Loftowe wnętrze na krakowskiej dzielnicy Krowodrza
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Neutralna paleta kolorów, wysokie sufity, otwarta przestrzeń i sypialnia na stalowej antresoli, a do tego grzejniki w stylu vintage. Tak prezentuje się 55-metrowe mieszkanie zlokalizowane w starym lofcie na krakowskiej dzielnicy Krowodrza. Architekt Magdalena Załoga z pracowni Lokal Studio inspirowała się charakterystycznymi dla tej okolicy stalowymi konstrukcjami. Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem i został doceniony w konkursie VASCO Integracja.
Aranżacja mieszkania dla młodego, energicznego studenta wymagała niekonwencjonalnego podejścia. Tym bardziej, że lokal położony w starym lofcie o ponad 4-metrowej wysokości, musiał stać się w pełni funkcjonalnym wnętrzem z wydzieloną strefą do nauki i wypoczynku. Architekt Magdalena Załoga podeszła do tematu odważnie, proponując inwestorowi koncepcję inspirowaną lokalizacją oraz historią budynku.
Odpowiednio wydzielona przestrzeń
Jedynym osobnym pomieszczeniem w tym nietuzinkowym mieszkaniu jest łazienka. W pozostałej, otwartej części ulokowano salon połączony z aneksem kuchennym oraz sypialnię. Niestandardowa wysokość pomieszczenia pozwoliła na wydzielenie strefy prywatnej na stalowej antresoli. Swoje miejsce znalazło tam drewniane łóżko, półki na książki oraz biurko.
Loftowy charakter wnętrza podkreśla surowy, betonowy sufit, a także oszczędna kolorystyka. Dominującą, czarno-białą paletę przełamuje pastelowozielona lodówka SMEG oraz akcenty naturalnego drewna.
Dekoracje i dodatki w stylu retro
Industrialna stylistyka kładzie nacisk na funkcjonalność, szczególnie w przypadku niewielkich mieszkań. Tej zasady trzymała się również arch. Magdalena Załoga, ograniczając do minimum wszelkie dodatki. Dekoracyjną rolę przejęły takie elementy wystroju, jak stylizowane oprawy oświetleniowe oraz widoczne elementy instalacji elektrycznej.
Niewątpliwą ozdobę wnętrza stanowią także żeberkowe grzejniki firmy VASCO Group. Wykonane ze stali pokrytej bezbarwnym lakierem pięknie dopełniają charakter mieszkania. Forma i proporcje stylizowanego na retro modelu Vintage 50 doskonale współgrają z czarną konstrukcją regałów i antresoli, a także z innymi elementami wykończeniowymi.
Biel, czerń i metal
Grzejnik Vintage 50 odnajdziemy też w łazience, konsekwentnie utrzymanej w surowej stylistyce. Białe kafelki, motyw szachownicy na podłodze oraz wyraziste, czarne dodatki w postaci szafki pod umywalkę, armatury i grzejnika tworzą spójną koncepcję, harmonizującą z industrialnym stylem mieszkania.
Projekt Magdaleny Załogi zdobył pierwszą nagrodę w kategorii realizacja 11. edycji konkursu VASCO Integracja. Celem konkursu jest wybór i promocja najlepszych projektów wnętrz, w których zostały zastosowane grzejniki dekoracyjne VASCO. Choć od realizacji krakowskiego loftu minęło kilka lat, surowa industrialna estetyka wzbogacona elementami retro nie straciła nic ze swojej siły – wciąż pozostaje aktualna i pełna wyrazu.
Projektanci: Magdalena Załoga
Powierzchnia mieszkania: 55 m2
Zdjęcia: Ayuko Studio
Więcej informacji na stronie: http://www.vascoart.pl/konkurs/#post-12884
Profil Instagram: https://www.instagram.com/vascoart.pl/
O pracowni:
Pracownia projektowa Lokal Studio powstała w 2012 roku i skupia wokół siebie architektów oraz projektantów, dla których projektowanie i aranżacja wnętrz to coś więcej niż tylko praca. https://www.lokalstudio.pl/about
Magdalena Załoga – mgr inż. arch., dyplom Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.