Komunikaty PR

Jak poprawnie umyć panele fotowoltaiczne?

2023-09-05  |  01:00
Biuro prasowe

Mycie płynem do szyb, mydłem, a może octem – takie pomysły można znaleźć w Internecie, gdy wpiszemy w wyszukiwarkę frazę „jak poprawnie umyć panele fotowoltaiczne”. Eksperci z branży odnawialnych źródeł energii obalają te mity i radzą, co zrobić, by zadbać o panele, a jednocześnie nie zniszczyć ich. Zdaniem specjalistów panele można myć ręcznie lub za pomocą dedykowanego robota. Najważniejsze jest, by użyć do tego tylko certyfikowanych preparatów i wody o odpowiednich właściwościach. Co jeszcze należy wiedzieć o myciu paneli fotowoltaicznych?

Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie pieniędzy w odnawialne źródła energii. Na koniec kwietnia 2023 r. liczba instalacji prosumenckich w Polsce wyniosła 1 254 169 sztuk – wynika z danych Agencji Rynku Energii. Wielkość produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych w kwietniu 2023 r. była na poziomie 999,9 GWh, i odnotowała wzrost w porównaniu do kwietnia 2022 r. – wtedy było to 707,8 GWh. Dane wyraźnie wskazują, że Polacy coraz chętniej sięgają po OZE. Wraz z rozwojem fotowoltaiki w Polsce pojawia się coraz więcej pytań wśród prosumentów: jedno z nich to, jak dbać o panele. Eksperci podpowiadają.

Jak odpowiednio dbać o panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są montowane pod odpowiednim kątem nachylenia, co daje pewność, że będą się one samooczyszczać pod wpływem deszczu. Jednak podczas długich okresów suszy gromadzą się na nich kurz, ptasie odchody czy zanieczyszczenia powietrza. Ponadto, jeśli panele są zlokalizowane koło drzew – mogą się na nich zbierać liście czy pyłki. Panele słoneczne będą działać najskuteczniej, gdy ich widok na słońce nie jest zasłonięty przez gromadzący się brud i inne zanieczyszczenia. W jaki sposób samodzielnie czyścić panele?

 – Do mycia należy wykorzystywać tylko dedykowane środki. Na pewno nie wolno używać mydła czy octu – mówi Wiktor Dowgań z INERGIS. – Istnieją dwa sposoby czyszczenia paneli: ręczny lub za pomocą robota. Bez względu na to, w jaki sposób będziemy myć moduły, należy używać wyłącznie demineralizowanej lub zmiękczonej wody oraz specjalistycznych preparatów. Zły dobór środków chemicznych, na przykład korzystanie z mydła ściernego, może spowodować uszkodzenie lub niewystarczające doczyszczenie instalacji.

A z jakich narzędzi najlepiej skorzystać, by wyczyścić ogniwa? Na rynku dostępne są ręczne i kompaktowe, ale potężne systemy zdolne do wytworzenia do 6 litrów czystej wody na minutę, co zapewnia czyszczenie bez plam i zacieków w szerokim zakresie zastosowań. Zaletą tego zestawu jest to, iż niepotrzebna jest drabina czy inny podnośnik, by sięgnąć paneli i dokładnie jest wyczyścić.

Zastosowany w urządzeniu filtr jonowy przekształca wodę kranową w demineralizowaną. Sprzęty posiadają wysoką wydajność silnika, przegub, który umożliwia łatwą zmianę kierunków szczotki, osłonę o szerokim koncie rozprysków i podwójny napęd szczotki. Szacunkowy koszt takiego zestawu wynosi od 18 do 20 tysięcy złotych, zaś za komplet ze zbiornikiem zapłacimy 25 tysięcy złotych. Na rynku dostępne są również mniej wydajne produkty, których koszt szacuje się na ok. 12 tysięcy złotych. Mając na uwadze ceny zestawów, na pewno należy doliczyć także koszt wody. Umycie 1m² panelu solarnego pochłania ok. 1,5 – 2 litry wody demineralizowanej.

Jaki kij powinien mieć zestaw?

Jednym z kluczowych elementów zestawu do mycia paneli fotowoltaicznych jest kij. Do 9 metrów możemy używać takiego, wykonanego z aluminium, włókna szklanego, kompozytu oraz włókna węglowego. Efektywne mycie na wysokości powyżej 10 metrów wymaga, by kij charakteryzował się większą sztywnością i lekkością. W związku z tym powinien być zrobiony z włókna węglowego.

 – Optymalna długość kija powinna wynosić od 12 do 15 metrów – dodaje ekspert. – Te wykonane z włókna węglowego należą do najwyższej półki cenowej i zapłacimy za nie powyżej 2 tysięcy złotych. Dużo tańsze są modele z włókna szklanego i aluminiowe. Należy jednak pamiętać, że produkty optymalne cenowo nie zawsze idą w parze z jakością - tłumaczy Wiktor Dowgań z INERGIS.

Alternatywą dla zestawów do mycia ręcznego są dedykowane roboty.

Jak działają roboty do mycia paneli fotowoltaicznych?

Robot do czyszczenia paneli fotowoltaicznych może rozwiązać wiele problemów. Urządzenia są włączane zdalnie, co nie wymaga dodatkowej pracy od prosumenta. Roboty oferują największą na rynku wydajność czyszczenia zarówno na mokro, jak i na sucho. Ich producenci zadbali nie tylko o dużą funkcjonalność, ale zastosowali też dwa różne rodzaje włókien, co dodatkowo ułatwia czyszczenie paneli i nie pozostawia śladów. Co ważne, do obsługi robota wystarczy jedna osoba – podobnie, jak do jego transportu, jak i montażu. Rozwiązanie jest bardzo wygodne, jednak kosztochłonne. Szacunkowa cena robota wynosi od 22 do 35 tysięcy euro, a do sprzętu należy dokupić demineralizator o wartości 5 tysięcy euro.

Jak jeszcze dbać o panele? Eksperci radzą, by samodzielnie dokonywać regularnych przeglądów – czy ogniwa nie posiadają uszkodzeń i pęknięć, a także czy nie powstały na nich gniazda ptaków lub gryzoni. Tylko regularne przeglądy i dbałość o jakość paneli pomogą maksymalnie obniżyć rachunki za prąd.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Finanse

Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne

Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.