Jak dbać o sprzęt AGD? Fakty i mity
Wiele osób kupuje sprzęt AGD, wierząc, że będzie służył im przez lata. Czy to jednak możliwe? Zdecydowanie tak. Należy tylko pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych wytycznych. Poniżej przedstawiamy najczęstsze mity oraz garść istotnych faktów, które wydłużą cykl życia sprzętów domowych. Sprawdźcie, czy wiedzieliście o nich wszystkich!
Mit: Przed włożeniem naczyń do zmywarki należy opłukać je wodą.
Może być dla Ciebie zaskoczenie, ale szybkie spłukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki nie jest dobrym pomysłem. W niektórych przypadkach takie działanie sprawi, że naczynia będą wręcz później mniej czyste. Większość detergentów do zmywarek jest bowiem zaprojektowana w taki sposób, aby przywierać do cząstek jedzenia. Bez brudnej powierzchni detergent nie będzie działał tak, jak powinien.
Mit: Używanie tej samej szmatki do czyszczenia wszystkich sprzętów AGD jest dobrym rozwiązaniem.
Pomimo przepłukiwania materiału w wodzie z płynem, używanie tej samej szmatki do czyszczenia okapu, kuchenki czy odkurzacza nie jest dobrym pomysłem. Brud i zarazki wciąż przylegają do materiału, przez co zarazki rozprowadzane są po kolejnych powierzchniach. Warto użyć nowego arkusza ręcznika papierowego lub przygotować kilka ściereczek z mikrofibry – każdą do osobnego sprzętu AGD. Ściereczki można następnie wyprać w pralce, aby usunąć z nich brud.
Mit: Używanie soli ochronnej do zmywarki nie jest konieczne.
Faktem jest, że woda w wielu domach w Polsce jest bardzo twarda. Dodatkowo zawierać może wiele soli mineralnych, które negatywnie wpływają na sprzęty AGD. Sól ochronna pozwoli zmiękczyć wodę i w efekcie ochronić urządzenie. Właśnie dlatego warto dosypywać sól ochronną do zmywarki przynajmniej raz w miesiącu.
Fakt: Sprzęt używany częściej będzie… dłużej nam służył.
Wydawać by się mogło, że rzadsze używanie sprzętów AGD powinno wydłużyć ich żywotność. Mniejsze użycie spowoduje mniejsze zużycie i sprawi, że urządzenie będzie działać dłużej, zanim będzie trzeba je wymienić lub naprawić. To jednak nie prawda. Urządzenia AGD są zaprojektowane tak, aby były regularnie używane, a jeśli nie będą – wpłynie to negatywnie na ich użyteczność. Dla przykładu – zmywarka ma uszczelki zaprojektowane do pracy w wilgotnych warunkach. Jeśli nie będziemy korzystać z niej przez kilka tygodni, uszczelki zaczną pękać i gnić.
Fakt: rozmrażanie lodówki zmniejsza zużycie energii.
Jeśli Twoja lodówka nie posiada funkcji automatycznego rozmrażania, bardzo istotne jest, aby regularnie ją rozmrażać. Jak pokazują dane - każde 3 mm warstwy szronu sprawia, że sprzęt zużywa dodatkowo 10% prądu. Wniosek jest jeden – nieoszroniona lodówka nie potrzebuje tyle energii, a co za tym idzie, nasze rachunki za prąd będą niższe.
Fakt: Worek w odkurzaczu należy wymieniać nie tylko, gdy jest pełny
Wielu użytkowników odkurzaczy wierzy, że worek należy wymieniać tylko wtedy, gdy jest pełny. Faktem jest, że należy go wymieniać w momencie, gdy tylko odkurzacz zaczyna się przegrzewać. Dlaczego? Przegrzewanie się sprzętu jest jednoznaczne, z tym że drobny brud, pył zatkał pory worka, a co za tym idzie, blokuje przepływ powietrza. W efekcie odkurzacz automatycznie działania z mniejszą mocą.
- Dbanie o sprzęt AGD zdecydowanie może wydłużyć żywotność urządzeń. Jeśli jednak dochodzi do awarii, warto najpierw rozważyć naprawę sprzętu, bo być może usterka jest na tyle drobna, że wystarczy mała ingerencja eksperta – mówi Monika Książek reprezentująca Sieć Serwisową QUADRA-NET, oferującą wsparcie w naprawie sprzętów AGD. - W efekcie nie tylko szybko i sprawnie otrzymamy z powrotem naprawione urządzenie, ale przede wszystkim nie będziemy narażeni na duże koszty związane z kupnem nowego – dodaje specjalistka z QUADRA-NET.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.