Jak woskować drewniane meble?
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Drewno to wszechstronny materiał, którego wyjątkowość możemy podkreślić poprzez pielęgnację odpowiednimi preparatami, dobierając je w zależności od oczekiwanego efektu końcowego. Do renowacji drewnianych mebli, w tym w szczególności stołów, świetnie sprawdzi się wosk, który oprócz zabezpieczenia woskowanej powierzchni wyjątkowo podkreśli jej naturalne piękno.
Domowe meble z racji ich codziennego użytkowania często narażone są na zabrudzenia i uszkodzenia. Aby drewniane powierzchnie ochronić przed tymi czynnikami, warto sięgnąć po wosk np. Tikkurila Helmi Furniture Wax, który wchłania się w drewno tworząc naturalną barierę odpychającą brud i wodę. Preparat w swoim składzie zawiera naturalny wosk, a jego dodatkowym atutem jest dostępność w szerokiej palecie kolorów.
Woskowanie krok po kroku
Aby wosk zapewnił drewnu należytą ochronę, najlepiej aplikować go, gdy temperatura otoczenia wynosi co najmniej 5°C, a wilgotność względna powietrza nie przekracza 80%. Przeznaczone do renowacji meble muszą być suche. Jeśli woskowaniu poddajemy surowe drewno, na początku trzeba je oczyścić z brudu i kurzu, zwilżyć lekko powierzchnię wodą i pozostawić do wyschnięcia. Ewentualne luźne włókna widoczne na powierzchni trzeba zeszlifować, po czym usunąć powstały pył. Drewno wcześniej malowane należy umyć środkiem czyszczącym zgodnie z zamieszczoną na nim instrukcją, dokładnie spłukać i poczekać aż wyschnie. Dotyczy to przede wszystkim tłustych plam. Następny krok to zeszlifowanie starej powłoki i oczyszczenie powierzchni z pyłu. Dopiero po wykonaniu tych czynności meble są gotowe do woskowania. Pozostałości po poprzednich środkach konserwujących, które nie zostaną usunięte, mogą sprawić, że w efekcie końcowym te miejsca będą bardziej błyszczące niż powoskowane elementy surowego drewna.
Przed nałożeniem produktu trzeba go dokładnie wymieszać i potem powtarzać tę czynność także w trakcie prac. Jeśli decydujemy się na kolorowy wosk, warto wypróbować go w niewidocznym miejscu, by sprawdzić, czy odcień jest odpowiedni. Jako że wosk jest bardzo płynny, do aplikacji najlepiej sprawdzi się pędzel lub gąbka. Jedną warstwę produktu nakładamy wzdłuż słojów drewna pamiętając, by nie używać więcej wosku niż drewno jest w stanie wchłonąć podczas jednej aplikacji. Jeśli nałoży się za dużo preparatu, powierzchnia będzie śliska. Aby uzyskać jednolity kolor, małe powierzchnie należy malować w jednej ciągłej aplikacji, a elementy mebli osobno. W razie potrzeby powierzchnię można czyścić środkiem czyszczącym po ok. 1 miesiącu od woskowania.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.