Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Promieniowanie ultrafioletowe destrukcyjnie wpływa na drewniane elementy architektury ogrodu. I choć nie od razu widać, jak szkodliwe jest jego oddziaływanie, to z czasem negatywnych skutków długotrwałej ekspozycji na słońce nie da się nie zauważyć. Marka Drewnochron podpowiada, jak chronić drewno przed promieniowaniem UV, aby na długo zachwycało swą urodą.
Pod wpływem promieniowania słonecznego niepoddane ochronie drewno ulega utlenieniu. Prowadzi to do utraty koloru (surowiec wówczas szarzeje), a także osłabienia jego zewnętrznej struktury. W razie pojawienia się mikropęknięć, w głąb drewna łatwiej przenika woda, co sprzyja rozwojowi grzybów i znacząco przyspiesza proces degradacji materiału. Chcąc temu przeciwdziałać, drewno należy przed promieniowaniem UV chronić.
Idealnie byłoby chować drewniane elementy przed intensywnym słońcem. Jednak w przypadku ogrodu może to być nie tylko wysoce uciążliwe, ale, gdy mowa o stałych konstrukcjach jak np. domki, elewacje czy ogrodzenia, zwyczajnie niewykonalne. Wówczas najlepszą opcją jest impregnacja drewnianych elementów odpowiednimi preparatami. Impregnat ochronny Drewnochron Eco&Protection, dzięki zastosowaniu specjalnych wosków odpychających wodę, tworzy na powierzchni drewna hydrofobową powłokę, odporną na działanie deszczu śniegu i słońca. W efekcie pomalowane nim altany, drzwi, okna czy płoty są zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. To również sposób, który chroni drewno przed pleśnią i degradacją drewna spowodowaną promieniowaniem słonecznym, bowiem impregnat zawiera zabezpieczające surowiec filtry UV.
Impregnaty mają dość wszechstronne zastosowanie, świetnie sprawdzą się też do ochrony mebli czy elementów małej architektury ogrodowej. Drewniane skrzynie w różnych kolorach zabezpieczone Impregnatem Extra Powłokotwórczym marki Drewnochron będą nie tylko funkcjonalnym wyposażeniem ogrodu, ale i efektowną dekoracją przydomowej przestrzeni.
Popularnym rozwiązaniem do ochrony drewnianych powierzchni na zewnątrz domu jest też ich olejowanie. Produkty tego typu głęboko wnikają w strukturę drewna i podkreślają jego piękny naturalny rysunek, co pozwala uzyskać szlachetny efekt dekoracyjny. Olej to też obrońca drewna przed wilgocią, która potrafi doszczętnie zniszczyć surowiec. Dobrej jakości preparat, jak np. marki Drewnochron zapewni bardzo dobrą odporność na zmienne warunki atmosferyczne, ale też ochroni drewno przed promieniowaniem słonecznym. Sprawdzi się do malowania desek tarasowych czy mebli w ogrodzie, wzmacniając ich strukturę i zapobiegając rozsychaniu drewna.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.