Komunikaty PR

Kuchnia dla seniorów

2024-02-27  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Wraz z postępującym wiekiem, pojawiają się u nas różnego rodzaju ograniczenia, które zaczynają wpływać na dotychczasową codzienność. Z tego względu istotne jest, aby tak ważną przestrzeń, jaką jest kuchnia, dostosować do potrzeb seniorów i zapewnić im wygodę oraz samodzielność w jej użytkowaniu. O czym zatem powinniśmy pamiętać?

Funkcjonalność pomagająca w codzienności

Funkcjonalność mebli kuchennych odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa seniorom podczas codziennych czynności kuchennych. Z uwagi na potencjalne trudności w poruszaniu się oraz użytkowaniu przedmiotów, należy zwrócić szczególną uwagę na organizację przestrzeni.

- Wysokie szafki mogą być problematyczne dla osób starszych, dlatego warto postawić na niższą zabudowę oraz szuflady, które ułatwią dostęp do niezbędnych przedmiotów. Dodatkowo, bardziej ergonomiczne rozmieszczenie szafek i blatów roboczych pozwoli na wygodne korzystanie z kuchni – mówi Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.

Miejmy także na uwadze odpowiedni układ kuchni. Ten w kształcie litery L lub U umożliwi efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, zapewniając jednocześnie łatwy dostęp do potrzebnych sprzętów i produktów.

- W przypadku osób z ograniczoną mobilnością, takich jak seniorzy korzystający z wózków inwalidzkich lub kul, należy zadbać o odpowiednio szerokie przejścia oraz swobodną przestrzeń do manewrowania. To zapewni im nie tylko wygodę, ale także poczucie niezależności podczas codziennych czynności kuchennych – wyjaśnia ekspert marki DYNACOOK.

Ważny aspekt oświetlenia

Przyjazna seniorom kuchnia powinna mieć również odpowiednie oświetlenie, zapewniające wygodną pracę oraz korzystanie z przestrzeni. Oprócz głównego światła o dobrym natężeniu od 300 do 500 lumenów, warto również zadbać o jego punktowe źródła, które będą umiejscowione nad blatami roboczymi oraz w ważnych strefach, takich jak zlew czy płyta kuchenna. Dzięki temu seniorzy będą dokładniej widzieć i wykonywać codzienne czynności kuchenne, minimalizując ryzyko potencjalnych wypadków związanych z niedostatecznym oświetleniem.

- Oświetlenie nad blatem roboczym umożliwi precyzyjne przygotowywanie posiłków oraz dokładne odmierzanie składników, co przekłada się na jakość i bezpieczeństwo gotowanych potraw. Dodatkowo, dobrze oświetlone miejsce pracy w kuchni pozwala seniorom uniknąć drobnych urazów spowodowanych niewłaściwym manipulowaniem nożami czy innymi ostrymi narzędziami. Z kolei punktowe źródła światła nad zlewem oraz płytą kuchenną są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności związanych z gotowaniem i sprzątaniem – dodaje Stanisław Szyling.

Sprzęt kuchenny dla seniorów

Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniego sprzętu kuchennego. Warto postawić na urządzenia proste w obsłudze, które nie wymagają zaawansowanej umiejętności użytkowania. Przykładem tego będą ceramiczne płyty gazowe. Dzięki intuicyjnemu sterowaniu i zaawansowanym systemom bezpieczeństwa, zapewniają one nie tylko łatwość użytkowania, ale także pełne bezpieczeństwo podczas gotowania.

- Przy wyborze sprzętu kuchennego warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby seniorów oraz dostosować go do ich preferencji kulinarnych. Osoby starsze, często przyzwyczajone do korzystania z gazu, docenią wymianę kuchenki płomieniowej na nowoczesną i łatwą w obsłudze płytę gazową w technologii „gaz pod szkłem”. Są one nie tylko estetyczne, ale także bardzo wygodne w obsłudze i bezpieczne – mówi Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.

Bezpieczny senior w bezpiecznej kuchni

Szereg opatentowanych systemów bezpieczeństwa sprawia, że nie ma mowy o przypadkowym uruchomieniu płyty.

- Tryb pracy również sprawia, że nie musimy obawiać się przypalenia potraw lub garnków, ponieważ płyta sama wyłącza się po dłuższej pracy. Osoby starsze, mające gorszą pamięć, nie muszą obawiać się spalonych dań czy pożaru. Brak otwartego płomienia sprawia, że użytkowanie z płyty jest wyjątkowo bezpieczne. Gaz spalany jest pod ceramiczną powierzchnią płyty, zatem nie ma też opcji na przypadkowe zaprószenie ognia, który łatwo może wymknąć się spod kontroli starszej osobie – dodaje ekspert DYNACOOK.

Zapewnienie odpowiednio dostosowanej kuchni dla seniorów to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i autonomii. Wykorzystując odpowiednie rozwiązania projektowe i wysokiej jakości sprzęt kuchenny, możemy stworzyć przestrzeń, która nie tylko ułatwi codzienne czynności, ale także sprawi, że gotowanie stanie się przyjemnością niezależnie od wieku. Dlatego warto zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie funkcjonalny, estetyczny i dostosowany do potrzeb seniorów, umożliwiając im aktywne i bezpieczne życie w domu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Niespieszna codzienność i ponadczasowe piękno Biuro prasowe
2024-04-12 | 15:10

Niespieszna codzienność i ponadczasowe piękno

Północne słońce, mozaika kolorów i ponadczasowe piękno skryte pod płaszczem niespiesznej codzienności. Neapol to miejsce, które niezmiennie zachwyca i inspiruje. Tym
Dom Elegancka kuchnia w kamperze
2024-04-12 | 12:00

Elegancka kuchnia w kamperze

Choć kamper zastępuje nam w podróży cały dom - i jednocześnie potrafi być równie komfortowy, jest to jednak mała przestrzeń, która wymaga właściwego
Dom Jak zabudować stelaż podtynkowy WC?
2024-04-12 | 12:00

Jak zabudować stelaż podtynkowy WC?

Zabudowa stelaża podtynkowego to ostatnio najchętniej wybierane rozwiązanie dla nowoczesnych toalet. Ukryte elementy instalacji i niewidoczne rury pomogą nam otrzymać elegancką aranżację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Handel

Kakao podrożało w ekspresowym tempie. Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao na światowe rynki. Przekłada się to na wielkość i jakość zbiorów, a przy tym trudno oczekiwać zmiany trendu w krótkim terminie. W konsekwencji rosną ceny produktów czekoladowych na rynku detalicznym.

Problemy społeczne

Doświadczenie gnębienia w dzieciństwie rzutuje na zdrowie w całym życiu. Naukowcy alarmują, że osoby gnębione mogą żyć krócej

Doświadczenia znęcania się w dzieciństwie pogarszają dobrostan psychiczny i rzutują na całe dorosłe życie – wykazali brytyjscy naukowcy na podstawie trwającej 60 lat analizy. Mogą mieć wpływ również na funkcjonowanie na rynku pracy, a nawet zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Naukowcy podkreślają, że należy się skupić na tym, by zapobiegać zjawisku gnębienia dzieci, które okazuje się być wciąż niepokojąco powszechne. Przemocy chociaż raz w swoim życiu doświadczyło niemal 80 proc. polskich dzieci, a jedna czwarta jest zaniedbywana emocjonalnie.