Komunikaty PR

Jak zabezpieczyć dom na wypadek burzy z piorunami? Te 3 rzeczy to podstawa!

2023-08-17  |  01:00
Biuro prasowe

Pogoda bywa nieprzewidywalna, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać w ciągu ostatnich lata. Wyjątkowo silne i niebezpieczne burze z piorunami zdarzają się coraz częściej – zwłaszcza w sezonie letnim. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla nas samych, ale także dla naszych domów. Uderzenie pioruna może doprowadzić do uszkodzenia sprzętów lub instalacji. Wyjaśniamy, jak ochronić dom przed burzą i jej negatywnymi skutkami.

 

Piorunochron – podstawowa ochrona przed burzą

 

Współczesne sprzęty RTV i AGD są wrażliwe na różnego rodzaju zakłócenia, w tym na przepięcia, czyli nagłe i krótkotrwałe skoki napięcia zasilającego. Zjawisko to może doprowadzić do uszkodzenia układów elektronicznych, a nawet zniszczenia całych urządzeń. Przepięcie w instalacji może mieć różne źródła. Może wywołać je wyładowanie atmosferyczne bezpośrednio w budynek, w instalację odgromową, element instalacji zewnętrznej (np. w monitoring), a nawet w obiekty sąsiednie. Chociaż nie da się w pełni zabezpieczyć przed wyładowaniami, to można złagodzić ich negatywne skutki.

 

Piorunochron, czyli zewnętrzna instalacja odgromowa, stanowi podstawową ochronę przed piorunami. Składa się z montowanych na dachu metalowych przewodów, które łączą się bezpośrednio z ziemią. Kabli nie należy instalować na własną rękę. Dla największego bezpieczeństwa warto skorzystać z usług doświadczonych fachowców. Aby mieć pewność, że instalacja działa poprawnie, raz na jakiś czas należy zrobić jej gruntowny przegląd.

 

W domu warto mieć natomiast ograniczniki przepięć. Są to specjalne urządzenia, których zadaniem jest ochrona sprzętów przed pożarem spowodowanym uderzeniem pioruna. Nie zaszkodzi także zainwestowanie w listwy antyprzepięciowe. Listwa to rodzaj przedłużacza wyposażonego w mechanizm zabezpieczający podłączone urządzenia przed szkodliwymi dla nich skokami napięcia.

 

Odłącz urządzenia elektryczne i zabezpiecz się na wypadek awarii prądu

 

Pamiętajmy, że w czasie burzy nie powinno się korzystać ze sprzętów elektrycznych – zwłaszcza tych, które są podpięte do gniazdka. Jeśli nie mamy zainstalowanej ochrony przepięciowej, podczas burzy należy odłączyć z kontaktów wszystkie urządzenia elektryczne. Nie zapomnijmy o kablach sygnałowych z telewizora i routerze.

 

Gwałtowne burze często powodują przerwy w dostawach prądu. Przyczyną awarii zwykle są uszkodzenia linii elektroenergetycznych i stacji transformatorowych przez pioruny i porywisty wiatr. Czasem dochodzi też do zerwania linii przez powalone drzewa. Brak prądu – nawet chwilowy – może powodować wiele problemów, dlatego zawczasu warto zabezpieczyć się na taką ewentualność. Rozwiązaniem jest zakup przenośnej stacji zasilania, która może stanowić zastępcze źródło prądu w czasie awarii.

 

Przenośna stacja zasilania to specjalne urządzenie, które łączy cechy zasilacza awaryjnego i powerbanku. Stacja może stanowić źródło awaryjnego zasilania EPS w momencie przerwy w dostawie energii elektrycznej. Doskonale sprawdzi się także podczas campingów, imprez plenerowych, prac w ogrodzie czy innych aktywności na zewnątrz.

 

– Stacja zasilania DELTA 2 Max o pojemność 2048 Wh doskonale nadaje się do domowego zasilania awaryjnego. Może przez wiele godzin dostarczać energii urządzeniom – wyjaśnia Piotr Kuźniarski, przedstawiciel firmy EcoFlow. – Stacja może zasilać niemal wszystkie sprzęty wykorzystywane na co dzień. Wszystko dzięki technologii X-Boost, która pozwala zwiększyć moc wyjściową urządzenia do 3400 W.

 

Co ciekawe, podłączając do DELTY 2 Max dwa dodatkowe akumulatory, można rozszerzyć pojemność urządzenia do nawet 6144 Wh i w ten sposób w pełnie zabezpieczyć się na wypadek awarii prądu. – Inwestycja w przenośną stację zasilania to inwestycja w bezpieczeństwo – podkreśla Piotr Kuźniarski.

 

Pomyśl o ubezpieczeniu

 

Szkody powstałe w wyniku uderzenia pioruna mogą narazić właścicieli domów na potężne koszty. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie, które gwarantuje wypłatę odszkodowania za powstałe w ten sposób zniszczenia.

 

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje klientom polisy od następstw intensywnych burz i wiatrów. Takie ubezpieczenia nie uwzględniają jednak wszystkich zniszczeń, jakie może spowodować wyładowanie atmosferyczne. Zwykle ochroną objęte są te uszkodzenia, które pozostawiają ślad na mieniu. Ubezpieczenie od uderzenia piorunem nie uwzględnia przepięć, które prowadzają do uszkodzeń instalacji elektrycznej, sprzętów, a nawet wybuchu pożaru. Przed wyborem polisy należy dokładnie przeczytać umowę, by poznać pełen zakres ubezpieczenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wyznania miłosne w architekturze Biuro prasowe
2024-07-01 | 08:00

Wyznania miłosne w architekturze

W świecie architektury, za fasadami monumentalnych budowli, kryją się niezwykłe historie miłości, pasji i zawiści. Jedną z nich jest życie ikonicznej Eileen Gray - kobiety bez formalnego
Dom Delektuj się latem z Fiskars
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie
Dom LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT
2024-06-26 | 16:10

LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT

Duńska marka meblowa BoConcept zaprasza na jedno z największych wydarzeń promocyjnych tego roku - Letnią Wyprzedaż. W dniach 15 czerwca – 31 lipca 2024 roku, znaczną część kolekcji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.