Jak skrócić czas sprzątania w kuchni?

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Kuchnia musi się mierzyć z ciągłą eksploatacją, w wyniku której nie zawsze prezentuje się schludnie. Sprzątanie bywa uciążliwe, na szczęście jednak istnieją rozwiązania, które pomagają w zachowaniu ładu i estetyki wnętrza.
Dobrze zaprojektowana zabudowa meblowa nie tylko odpowiada na potrzeby domowników, jest praktyczna i funkcjonalna w codziennym użytkowaniu, ale sprawnie i bez wysiłku możemy ją uporządkować. Nikt nie lubi spędzać godzin na usuwaniu uporczywych śladów palców z powierzchni frontów mebli ani dylematów: „gdzie mam to schować?”. Aby zredukować kuchenny chaos zacznijmy od schowania tego wszystkiego, co nie musi pozostawać na widoku.
Nie trać czasu na szukanie miejsca
To proste zadanie, pod warunkiem, że mamy na to miejsce. Dlatego o utrzymanie porządku będzie nam łatwiej, jeżeli urządzając kuchnię zadbamy o strefę przechowywania i zorganizujemy ją w przejrzysty sposób. Oznacza to, że nie tylko potrzebujemy wystarczającą ilość miejsca, ale wszystko warto posegregować i rozsądnie rozmieścić. Łatwiej wówczas o samodyscyplinę i odkładanie przedmiotów na miejsce. W takiej kuchni nie tylko wygodniej się pracuje, ale szybciej ją uprzątniemy i ten porządek uda się skuteczniej wyegzekwować.
- Naczynia kuchenne, sztućce i garnki, podobnie jak zapasy spożywcze, możemy pogrupować, a następnie wygodnie schować w szufladach. Nie wybierajmy ich jednak przypadkowo, ponieważ szuflady mogą mieć różną wysokość, w zależności od przeznaczenia – podpowiada Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki meblowej KAM. – Taki podział szuflad optymalizuje wykorzystanie przestrzeni dostępnej w meblach, ale również ułatwia jej zorganizowanie. Sztućce i akcesoria zawsze będą pod ręką w niskiej szufladzie. Te wyższe możemy przeznaczyć na artykuły spożywcze w mniejszych opakowaniach lub drobny sprzęt kuchenny. Do szuflad wysokich bez problemu zmieścimy garnki i patelnie. Możemy je również zagospodarować na podręczny magazyn na zapasy, jak kartony z sokiem czy butelki oleju. Przyporządkowanie konkretnych przedmiotów i produktów do określonych szuflad, zapewni każdemu z nich stałe miejsce, a nam ułatwi sprzątanie.
Zapewniając stałe miejsce do przechowywania unikniemy również odkładania na blat „na chwilę” kuchennych akcesoriów lub przyniesionych zakupów spożywczych, co niepotrzebnie potęguje wrażenie chaosu. Od razu możemy je odłożyć do przeznaczonej dla nich szuflady, na półkę w szafce czy w wysuwanym systemie cargo w szafce wysokiej. Ukryte za frontem nie będą zabierała miejsce na blacie, ani przyczyniały się do bałaganu.
Nie zostawiaj odcisków
Fronty to najbardziej wyeksponowany element zabudowy meblowej. Nieestetyczne ślady palców będą bardzo widoczne na ich powierzchni, zwłaszcza w przypadku szafek wiszących, które znajdują się na wysokości wzroku. Takie obawy mogą pojawić się przy wyborze modnych lakierów matowych. Problem ten będzie szczególnie uciążliwy dla posiadaczy mebli z frontami bez uchwytów. W przypadku rozwiązań typu push to open otwarcie szafki wymaga naciśnięcia dłonią na front mebla, trudno więc nie pozostawić na nim odcisków. Dlatego fronty w ultra matowym wykończeniu można obecnie zabezpieczyć specjalną powłoką antifingerprint, co pozwala skutecznie ograniczyć ten niepożądany efekt. Warto więc sprawdzić, czy taką opcję zapewni nam producent czy dostawca mebli.
Jeszcze bardziej skuteczną formą ochrony frontów bez uchwytów, dzięki której nie będziemy musieli na co dzień walczyć ze śladami palców, jest zmiana sposobu ich otwierania. Zamiast naciskać dłonią na front, możemy otworzyć go podchwytem – wsuwamy palce od spodu i delikatnie popychamy od wewnątrz. Takie rozwiązanie w najmniejszym stopniu nie wpływa na komfort użytkowania mebla, a pozwala bardzo skutecznie ograniczyć pozostawianie śladów palców na widocznych powierzchniach mebli.
- Pomyśleliśmy o codziennym użytkowaniu szafek górnej zabudowy z frontami ultra matowymi, aksamitnymi w dotyku i wysoką odpornością na zarysowania, tak aby zminimalizować zabrudzenia w postaci odcisków palców. Niewielka zmiana w korpusie szafki pozwoliła ukryć za frontem wolną przestrzeń, która wystarczy, aby wsunąć palce i wygodnie otworzyć go od wewnątrz. Jeżeli nie musimy dotykać widocznej powierzchni mebli, pozostaje ona wolna od naszych odcisków – wyjaśnia projektantka.
W staraniach o estetykę w kuchni pomocne będą fronty laminowane, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Dostępne w szerokiej gamie wzorów i struktur – np. wiernie odwzorowujących rysunek drewna, mogą być atrakcyjnym dodatkiem do frontów lakierowanych. Odciski palców nie będą się tak mocno odznaczały na ich powierzchni, a ich usunięcie nie przysporzy nam wysiłku i nie zajmie dużo czasu.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Marcelina Zawadzka: Kiedyś sama decydowałam o swoim życiu i nie byłam od nikogo zależna. Teraz już przy opiece nad synkiem jestem zdana na pomoc innych
Prezenterka przyznaje, że bycie mamą to ciągłe wykraczanie poza swoją strefę komfortu, bo od momentu narodzin dziecka jest się całkowicie odpowiedzialnym za tę małą istotę i trzeba ustawić wszystko pod jej potrzeby. Każdego dnia macierzyństwo uczy ją pokory i pokazuje, że nie na wszystko ma wpływ i nie wszystkiemu jest w stanie zapobiec. Często nie pozostaje nic innego, jak przyjąć trudne doświadczenia i wyciągnąć z nich odpowiednią lekcję. Marcelina Zawadzka zdradza, że jej dziewięciomiesięczny syn już stawia pierwsze kroki i jest niezwykle ciekawy świata. Czasami towarzyszy jej także w pracy.
Prawo
Liczba związków nieformalnych w Polsce przekracza pół miliona. W Sejmie trwają prace nad przepisami dla nich

Temat związków partnerskich ponownie znalazł się w centrum debaty publicznej i politycznej w Polsce. W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o związkach partnerskich. Choć poparcie społeczne dla prawnego uznania relacji niemałżeńskich – zarówno jednopłciowych, jak i heteroseksualnych – pozostaje wysokie, wciąż kwestia ta czeka na rozstrzygnięcie.
Podróże
Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić

Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.