metalowej konstrukcji, która stanowi nie tylko funkcjonalną, ale też bardzo designerską podporę – mówi Marta Kwaśniewska z Galerii Wnętrz Iguane.pl i dodaje: – Masywny stół dobrze jest przełamać miękkością tapicerowanych krzeseł, które są niezwykle wygodne i stylowe. Kubełkowy kształt i przyjemny materiał zachęcają do wypoczynku oraz wspólnych posiłków.
Niezbędnym uzupełnieniem aranżacji jadalni w stylu industrialnym jest charakterystyczne oświetlenie, które dobrze jest umieścić tuż nad stołem. Jeśli zdecydujemy się na mały blat, wystarczy pojedyncza, wisząca lampa, na przykład z ażurowym kloszem i dużą żarówką. Przy większych stołach, także tych rozkładanych, lepiej jest zainwestować w lampę podwójną lub potrójną.
– Oświetlenie w stylu loftowym nawiązuje do stylistyki znanej ze starych fabryk, jednak w bardziej ekskluzywnym, nowoczesnym wydaniu. Stąd w lampach i żyrandolach połączenie metalowych konstrukcji z matowionym szkłem, a także żarówki z mocno widocznymi, miedzianymi zwojami oraz długie, czarne przewody. Takie zestawienia tworzą niezwykle ciekawe efekty i nadają pomieszczeniu nieco ascetyczny klimat – tłumaczy przedstawicielka Iguane.pl.
Podłoga do jadalni w stylu loft
Styl loftowy nieodmiennie kojarzy się z drewnem, dlatego naturalna posadzka powinna być pierwszym wyborem, jaki przychodzi na myśl, gdy mówimy o podłodze w jadalni.
– Drewniany parkiet stanowi idealną bazę dla industrialnych pomieszczeń. Długie deski lub kształt jodełki świetnie podkreślą charakter wnętrza. Dodadzą mu też eleganckiego sznytu i przytulności, którą zawsze warto przemycać do loftowych aranżacji – przekonuje Robert Chmielewski z salonu podłóg Bento. – Jest to zdecydowanie najbardziej ekologiczne i uniwersalne rozwiązanie – wybierając drewno, możemy mieć pewność, że taka podłoga będzie nam służyć przez długie lata.
Mówi się, że loft nie znosi kompromisów, jednak drewniany parkiet to nie jedyne rozwiązanie, które warto brać pod uwagę podcza urządzania jadalni. Równie dobrze sprawdzą się panele laminowane oraz winylowe, które są wodoodporne i prostsze w utrzymaniu niż podłoga z drewna.
– Podłogę laminowaną bądź winylową warto rozważyć w sytuacji, gdy zależy nam na większej odporności – na zaplamienia, uszkodzenia mechaniczne czy wodę. Należy brać pod uwagę, że jadalnia jest miejscem, w którym częściej niż w innych pomieszczeniach przesuwamy krzesła, łatwiej też o zabrudzenia i przypadkowe rozlewanie płynów. Obecnie oferta paneli jest tak bogata, że bez trudu znajdziemy model najwierniej imitujący prawdziwe drewno – podsumowuje przedstawiciel Bento.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.