Jak odnowić donicę ogrodową?
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Drewniana donica ogrodowa może być funkcjonalną dekoracją praktycznie w każdym ogrodzie. Sprawdzi się zarówno do uprawy warzyw, owoców czy ziół, ale z powodzeniem może też służyć jako efektowny przydomowy kwietnik. Drewnochron razem z uznanym ogrodnikiem Dominikiem Strzelcem, który jest ambasadorem marki radzi, jak odnowić elementy małej przydomowej architektury, podkreślając naturalne piękno.
Donica ogrodowa ze względu na swoje przeznaczenie, nieustannie narażona jest na działanie wilgoci. W głąb niezabezpieczonego drewna w wyniku intensywnych opadów może dostawać się woda, niszcząc surowiec od środka. Aby przez lata pełniła swoją funkcję i nie traciła estetycznego wyglądu, konieczne jest jej solidne zabezpieczenie, np. Lakierobejcą 2w1 marki Drewnochron.
Przystępując do odnowienia starej donicy, trzeba ocenić jej kondycję i sprawdzić, czy na powierzchni drewna nie znajdują się wymagające uzupełnienia ubytki bądź wykwity grzybiczne, które trzeba usunąć. Jeśli warstwa poprzedniego preparatu nie jest w dobrym stanie, usuwamy ją przed malowaniem aż do surowego drewna, używając papieru ściernego o odpowiedniej grubości, po czym dokładnie odpylamy powierzchnię. Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu donicy pora na gruntowanie. Można w tym celu wykorzystać Drewnochron Impregnat Gruntujący, który zwiększa przyczepność i wydajność preparatu nawierzchniowego, a przede wszystkim zapewnia pełną ochronę biologiczną drewna.
Gdy drewno jest suche, można przystąpić do malowania. Za pomocą pędzla nakładamy Lakierobejcę cienkimi warstwami wzdłuż słojów drewna. Nadmierną ilość preparatu rozsmarowujemy półsuchym pędzlem. Po około 4 godzinach można nałożyć drugą warstwę, przeszlifowując wcześniej donicę przy użyciu drobnego papieru o gradacji 180-220. Donica zabezpieczona dwoma warstwami Lakierobejcy Drewnochron może stać na zewnątrz przez cały rok, jest bowiem skutecznie chroniona przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Zachowuje jednocześnie charakterystyczny, naturalny rysunek słojów, który współgra z każdą ogrodową aranżacją.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.