Jak zaaranżować wnętrze w stylu industrialnym?
Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Styl industrialny, znany także jako loftowy, wyróżnia się surowością materiałów oraz paletą barw inspirowaną przemysłowymi przestrzeniami. Kluczowe cechy tego nurtu to otwarte wnętrza i harmonijna kompozycja elementów dekoracyjnych takich jak kolory ścian, typy podłóg, dodatki i stolarka otworowa.
Geneza stylu loftowego sięga lat 50. XX wieku, kiedy to nowojorscy artyści zaczęli adaptować opuszczone fabryki na mieszkania. Styl ten narodził się w Stanach Zjednoczonych pod wpływem recesji gospodarczej, kiedy wiele przedsiębiorstw musiało ogłosić upadłość. Na przedmieściach Nowego Jorku znajdowały się opuszczone magazyny, hale fabryczne i warsztaty, które początkowo nielegalnie zasiedlali artyści, tworząc mieszkania zwane loftami. Współcześnie styl ten jest symbolem luksusu i prestiżu, a nowoczesne projekty często czerpią z niego inspiracje.
Inspiracje i wskazówki
Styl industrialny czerpie z surowości opuszczonych magazynów i fabryk. Cegła, beton, odkryte rury i otwarte przestrzenie to elementy, które definiują ten styl. Projektowanie wnętrza w stylu industrialnym powinno odzwierciedlać te cechy, tworząc przestrzeń otwartą i surową, ale jednocześnie przemyślaną i spójną.
- Aranżacje industrialne cechują się otwartością, co daje poczucie przestrzeni i swobody. Często tego rodzaju wnętrze dzielone jest na strefy - takie jak sypialnia czy część wypoczynkowa. W tym zadaniu doskonale sprawdzają się szklane konstrukcje stalowe. Przedzielając metraż, maksymalnie wykorzystują dostępne miejsce i sprawdzają się zarówno w przypadku mniejszych pomieszczeń, jak i okazałych przestrzeni – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.
Smukłe profile systemu Presto XS od AWILUX o szerokości czołowej zaledwie od 23 mm, współgrają z różnorodnym wykończeniem wnętrz, takim jak tynki strukturalne, dekoracyjny beton, cegły czy surowe drewno. Dodają pomieszczeniom niepowtarzalnego uroku i nowoczesnego wyrazu. Konstrukcje zapewniają dużą ilość naturalnego światła, co tworzy nie tylko estetyczną, ale także praktyczną przestrzeń sprzyjającą komfortowi i dobrej atmosferze we wnętrzu. Pozwala to na tworzenie nawet skomplikowanych projektów o niezwykle subtelnym i eleganckim wyglądzie, które gwarantują również odpowiednie doświetlenie wnętrz.
- Wnętrza w stylu industrialnym bazują na podstawowych kolorach, takich jak czerń i szarości, które są urozmaicane surowym drewnem czy cegłą. Profile Presto XS dostępne są w dowolnym kolorze z palety RAL, a listwy przyszybowe występują w różnych rozmiarach, co pozwala na ich dopasowanie do stylu oraz charakteru wnętrza. System oferuje również doskonale dopasowane akcesoria umożliwiające jego personalizację – dodaje ekspert AWILUX.
Fabryczne oświetlenie
W industrialnym wnętrzu ważne jest także oświetlenie, które może diametralnie wpłynąć na odbiór przestrzeni. Warto wybrać duże metalowe lampy sufitowe, które będą centralnym punktem oświetleniowym, jak również w mniejsze źródła światła, takie jak kinkiety i lampy podłogowe z surowym metalowym wykończeniem.
- Użycie żarówek o ciepłym świetle pozwoli na stworzenie przytulnej atmosfery, kontrastując z surowymi materiałami użytymi w aranżacji. Tego rodzaju oświetlenie nie tylko podkreśli industrialny charakter wnętrza, ale także zapewni komfort użytkowania i odpowiednie doświetlenie wszystkich stref pomieszczenia – mówi Rafał Buczek z AWILUX.
Charakterystyczne dodatki
Styl industrialny to przede wszystkim minimalizm i dodatki inspirowane przemysłowymi materiałami. Mimo, iż wnętrza są zazwyczaj pozbawione wymyślnych ozdób, niektóre elementy dodają im typowego charakteru. Idealnie sprawdzają się antyki i starocie, takie jak gramofon, maszyna do szycia, stara maszyna do pisania, a nawet rower na ścianie.
Łazienka i kuchnia w stylu industrialnym
W zakresie urządzania łazienek i kuchni również występują pewne reguły. W łazienkach szczególnie polecane jest stosowanie betonu architektonicznego lub płytek naśladujących beton i drewno. Czarna lub biała ceramika oraz drewniane elementy nadadzą ciepła, a małe żarówki wokół lustra lub oświetlenie punktowe będą idealnie współgrać z klimatem tego pomieszczenia. Z kolei w kuchni centralnym miejscem jest ogromna wyspa lub drewniany stół, nad którymi zawieszone będą lampy. Kuchnia powinna być maksymalnie funkcjonalna, wyposażona w blaty o dużej powierzchni, a sprzęty wykonane z metalu lub materiałów imitujących metal.
Styl industrialny to przede wszystkim minimalizm i dodatki inspirowane przemysłowymi materiałami, ale także przestrzeń dzielona na strefy. Duże konstrukcje stalowe, takie jak te od AWILUX, nie tylko doświetlają wnętrza, ale stanowią także luksusowy element dekoracyjny, na którym możemy oprzeć industrialną aranżację.
Dodatkowe informacje o firmie AWILUX:
AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.: dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.
Finaliści konkursu Young Design 2024 – teraz w DOMOTECE!
25-lecie sofy Indivi
Targi Nieruchomości w Galerii Jurajskiej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Anna Głogowska: Długo wstydziłam się stanąć na scenie teatralnej. Teraz zaczynam myśleć o sobie jako o aktorce
Tancerka przyznaje, że jakiś czas temu odkryła swoją nową pasję i z przyjemnością próbuje sił w aktorstwie. Postanowiła zamienić parkiet taneczny na teatralną scenę i jak podkreśla, czuje się teraz bardziej swobodnie i ma większe pole do popisu, bo nie musi się sztywno trzymać określonej choreografii, tylko bazuje na swojej kreatywności. Anna Głogowska nie ukrywa, że na początku nie miała odwagi stanąć ramię w ramię z zawodowymi aktorami, ale przekonała się, że też ma talent i sporo do zaoferowania.
Farmacja
Szybko rośnie liczba osób z ostrą infekcją układu oddechowego, w tym grypy. Szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października
Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia.
Żywienie
Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk: Na Filipinach spałyśmy z karaluchami i innymi robakami. Brakowało nam moskitiery na całe ciało
Chociaż podczas pełnej emocji wyprawy przez Filipiny do Tajwanu nie brakowało trudnych momentów, w których górę brało zmęczenie, to jednak mimo wszelkich niedogodności Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk starały się nie narzekać, tylko wyciągać z tej podróży to, co najlepsze. Uczestniczki „Azja Express” przyznają, że nie mogły się przekonać do miejscowego jedzenia, ale za to zachwyciła je aromatyczna kawa. W bagażu zabrakło miejsca na moskitierę, dlatego też z czasem przyzwyczaiły się także do spania w jednym pomieszczeniu z karaluchami.