Komunikaty PR

Na jakim etapie planowania kuchni należy wybrać okap?

2021-06-14  |  14:20
Biuro prasowe

Remont kuchni przytłacza wielu z nas. Nasuwa się pytanie, kiedy należy wybrać okap do kuchni. Najlepszym na to czasem jest etap projektowania tego pomieszczenia. Należy uwzględnić wielkość i wysokość pomieszczenia, umiejscowienie kuchenki. Czas trwania remontu zależy w głównej mierze od tego jakie zmiany wprowadzamy. Czy jest to kwestia wymiany mebli, czy w grę wchodzą także większe prace.

Projektowanie kuchni to etap, w którym domownicy powinni zwizualizować sobie efekt końcowy. Określić wymagania jakie powinna posiadać nowa kuchnia. Gdzie będą zlokalizowane niezbędne sprzęty AGD oraz umeblowanie – zarówno ilość jak i styl. Wszystko to wpływa na późniejszy komfort i klimat pomieszczenia. Wizja powinna być przemyślana, tak aby cały remont przebiegł gładko, bez większych komplikacji. Dlaczego to takie ważne?

Kuchnia, to serce domu. To tam spotyka się rodzina przy jednym stole. Spędzamy w niej dużo czasu, gotując, sprzątając, plotkując czy np. spisując przepisy. Kuchnia ma wartość funkcjonalną oraz sentymentalną. Z tego powodu w kuchnie wkłada się spore fundusze, aby służyła latami i była niezawodna. Projektując wnętrze, polega się na zasadach ergonomii, aby wentylacja sprostała kulinarnym szaleństwom.

Dlaczego ważny jest okap?

Takie myśli często pojawiają się w głowach młodych osób, które projektują swoje kuchnie. Starsze osoby wiedzą z doświadczenia, że okap jest niezbędnym elementem każdej kuchni. Pochłania zapachy, które powstają podczas gotowania. W powietrzu nic nie ginie. Jeżeli nie zapewnimy dobrej wentylacji, która pomoże zapachom zniknąć przeniosą się one na ubrania bądź ciało np. włosy, a zapach w krótkim czasie jest w całym domu Wdychanie oparów kuchennych wpływa na nasze zdrowie. Powodować może rozwój grzybów, bakterii, pleśni czy drobnoustrojów. Okap zabezpiecza przed takimi sytuacjami poprzez pochłonięcie pary wodnej i pomaga w zapewnieniu świeżego powierza.

Kuchenka powinna być położona przy instalacji wentylacyjnej, by wykonać nad nią okap. Nie dotyczy to jednak okapów, które mają mieć funkcję pochłaniacza (nie są podłączone do wentylacji). Jak już mamy gotowy zarys kuchenki, w następnej kolejności przychodzi czas na okap. W zależności od preferencji, gustu, stylu i powierzchni można wybrać okap; podszafkowy, kominowy, wyspowy, teleskopowy.

„Najczęściej wybieranymi obecnie okapami są okapy kominowe. Z tego też względu dostępnych na rynku jest wiele ich modeli. Możemy wybierać spośród ich różnych form, tak aby design i kolor pasował do naszej wymarzonej kuchni. Na popularności zyskują także modele wyspowe, które doskonale nadają się zarówno do kuchni otwartej, jak i tej standardowej. Właściciele niewielkich powierzchni często wybierają wersje podszafkowe, które nie zabierają w kuchni przestrzeni. – podkreśla Michał Kołakowski – przedstawiciel handlowy AKPO.

Jakie dodatkowe funkcje okapu są ważne i pomogą przy codziennym użytkowaniu?
Włącznik czasowy – timer, który pozwoli nam precyzyjnie określić czas, w którym okap będzie włączony.

Pilot – ułatwiający sterowanie okapem oraz jego włączanie i wyłączanie.

Sterowanie gestem- pozwalające włączyć okap, zmienić jego moc czy też włączyć oświetlenie LED bez odrywania się od swoich obowiązków.

Oświetlenie – ledowe – szczególnie pomocne podczas gotowania, ale także zapewniające dobre doświetlenie blatu roboczego i tworzące „klimat” w kuchni.

„Okapy to obecnie nie tylko użyteczne sprzęty, ale też bardzo atrakcyjne elementy wystroju wnętrza kuchennego, które zapewnią nam komfort w trakcie gotowania.- podkreśla Michał Kołakowski

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli! Biuro prasowe
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło
Dom Wanny prostokątne: najczęściej wybierane do łazienki
2024-07-08 | 09:00

Wanny prostokątne: najczęściej wybierane do łazienki

Wanna to nie tylko jeden z niezbędnych elementów wyposażenia łazienki, ale także miejsce codziennego relaksu i wyciszenia. W świecie współczesnego designu, prostokątne wanny
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Klaudia Carlos: Nigdzie nie ma takiego piasku złocistego jak nad Bałtykiem. Mam tam swoje ulubione miejsca, ale lubię też poszukiwać nowych

Wokół wakacji nad polskim morzem przez lata narosło wiele stereotypów. Prezenterka zapewnia jednak, że ją samą nie zniechęcają ani stwierdzenia, że „jest za drogo”, ani że „zazwyczaj jest zła pogoda”. I choć turyści chociażby ze względu na „paragony grozy” coraz częściej omijają łukiem Morze Bałtyckie, to ona jest konsekwentna w swoich wyborach. Każdego roku stawia właśnie na Bałtyk i przekonuje, że nadmorskie miejscowości są bardziej urokliwe niż zagraniczne kurorty, a polskie piaszczyste plaże nie mają sobie równych.

Handel

Oliwa z oliwek i produkty z grzybami wśród najczęściej kwestionowanych przez IJHARS. Jakość pozostawia wiele do życzenia

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych co roku przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy czynności kontrolnych. W ubiegłym roku 16 proc. skontrolowanych artykułów rolno-spożywczych na etapie detalu miało parametry fizykochemiczne niezgodne z przepisami, a co czwarta partia była nieprawidłowo oznaczona. Do najczęściej kwestionowanych produktów należały oliwa z oliwek i przetwory grzybowe. – Konsument, jako najsłabsze ogniwo w łańcuchu, musi być właściwie poinformowany o składzie danego produktu – podkreśla Dorota Balińska-Hajduk z GIJHARS.

Prawo

Polskie prawo nie zakazuje trzymania psów na uwięzi. Nowy projekt ustawy proponuje bardziej restrykcyjne przepisy

Kara aresztu do lat trzech i grzywny do tysiąca złotych grożą właścicielom, którzy trzymają psy na łańcuchu. Zgodnie z prawem pies nie może być przywiązany dłużej niż przez 12 godzin, na uwięzi krótszej niż 3 metry. W rzeczywistości jednak ciężko udowodnić naruszenie tego przepisu. – Nadszedł czas, żeby powiedzieć stop utrzymywaniu psów na uwięzi. Pies to nie jest tani system alarmowy – podkreśla Michał Dąbrowski, dyrektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Szansą na zmianę może być obywatelski projekt ustawy, przygotowany przez kilka organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt, który trafił niedawno do Sejmu.