Jak prawidłowo lakierować parkiet?
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace związane z parkietem, trzeba ocenić stan podłogi. Może okazać się, że w niektórych przypadkach samo lakierowanie nie wystarczy i konieczne jest cyklinowanie. Jeśli jednak podłoga tego nie wymaga, można przystąpić do prac związanych z lakierowaniem. Na początek należy przygotować potrzebne produkty i narzędzia, a ściany przy podłodze zabezpieczyć taśmą malarską, by uniknąć niepożądanych zabrudzeń. Powierzchnia przeznaczona do powinna być czysta, gładka, przeszlifowana stosownym papierem ściernym, a następnie dokładnie oczyszczona z pyłu i umyta. Stare powłoki należy usunąć poprzez wykonanie szlifowania do surowego drewna. Zawsze warto też zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie stosowanego produktu. Trzeba też pamiętać, by wybrany preparat przed malowaniem dobrze wymieszać i powtarzać tę czynność w trakcie prac.
Nakładanie produktu planujemy w taki sposób, aby poruszać się w kierunku wyjścia. W pierwszej kolejności trzeba polakierować zdemontowane listwy przypodłogowe. Malowanie samej podłogi najlepiej zaś zacząć od wykonania odcięć w narożach używając do tego pędzla. Kolejny krok do już aplikacja pierwszej warstwy preparatu. W przypadku Lakieru Parkiet Expres marki Drewnochron najlepiej sprawdzi się wałek z krótkim, maksymalnie 8-milimetrowym włosiem. Po około 4 do 8 godzin, gdy pierwsza warstwa całkowicie wyschnie, pora na międzywarstwowy szlif. W tym celu przyda się papier ścierny o gradacji 150-180. Po wykonaniu szlifowania podłogę należy odkurzyć, by usunąć pył, a potem umyć. Następnie nakładamy drugą warstwę lakieru, powtarzając wcześniejsze czynności. Polakierowany parkiet należy na koniec pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Po około 3-4 dniach jest gotowy do użytkowania. Pomalowana lakierem drewniana podłoga zyska wyższą odporność na zarysowania, a także na plamy i działanie wody ze środkami myjącymi, dzięki czemu zachowa dobrą kondycję na dłuższy czas.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.