Komunikaty PR

Luksus na odległość – nietypowa realizacja MIKOŁAJSKAstudio

2020-11-10  |  11:10
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Choć od ukończenia realizacji minęło już kilka lat, projekt apartamentu w monachijskim wieżowcu Friends Tower głęboko zapadł w pamięć Krystyny i Idy Mikołajskich. To był prawdziwy sprawdzian możliwości ich pracowni. One w Krakowie, apartament, który miały zaprojektować i zrealizować „pod klucz” – w Monachium, a inwestor… w Dubaju.

Architektki nigdy nie poznały swojego klienta – kontaktowały się jedynie z jego pełnomocnikiem. Mimo to, udało im się spełnić oczekiwania zamożnego dubajczyka i stworzyć mu lokum na rodzinne i służbowe wypady do Europy.

Funkcjonalność

150-metrowe mieszkanie powstało z połączenia dwóch mniejszych. Opracowanie układu funkcjonalnego nie nastręczyło architektom większych trudności.

– Inwestor dokładnie wiedział, czego potrzebuje – opowiada Krystyna Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio. Oczekiwał przestronnej, reprezentacyjnej części dziennej, w której zależnie od potrzeb będzie mógł organizować spotkania biznesowe albo spędzać czas z dziećmi i którąś z żon. Obok znalazła się kuchnia z niewielką jadalnią, gdzie domownicy mogą wypić poranną kawę i zjeść lekkie śniadanie. Część prywatna mieści wygodną sypialnię masterbedroom połączoną z łazienką, a także dwa dwuosobowe pokoje dla dzieci lub gości i łazienkę. Na początku chcieliśmy nieco powiększyć hol przy wejściu, by było bardziej wygodnie i reprezentacyjnie, jednak zamiast tego klient zażyczył sobie obszernej szafy garderobianej, w której oprócz okryć wierzchnich mógłby spać służący.

Stylistyka

Najwięcej trudności w pracy nad projektem przysporzyła stylistyka wnętrz. Architekci MIKOŁAJSKAstudio przyznają, że w tym przypadku szczególnie brakowało im bezpośredniego kontaktu z inwestorem, co znacznie wydłużyło proces projektowy.

 Dały o sobie znać różnice kulturowe i odmienne postrzeganie tego, co uznajemy za klasykę w nowoczesnym wydaniu – wspomina Krystyna Mikołajska. Nasze pierwsze propozycje okazały się nietrafione. Na szczęście miałam okazję być w Emiratach Arabskich i wiedziałam co nieco o tym, jakiego typu wnętrza tam królują. Zamiast klasycznych detali, stonowanych szarości i beżu, zaproponowałam złote detale, nieco cięższe meble, więcej kamienia i okazało się, że to pożądany kierunek.

Kiedy inwestor ostatecznie zaakceptował przedstawione wizualizacje wnętrz, sprawy nabrały tempa. Ponieważ krakowska pracownia odpowiadała także za kompleksową realizację projektu, konieczne stały się wizyty architektów w Monachium. Na szczęście budżet nie był problemem, liczył się efekt końcowy.

Końcowy efekt

Inwestor oczekiwał, że w rzeczywistości apartament będzie wyglądał dokładnie tak, jak zaprezentowano mu wcześniej na ekranie komputera. Architekci korzystali z usług sprawdzonych wykonawców, sięgnęli po materiały wykończeniowe i wyposażenie najlepszych światowych marek. Mieszkanie, choć zupełnie nowe, wymagało zmiany układu ścian i instalacji, a także skucia istniejących łazienek, które w niemieckim standardzie deweloperskim absolutnie nie zadawalały inwestora. Pracownia wzięła na siebie także stylizację wnętrza.

– Do nas należało m.in. wniesienie mebli, wieszanie zasłon, dobór i zakup dodatków, pościeli, a nawet eleganckich książek w języku angielskim, które miały służyć jako ozdoba wnętrza – opowiada Krystyna Mikołajska. Ostatni etap prac musieliśmy zrealizować błyskawicznie. Inwestor, przy okazji pobytu w Europie zajrzał do swojego nowego mieszkania, w którym trwał jeszcze montaż mebli. Tak mu się ono spodobało, że zapragnął móc odwiedzać apartament jak najszybciej.

Końcowy efekt zrobił wrażenie nie tylko na inwestorze z Dubaju. Architektki przyznają, że o szczegóły związane z tym projektem do dziś pytają często także polscy klienci, którzy zgłaszają się do pracowni MIKOŁAJSKAstudio. Każdy chciałby mieć u siebie odrobinę luksusu.

Projekt: MIKOŁAJSKAstudio

Fot. Krystyna Mikołajska

Wizualizacje: MIKOŁAJSKAstudio

Dodatkowe informacje na https://mikolajskastudio.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024 Biuro prasowe
2024-07-09 | 11:00

Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024

Firma Purmo znalazła się wśród laureatów w ogólnopolskim badaniu konsumenckim zdobywając Konsumencki Lider Jakości 2024 w kategorii „Grzejniki”. Badanie
Dom Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit
2024-07-08 | 16:25

Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit

Choć Europa wciąż zdominowana jest przez lata używania mało ekologicznego papieru toaletowego, z pomocą przychodzą zrywające z tradycją toalety myjące. Kiedy Geberit wprowadził na rynek
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

Media i PR

Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.