Jak zabezpieczyć dom na wypadek burzy z piorunami? Te 3 rzeczy to podstawa!
Pogoda bywa nieprzewidywalna, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać w ciągu ostatnich lata. Wyjątkowo silne i niebezpieczne burze z piorunami zdarzają się coraz częściej – zwłaszcza w sezonie letnim. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla nas samych, ale także dla naszych domów. Uderzenie pioruna może doprowadzić do uszkodzenia sprzętów lub instalacji. Wyjaśniamy, jak ochronić dom przed burzą i jej negatywnymi skutkami.
Piorunochron – podstawowa ochrona przed burzą
Współczesne sprzęty RTV i AGD są wrażliwe na różnego rodzaju zakłócenia, w tym na przepięcia, czyli nagłe i krótkotrwałe skoki napięcia zasilającego. Zjawisko to może doprowadzić do uszkodzenia układów elektronicznych, a nawet zniszczenia całych urządzeń. Przepięcie w instalacji może mieć różne źródła. Może wywołać je wyładowanie atmosferyczne bezpośrednio w budynek, w instalację odgromową, element instalacji zewnętrznej (np. w monitoring), a nawet w obiekty sąsiednie. Chociaż nie da się w pełni zabezpieczyć przed wyładowaniami, to można złagodzić ich negatywne skutki.
Piorunochron, czyli zewnętrzna instalacja odgromowa, stanowi podstawową ochronę przed piorunami. Składa się z montowanych na dachu metalowych przewodów, które łączą się bezpośrednio z ziemią. Kabli nie należy instalować na własną rękę. Dla największego bezpieczeństwa warto skorzystać z usług doświadczonych fachowców. Aby mieć pewność, że instalacja działa poprawnie, raz na jakiś czas należy zrobić jej gruntowny przegląd.
W domu warto mieć natomiast ograniczniki przepięć. Są to specjalne urządzenia, których zadaniem jest ochrona sprzętów przed pożarem spowodowanym uderzeniem pioruna. Nie zaszkodzi także zainwestowanie w listwy antyprzepięciowe. Listwa to rodzaj przedłużacza wyposażonego w mechanizm zabezpieczający podłączone urządzenia przed szkodliwymi dla nich skokami napięcia.
Odłącz urządzenia elektryczne i zabezpiecz się na wypadek awarii prądu
Pamiętajmy, że w czasie burzy nie powinno się korzystać ze sprzętów elektrycznych – zwłaszcza tych, które są podpięte do gniazdka. Jeśli nie mamy zainstalowanej ochrony przepięciowej, podczas burzy należy odłączyć z kontaktów wszystkie urządzenia elektryczne. Nie zapomnijmy o kablach sygnałowych z telewizora i routerze.
Gwałtowne burze często powodują przerwy w dostawach prądu. Przyczyną awarii zwykle są uszkodzenia linii elektroenergetycznych i stacji transformatorowych przez pioruny i porywisty wiatr. Czasem dochodzi też do zerwania linii przez powalone drzewa. Brak prądu – nawet chwilowy – może powodować wiele problemów, dlatego zawczasu warto zabezpieczyć się na taką ewentualność. Rozwiązaniem jest zakup przenośnej stacji zasilania, która może stanowić zastępcze źródło prądu w czasie awarii.
Przenośna stacja zasilania to specjalne urządzenie, które łączy cechy zasilacza awaryjnego i powerbanku. Stacja może stanowić źródło awaryjnego zasilania EPS w momencie przerwy w dostawie energii elektrycznej. Doskonale sprawdzi się także podczas campingów, imprez plenerowych, prac w ogrodzie czy innych aktywności na zewnątrz.
– Stacja zasilania DELTA 2 Max o pojemność 2048 Wh doskonale nadaje się do domowego zasilania awaryjnego. Może przez wiele godzin dostarczać energii urządzeniom – wyjaśnia Piotr Kuźniarski, przedstawiciel firmy EcoFlow. – Stacja może zasilać niemal wszystkie sprzęty wykorzystywane na co dzień. Wszystko dzięki technologii X-Boost, która pozwala zwiększyć moc wyjściową urządzenia do 3400 W.
Co ciekawe, podłączając do DELTY 2 Max dwa dodatkowe akumulatory, można rozszerzyć pojemność urządzenia do nawet 6144 Wh i w ten sposób w pełnie zabezpieczyć się na wypadek awarii prądu. – Inwestycja w przenośną stację zasilania to inwestycja w bezpieczeństwo – podkreśla Piotr Kuźniarski.
Pomyśl o ubezpieczeniu
Szkody powstałe w wyniku uderzenia pioruna mogą narazić właścicieli domów na potężne koszty. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie, które gwarantuje wypłatę odszkodowania za powstałe w ten sposób zniszczenia.
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje klientom polisy od następstw intensywnych burz i wiatrów. Takie ubezpieczenia nie uwzględniają jednak wszystkich zniszczeń, jakie może spowodować wyładowanie atmosferyczne. Zwykle ochroną objęte są te uszkodzenia, które pozostawiają ślad na mieniu. Ubezpieczenie od uderzenia piorunem nie uwzględnia przepięć, które prowadzają do uszkodzeń instalacji elektrycznej, sprzętów, a nawet wybuchu pożaru. Przed wyborem polisy należy dokładnie przeczytać umowę, by poznać pełen zakres ubezpieczenia.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.