Jesienny Jarmark Produktów Regionalnych w Blue City
Na dworze coraz chłodniej, więc chętnie szukamy wyrazistych, rozgrzewających potraw
i napojów. Dostępne na wrześniowym jarmarku smakołyki trafią w gusta wszystkich smakoszy i będzie można z nich przyrządzić i sycący posiłek, i wykwintną kolację dla rodziny oraz gości. Zadba o to 15 lokalnych wystawców, którzy zaproszą do swoich stoisk od środy 18 września do soboty 21 września. Tradycyjnie będą czekać na poziomie -1 przy fontannie.
W nadchodzącej edycji kupicie pachnące podlaskie wędliny i wędzone ryby. Nie zabraknie wiejskich serów z Korycina i oscypków z Kościeliska. Podniebienia zachwycą regionalne kartacze czy pajdy chleba z wiejskim smalcem. Oczywiście znajdzie się też coś na deser – zapraszamy po ciasta i pączki, a także suszone owoce. Na jesienne przeziębienia i brak nastroju czekają pachnące słońcem miody. A miłośnicy kuchni z różnych stron świata będą mogli zaopatrzyć się w ogniste węgierskie salami i paprykarze oraz produkty z Azerbejdżanu. Do tego wszystkiego nie zabraknie selekcji francuskich win. Zapewniamy, że po zakupach, nadchodząca jesień stanie się niestraszna.
Zapraszamy!
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.