Komunikaty PR

Jak uniknąć mostków termicznych?

2021-05-27  |  12:03
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

To prowokacyjne pytanie. Eksperci tylko machną ręką: w stu procentach nie jest to możliwe. W każdym domu będą miejsca, które będą przepuszczać więcej ciepła na zewnątrz. Stawką jest jednak, o ile więcej. A na to mamy wpływ i warto tu właśnie dołożyć wszelkich starań.

Na logikę: im większa powierzchnia nieprzerwanej niczym izolacji termicznej, tym jest ona bardziej szczelna. Jednak dom to bryła, nawet w najprostszej, minimalistycznej formie są miejsca łączeń kondygnacji i ścian. Zazwyczaj też w każdej ścianie są otwory, to znaczy okna i drzwi. – Reguła jest prosta: im bardziej skomplikowany jest projekt domu, tym ryzyko wystąpienia mostków termicznych jest większe – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Trzeba sobie uświadomić, że mostkiem termicznym nie jest np. samo okno czy drzwi, tym bardziej, że przepisy budowlane (zaostrzone od początku 2021 r.) określają ich parametry, jeśli chodzi o energooszczędność. Czyli to w jakim stopniu okna i drzwi muszą zatrzymywać ciepło wewnątrz domu. Im więcej zatrzymują ciepła, tym mniej energii potrzeba do ogrzania domu. Miejscem ryzykownym, tym, przez które ucieczka ciepła może być niekontrolowana, jest miejsce łączenia np. okna ze ścianą. W tym właśnie miejscu izolacja cieplna również zostanie przerwana.

Zatem najbardziej typowe miejsce, w których jest ryzyko powstania mostków termicznych, to:

1.       łączenie ściany zewnętrznej i dachu

2.       łączenie przy wnęce balkonowej lub loggi

3.       łączenie fundamentów z podłogą

4.       łączenie ścian piwnic z podłogą

5.       szczyt dachu skośnego, czyli kalenica

6.       wspomniane już miejsca montażu okien i drzwi

Dobry styropian w dobrych rękach

- Nie jesteśmy jednak bezradni wobec tych wymagających miejsc w domu. Kluczowych jest kilka elementów: po pierwsze wykonanie izolacji termicznej w takich miejscach zgodnie ze sztuką budowalną. Na przykład płyty styropianu muszą być odpowiednio ułożone względem ramy okna, łączenie nie może wypadać na tej samej linii, co krawędzie okna. Po drugie płyty styropianowe muszą być bardzo precyzyjnie połączone ze sobą. Po trzecie postawmy na wysoką jakość materiałów – mówi Dariusz Pruszkowski.

Tam, gdzie trzeba „manewrować” izolacją termiczną najlepiej sprawdzi się styropian pasywny, taki jak np. Passive Pro 33, produkowany przez Styropmin. Pasywny to znaczy taki, który ma lepsze właściwości zatrzymywania ciepła. Ten parametr określany jest przez współczynnik przewodzenia ciepła, inaczej lambdę. Im jest mniejszy (np. λ ≤ 0,033 do λ ≤ 0,030), tym styropian jest lepszym izolatorem. W praktyce zatem płyta styropianowa, której będziemy używać, będzie cieńsza. Łatwiej zatem będzie je dopasować i szczelnie łączyć.

Jakość wykonania prac to już kwestia odpowiedniego wyboru ekipy. Kierujmy się rekomendacjami osób, co do których w sprawach budowalnych mamy zaufanie. Sprawdzajmy referencje. I wreszcie interesujmy się postępami robót na budowie.

Zbyt duże ryzyko

Zaniechanie w sprawie zabezpieczenia potencjalnych mostów termicznych może nas sporo kosztować. Jeśli w nowym domu będzie „ciągnęło zimnem” przy oknie albo od ściany, odczujemy to zarówno, jeśli chodzi o komfort mieszkania, jak i wysokość rachunków za ogrzewanie. A to wcale nie koniec przykrych konsekwencji. Ściana, czy inna przegroda zewnętrzna, może wyziębić się tak bardzo, że zacznie się skraplać para wodna. Wtedy niewiele już nas dzieli od zawilgocenia ściany, a następnie pojawienia się niezdrowych dla mieszkańców pleśni i grzybów. Osuszanie i renowacja takich miejsc to znów kolejne wysokie koszty.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.