Meble Bizzarto uhonorowane w konkursach German Design Award oraz Dobry Wzór IWP
Kolekcje foteli Bofii oraz stolików Tondo otrzymały prestiżową German Design Award 2025. Te same stoliki Tondo i z kolei łóżka Aztec znalazły się w ekskluzywnym gronie finalistów konkursu Dobry Wzór, organizowanym od ponad 30 lat przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. W listopadzie i grudniu można je zobaczyć na wystawie. Czym efekty współpracy Grynasz Studio z marką Bizzarto zachwyciły jurorów?
Na te projekty spadł prawdziwy deszcz nagród. Nie tak dawno informowaliśmy przecież z dumą i radością, że fotele Bofii, łóżko Aztec, a także kolekcja mebli Torii głosami Rady Ekspertów Łódź Design Festival otrzymały wyróżnienia must have. A tu – kolejne znakomite nowiny, i to nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.
Tondo i Aztec w finale konkursu Dobry Wzór IWP
Instytut Wzornictwa Przemysłowego powstał w 1950 roku, był jedną z pierwszych w Europie instytucji państwowych zajmujących się designem jako ważnym aspektem życia społecznego i gospodarczego. Od początku – by użyć słów jednej z jego założycielek, Wandy Telakowskiej – promował „piękno na co dzień i dla wszystkich”, a więc produkcję przedmiotów użytecznych, trwałych oraz atrakcyjnych wizualnie. Równocześnie wspierał i dziś nadal wspiera krajowe firmy w wykorzystywaniu znakomitego wzornictwa na rzecz innowacyjności i konkurencyjności.
Jedną z form tego wsparcia jest Dobry Wzór, najstarszy (ustanowiony w 1993 r.) polski konkurs poświęcony właśnie wzornictwu. Przez 31 lat wyróżniono w nim ponad 600 znakomitych produktów. Obecnie konkurs obejmuje aż 9 kategoriach konkursowych odpowiadających wszelkim aspektom życia codziennego. Od prozy i poezji życia aż po sprawy tej rangi co ochrona zdrowia czy transport publiczny.
Grono ekspertów – projektantów wielu dziedzin oraz badaczy – także w tym roku wyselekcjonowało wdrożenia wyróżniające się funkcjonalnością, formą oraz klasą wykonania. Zaszczytny tytuł Finalisty konkursu Dobry Wzór 2024 przypadł kolekcjom Tondo i Aztec, obu zaprojektowanym przez Grynasz Studio dla marki Bizzarto. Wszystkie finałowe prace – w tym meble Bizzarto – można zobaczyć na ekspozycji w gmachu IWP. Wystawa potrwa do 3 grudnia.
Bofii i Tondo z German Design Award 2025
Tę prestiżową nagrodę przyznaje Niemiecka Rada Wzornictwa, założona przez władze państwa w 1953 r. w celu promowania designu jako dźwigni sukcesu gospodarczego. Obecnie w pracach instytucji uczestniczą przedstawiciele ponad 330 najważniejszych niemieckich firm.
German Design Award istnieje natomiast od 2012 roku. Gremium jurorskie tworzą reprezentanci aż 16 państw. Wcześniej jednak preselekcję do konkursu prowadzą komisje ekspertów, które do rywalizacji zapraszają tylko te produkty, które bardzo wyraźnie wyróżniają się jakością wzornictwa. Wszystkie nagrody są przyznawane w wieloetapowym procesie oceniania, kończącym się dwudniowym posiedzeniem jury. Wtedy staje się jasne, który produkt albo projekt otrzymuje tytuł w każdej kategorii.
Konkurencja co roku jest bardzo duża. A jak było tym razem? W zmaganiach o German Design Award 2025 brały udział produkty i projekty spoza Niemiec, łącznie z 59 krajów świata. Spośród niezliczonych zgłoszeń tylko 39 otrzymało tytuł w kategorii „Excellent Design” („Doskonały projekt produktu”), wśród nich fotel Bofii oraz stolik Tondo.
Z tych powodów już udział kolekcji foteli Bizzarto w konkursie German Design Award 2025 jest bardzo ważnym wyróżnieniem, a zarazem formą promocji polskiego wzornictwa i przemysłu na forum międzynarodowym. Na tym sukcesie jednak nie koniec, skoro kolekcje Bofii i Tondo otrzymały nagrody w kategorii „Excellent Design”.
Bofii, Tondo, Aztec. Te meble podbiły świat designu
Fotele Bofii są hołdem dla hiszpańskiego architekta postmodernisty Ricardo Bofilla. Na obrotowej podstawie (tapicerowanej lub fornirowanej dębem, w zależności od preferencji odbiorcy) opiera się siedzisko z podłokietnikami i poduszkami w dwóch rozmiarach do wyboru. Dzięki temu interesującą formę można łatwo dopasować do możliwości danego pomieszczenia, a w większych przestrzeniach twórczo bawić się poprzez mnożenie wybranego wariantu albo zestawianie z sobą odmiennych wersji mebla.
Stoliki Tondo zainspirowane zostały rzeźbami Katarzyny Kobro. Kaskadowo ułożone blaty na trzech poziomach pozwalają nie tylko wygodnie rozłożyć przydatne drobiazgi. Sam stolik też łatwo dopasować do koncepcji estetycznej wnętrza. Jego obudowa z lakierowanej stali może łączyć się z blatami z drewna lub płyty fornirowanej. Do zalet modelu należy więc łatwość sięgania po niezwykle różnorodne efekty wizualne.
Linię łóżek Aztec wyróżnia unikatowy kształt zagłówka. Choć czerpie on z azteckich motywów zdobniczych, diametralnie zmienia wyraz w zależności od obicia. Utrzymany w bieli czy błękicie potrafi się skojarzyć także z obłokiem, natomiast w intensywnych kolorach odsłania związki z estetyką art déco. Co więcej, łóżko AZTEC występuje w trzech wariantach wielkości i wzoru – od skromnego po efektownie rozbudowany. Ten ostatni, najszerszy, może być wyposażony w podręczne półeczki, pełniące funkcję stolików nocnych.
Sukces wszystkich trzech kolekcji jest rezultatem harmonijnej współpracy marki Bizzarto z Grynasz Studio. Na czele pracowni stoją Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz. Od 2010 r. wraz z zespołem eksperymentują z nowymi materiałami i technologiami, ale również z dużą inwencją wykorzystują osiągnięcia tradycyjnego rzemiosła. Rezultatem są liczne wdrożenia produktowe i meblowe oraz projekty na styku sztuki i designu. Wśród prestiżowych realizacji znajdziemy m.in. projekty dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego czy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, a także nagrody zdobywane w konkursach wzorniczych w kraju i za granicą. To wspaniała wiadomość, że na koncie znakomitych projektantów pojawiły się kolejne zasłużone tytuły!
Stylowa przestrzeń do czytania
Ciepło i cicho w domu
150 lat Geberit: Historia ukrytej technologii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Beata Tadla: Ludziom się wydaje, że na wizji wkładamy jakąś maskę, żeby nie pokazywać swojego stosunku do tego, o czym mówimy
Gospodyni „Pytania na śniadanie” bardzo ceni sobie to, że w porannym formacie nie trzeba przyjmować sztywnej pozy i karmić widza sztucznym uśmiechem, tylko można zachowywać się spontanicznie i naturalnie. Jak zapewnia, ona sama przed kamerami nie ukrywa emocji, czasem się wzrusza, a innym razem śmieje do łez. Zdaniem Beaty Tadli widzowie wyczują każdy fałsz, dlatego nie warto udawać i posługiwać się maskami. Trzeba być szczerym i otwartym. Ważna jest przy tym nić porozumienia ze swoim partnerem ekranowym, bo wtedy można sobie pozwolić na więcej.
Uroda
Wiktor Dyduła: W listopadzie wąsy są szczególnym symbolem dbania o zdrowie. Ale na nowy rok może je już zgolę
Co prawda charakterystyczny wąs od dłuższego czasu jest jego znakiem rozpoznawczym, ale wokalista nie chce się przywiązywać do takiego image’u. Już nawet był bliski zmiany, jednak postanowił jeszcze się wstrzymać, chociażby ze względu na to, że trwa listopad, który jest miesiącem solidarności z mężczyznami walczącymi z rakiem prostaty i rakiem jąder. Artyści, dziennikarze i sportowcy zapuszczają w tym czasie wąsy i tym samym zachęcają do badań profilaktycznych.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.