Jak wprowadzić kolor różowy do kuchni i z czym go łączy?
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Kuchnia z meblami w różowym kolorze zachwyca lekkim, świeżym wizerunkiem i „od progu” budzi pozytywne emocje. Lubisz ten kolor, ale masz jeszcze wątpliwości, czy zabudowa meblowa w nieoczywistym dla tego wnętrza wybarwieniu to dobry pomysł? Połączenie z prostym designem mebli sprawi, że nie można jej odmówić nie tylko szyku i efektowności, ale i klasy.
Kuchnia z zabudową meblową w różowym kolorze nie tylko przyciąga wzrok, ale może być urządzona ze smakiem i wyczuciem stylu. Nowoczesna architektura wnętrz polubiła ten piękny kolor, udowadniając z sukcesem, że róż nie jest zarezerwowany wyłącznie do romantycznej sypialni, damskiej łazienki czy pokoju dziecięcego. To wymarzony kolor do kuchni, który doskonale komponuje się ze stylem retro, ale i bardziej klasycznymi a nawet modernistycznymi kreacjami.
Przesyt kuchniami nasyconymi bielą i szarością, sprawił, że zachwyciliśmy się walorami estetycznymi ciemnych wybarwień, które cieszą się coraz większą popularnością w urządzaniu kuchni. Coraz przychylniej patrzymy również na subtelne pastele, znajdujące się na przeciwległym biegunie gamy kolorystycznej. Miejsce w kuchni znalazły różnorodne tonacje różu: od bardzo delikatnych, przez przygaszone w odcieniu pudrowym, aż po intensywne, przywodzące na myśl truskawkowy sorbet. Skąd pewność, że nie będzie to tylko chwilowe „zauroczenie”, a kuchnia oprócz tego, że będzie wyróżniać się efektownym kolorem, zachowa stylistyczną świeżość i szybko nam się nie opatrzy?
- Róż to kolor pełen radości i optymizmu, który ma ogromny potencjał dekoracyjny i dobrze prezentuje się na frontach mebli kuchennych – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa, zachęcając do odważnych wyborów podczas urządzania kuchni. – Ten kolor daje dużo możliwości, a efekt może zaskoczyć największych sceptyków, ponieważ będzie daleki od cukierkowej słodyczy, która budzi największe obawy. Możemy wykreować przyjemne dla oka wnętrze z zabudową meblową, która będzie odporna na przemijające trendy, zachowa styl i ponadczasowy urok.
Fronty meblowe w różowym kolorze są bardzo dekoracyjnym elementem, dlatego warto o wyczucie i umiar podczas urządzania kuchni. Dobrze jest zrównoważyć kolor prostą formą mebli i harmonijne skomponować z dekorami towarzyszącymi. To podstawa aranżacji gustownego wnętrza, które nie będzie wydawało się „przesłodzone” i przyprawiało o kolorowy zawrót głowy. Tonujący charakter będzie miało również matowe wybarwienie frontów, dlatego jeżeli zależy nam na bardziej klasycznym charakterze zabudowy, lepiej wybrać tę modną opcję zamiast wysokiego połysku.
Jak wprowadzić kolor różowy do kuchni? Można pozostać przy jednolitej zabudowie lub skomponować go z innymi dekorami. Najbezpieczniejszym połączeniem będą różne dekory drewna. Subtelnie podkreślą piękno koloru, przy okazji zrównoważą kompozycję i dodadzą aranżacji ciepła oraz naturalnego uroku.
Róż na frontach mebli dobrze współgra z bardziej klasycznymi kolorami: szarością i bielą. W takiej oprawie wygląda równie ciekawie, a zabudowa meblowa nabierze bardziej uniwersalnego charakteru. Dobrym tłem dla różu, zwłaszcza gdy chcemy wykreować eleganckie wnętrze z klasą, będą wysmakowane dekory naturalnych kamieni szlachetnych.
Róż to idealny wybór do pełnych blichtru kuchni w styl glamour. Atrakcyjność takiej zabudowy można podkreślić wzbogacającymi wizualnie dodatkami w kolorze złota, które nie tylko wyjątkowo dobrze komponuje się z tym kolorem, ale wprowadzi do różowej kuchni powiew luksusu i wyrafinowania.
Przy tak wyrazistych meblach, warto stonować wnętrze neutralnym kolorem ścian – delikatną bielą czy jasnym odcieniem szarości. Zasada ta dotyczy również pozostałych elementów wyposażenia: blatów kuchennych, dekorów na ścianie pomiędzy szafkami czy eksponowanych ozdób.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.