MODERN VINTAGE
Wysmakowany eklektyzm to idealny pomysł na modną i ponadczasową aranżację. Stonowane barwy, sprawdzone formy i materiały, wyważone struktury to trio, które sprawdzi się w niemal każdym wydaniu. Również w tym, które powstaje z połączenia nowoczesnego minimalizmu, ponadczasowego modernizmu oraz doskonale dobranych elementów stylistyki vintage i retro. Rezultat? Przytulne i nieszablonowo modne wnętrze zaprojektowane przez pracownię KODO, które zaskakuje rozwiązaniami i wprost zaprasza do codziennego relaksu.
Niespełna 85-metrowy apartament na nowoczesnym wrocławskim osiedlu to doskonały przykład takiej kompozycji, powstałej z przemyślanych składników w idealnym układzie. Przestronny salon z aneksem kuchennym, 3 sypialnie, łazienka, toaleta oraz duży hol to konfiguracja, która spełni wymagania większej rodziny bądź osób potrzebujących przestrzeni do pracy w domu. Inwestorom zależało na tym, by apartament był nie tylko funkcjonalny i wygodny, lecz również – atrakcyjny wizualnie oraz wykończony materiałami wysokiej jakości. W projekcie zdecydowano się na podstawowe i ponadczasowe połączenie stonowanej, jasnej kolorystyki ścian z różnymi odcieniami drewna. Tak powstało tło, na którym świetnie prezentują się wyselekcjonowane tekstylia, dodatki i dekoracje.
Przestrzeń dzienna zwraca uwagę swoją nieszablonową atrakcyjnością. Aneks kuchenny to kompozycja kolorystyczna złożona z brązu, jasnego morskiego błękitu oraz beżu w odcieniu kawy z mlekiem. Proste fronty mebli doskonale komponują się ze wzorem drewna i połyskiem szkliwionych płytek. Z fartuchem kuchennym koresponduje utrzymana w błękitnej tonacji sofa – punkt centralny części wypoczynkowej. Brąz oraz wzór drewna, połączony ze złamanym beżem to duet, który rządzi również w pozostałych pomieszczeniach – w sypialni oraz w łazience. Świetnie czują się w tych zestawieniach modernistyczne dodatki o obłych kształtach i miękkiej linii. Zaokrąglone meble, ramy luster, krzesła to przykłady eleganckiego designu w duchu vintage oraz tak pożądanych dziś we wnętrzach mebli z lat 60-tych i 70-tych. Towarzyszą im starannie dobrane elementy wykończeniowe oraz detale – złota armatura, oprawy oświetleniowe w stylu retro, abstrakcyjne grafiki naścienne oraz wpasowane w klimat wnętrza drobne dekoracje.
To wnętrze, w którym każdy element wydaje się być na swoim miejscu. Uporządkowane i skromne dzięki prostym formom, bogate myślą projektową oraz niesztampowymi wyborami kompozycyjnymi. To przestrzeń, w której chce się przebywać na co dzień – jednocześnie inspirującą i relaksującą.
Metryczka:
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia mieszkania: 84,86 m²
Pomieszczenia: hol, łazienka, osobna toaleta, salon z aneksem kuchennym, 3 pokoje
Przeznaczenie: na wynajem dla rodziny lub osób potrzebujących dużej przestrzeni do pracy w domu
Założenia:
Mimo, że mieszkanie przeznaczone jest na wynajem, Klientom zależało na tym, żeby użyte materiały były dobrej jakości i przyciągały uwagę. Mieszkanie miało lekko nawiązywać do stylu retro i wnętrz niemieckich, które są zwykle proste, minimalistyczne. Miało się tu znaleźć dużo drewna, ale na neutralnym tle.
Interesujące rozwiązania:
Jasne ściany z ciemnymi meblami w kolorze orzecha. Akcent kolorystyczny w postaci jasnoniebieskich płytek kuchennych i sofy w tym samym kolorze. Neutralne kolory i materiały, gładkie lniane zasłony, miękkie tkaniny.
Fronty fornirowane frezowane w zabudowach meblowych w łazience i korytarzu. Fornirowana zabudowa meblowa w kuchni. Ścianka wydzielająca strefę wanny zamiast parawanu nawannowego w łazience. Baterie łazienkowe w kolorze brązu szczotkowanego.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.