Jak dbać o sprzęt AGD? Fakty i mity
Wiele osób kupuje sprzęt AGD, wierząc, że będzie służył im przez lata. Czy to jednak możliwe? Zdecydowanie tak. Należy tylko pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych wytycznych. Poniżej przedstawiamy najczęstsze mity oraz garść istotnych faktów, które wydłużą cykl życia sprzętów domowych. Sprawdźcie, czy wiedzieliście o nich wszystkich!
Mit: Przed włożeniem naczyń do zmywarki należy opłukać je wodą.
Może być dla Ciebie zaskoczenie, ale szybkie spłukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki nie jest dobrym pomysłem. W niektórych przypadkach takie działanie sprawi, że naczynia będą wręcz później mniej czyste. Większość detergentów do zmywarek jest bowiem zaprojektowana w taki sposób, aby przywierać do cząstek jedzenia. Bez brudnej powierzchni detergent nie będzie działał tak, jak powinien.
Mit: Używanie tej samej szmatki do czyszczenia wszystkich sprzętów AGD jest dobrym rozwiązaniem.
Pomimo przepłukiwania materiału w wodzie z płynem, używanie tej samej szmatki do czyszczenia okapu, kuchenki czy odkurzacza nie jest dobrym pomysłem. Brud i zarazki wciąż przylegają do materiału, przez co zarazki rozprowadzane są po kolejnych powierzchniach. Warto użyć nowego arkusza ręcznika papierowego lub przygotować kilka ściereczek z mikrofibry – każdą do osobnego sprzętu AGD. Ściereczki można następnie wyprać w pralce, aby usunąć z nich brud.
Mit: Używanie soli ochronnej do zmywarki nie jest konieczne.
Faktem jest, że woda w wielu domach w Polsce jest bardzo twarda. Dodatkowo zawierać może wiele soli mineralnych, które negatywnie wpływają na sprzęty AGD. Sól ochronna pozwoli zmiękczyć wodę i w efekcie ochronić urządzenie. Właśnie dlatego warto dosypywać sól ochronną do zmywarki przynajmniej raz w miesiącu.
Fakt: Sprzęt używany częściej będzie… dłużej nam służył.
Wydawać by się mogło, że rzadsze używanie sprzętów AGD powinno wydłużyć ich żywotność. Mniejsze użycie spowoduje mniejsze zużycie i sprawi, że urządzenie będzie działać dłużej, zanim będzie trzeba je wymienić lub naprawić. To jednak nie prawda. Urządzenia AGD są zaprojektowane tak, aby były regularnie używane, a jeśli nie będą – wpłynie to negatywnie na ich użyteczność. Dla przykładu – zmywarka ma uszczelki zaprojektowane do pracy w wilgotnych warunkach. Jeśli nie będziemy korzystać z niej przez kilka tygodni, uszczelki zaczną pękać i gnić.
Fakt: rozmrażanie lodówki zmniejsza zużycie energii.
Jeśli Twoja lodówka nie posiada funkcji automatycznego rozmrażania, bardzo istotne jest, aby regularnie ją rozmrażać. Jak pokazują dane - każde 3 mm warstwy szronu sprawia, że sprzęt zużywa dodatkowo 10% prądu. Wniosek jest jeden – nieoszroniona lodówka nie potrzebuje tyle energii, a co za tym idzie, nasze rachunki za prąd będą niższe.
Fakt: Worek w odkurzaczu należy wymieniać nie tylko, gdy jest pełny
Wielu użytkowników odkurzaczy wierzy, że worek należy wymieniać tylko wtedy, gdy jest pełny. Faktem jest, że należy go wymieniać w momencie, gdy tylko odkurzacz zaczyna się przegrzewać. Dlaczego? Przegrzewanie się sprzętu jest jednoznaczne, z tym że drobny brud, pył zatkał pory worka, a co za tym idzie, blokuje przepływ powietrza. W efekcie odkurzacz automatycznie działania z mniejszą mocą.
- Dbanie o sprzęt AGD zdecydowanie może wydłużyć żywotność urządzeń. Jeśli jednak dochodzi do awarii, warto najpierw rozważyć naprawę sprzętu, bo być może usterka jest na tyle drobna, że wystarczy mała ingerencja eksperta – mówi Monika Książek reprezentująca Sieć Serwisową QUADRA-NET, oferującą wsparcie w naprawie sprzętów AGD. - W efekcie nie tylko szybko i sprawnie otrzymamy z powrotem naprawione urządzenie, ale przede wszystkim nie będziemy narażeni na duże koszty związane z kupnem nowego – dodaje specjalistka z QUADRA-NET.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.