Komunikaty PR

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkła

2021-08-06  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Wójcicka
Pilkington IGP

ul. Portowa 24
27-600 Sandomierz
Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com| |Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com
+48 22 548 75 03
https://www.pilkington.com/pl-PL/pl

Okna wpływają nie tylko na estetykę mieszkania, ale również na jego izolacyjność oraz efektywność energetyczną. Ich wybór jest jednak trudny – jak odnaleźć się w setkach modeli oferowanych na rynku? Wystarczy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, a wybór nie sprawi żadnego kłopotu.

Cena nie jest najważniejsza

Okna są bardziej skomplikowane niż się wydają i wpływają na wiele właściwości użytkowych w domu. Zależy od nich ilość światła wpadającego do wnętrza, grają też ważną rolę w izolacyjności cieplnej i akustycznej. Obecnie mamy dostęp do tysięcy rodzajów przeszkleń i ram okiennych, ale kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze jest cena. Wpływają na nią parametry takie jak rozmiar, materiał, z którego wykonano ramę oraz zastosowane przeszklenia.

Należy jednak pamiętać, że cena nie może i nie powinna być jedynym czynnikiem. Wybór najtańszych dostępnych okien w pierwszej chwili może nam się wydać oszczędnością, ale często jest to pozorne. Źle dobrane, wykonane z tanich i kiepskich materiałów okna to gigantyczne koszty utrzymania, więc zanim przejdziemy do kwestii finansowo-estetycznych, sprawdźmy właściwości techniczne danego modelu.

Kluczowe współczynniki

Podczas wyboru musimy pamiętać o współczynnikach opisujących właściwości okna. Zdecydowanie najistotniejszym jest współczynnik przenikania ciepła U, który określa ilość energii przenikającej przez przegrodę. Jego wysokość dla różnego typu przegród określają Warunki Techniczne. Od początku 2021 roku w wypadku okien i drzwi balkonowych nie powinien on przekraczać 0,9 W/m2K.

Zwrócić należy uwagę na właściwości świetlne szyb. Tu ważne są współczynniki Lt i Lr. Pierwszy określa przepuszczalność światła i wyrażany jest procentowo – im wyższa wartość, tym więcej światła wpada do wnętrza. Drugi określa odbicie, również wyrażany jest w procentach – im wyższa wartość, tym bardziej szkło przypomina lustro.

Ważne są również czynniki wpływające na izolacyjność cieplną i akustyczną szkła. Parametr g  określa ilość energii słonecznej przechodzącej przez szybę – im więcej jej przechodzi, tym mniejsza potrzeba dogrzewania mieszkania. W wypadku akustyki musimy zwrócić uwagę na współczynnik Rw, który określa stopień ochrony wnętrza przed zewnętrznym hałasem. Im wyższa jego wartość, tym lepiej szkło chroni przed dźwiękami.

Parametry techniczne szkła

Duży, jeśli nie największy, wpływ na właściwości techniczne okna ma szkło. Jego producenci prześcigają się w nadawaniu mu nowych właściwości. Nikogo nie dziwią już szkła antymikrobowe czy chroniące ptaki przed kolizjami. Wielofunkcyjność szkła w oknach to spora zaleta, co można wykorzystać wybierając odpowiednie szyby zespolone.

Szyba ma zazwyczaj największy udział w powierzchni okna, jest ona jego najbardziej widocznym elementem. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego szkła okno może pełnić różne funkcję. Poczynając od izolacji cieplnej, przez ochronę przed słońcem, po ochronę przed hałasem – wszystko to można osiągnąć za pomocą szyb – mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska w podcaście „Na co zwrócić uwagę wybierając okna do domu?”.

Materiały, z którego wykonane są okna, wpływają nie tylko na właściwości użytkowe, ale również na estetykę domu. Obecnie najczęściej wybierane są okna plastikowe, które są względnie tanie oraz umożliwiają swobodne dostosowanie wyglądu do stylu mieszkania. Nieco droższe, ale równie często wybierane ze względu na walory estetyczne, są okna drewniane. Najdroższe są aluminiowe, ale w porównaniu do poprzednich są najbardziej wytrzymałe.

W kwestii kosztów utrzymania zdecydowanie wygrywają okna plastikowe, które nie wymagają żadnych zabiegów poza okresowym myciem. W wypadu okien drewnianych i aluminiowych musimy liczyć się z okresowymi przeglądami i malowaniem, co wpływa na zwiększone wydatki.

Licząc koszty utrzymania, musimy pamiętać nie tylko o bieżącym utrzymaniu, ale również o wpływie okien np. na efektywność energetyczną domu czy jego ogólne bezpieczeństwo. W tej materii nie warto oszczędzać, bowiem zdecydowanie lepiej jest wybrać wysokiej klasy okna z wytrzymałych materiałów, ponieważ początkowe wydatki zwracają się w szybkim czasie.

 

KONIEC

 

O firmie:

NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz innych sektorów. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia (OE) i części zamienne (AGR). Nowe Technologie to sektor obejmujący zróżnicowane i złożone procesy biznesowe i produkcyjne takie jak soczewki, światłowody do drukarek i skanerów, specjalistyczne włókno szklane służące do produkcji kordów stosowanych w paskach rozrządu oraz płatki szklane.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.

 

Kontakt dla dziennikarzy:

Ewelina Wójcicka, Marketing Communications Coordinator, Pilkington IGP

tel.: +48 22 548 75 03

e-mail: Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Pilkington IGP
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.